Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Haberler
> Sağlık

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Deja Vu Nedir, Neden Olur?

Sağlık

 
 
Seçenekler
Alt 10-06-2018 21:30   #1
 • Yarbay
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2017
Mesajlar
KonularPost Deja Vu Nedir, Neden Olur?Hemen hepimiz, en azından bir kez olsun şu hisse kapılmışızdır: 'Ben bu olayı daha önce yaşamıştım.' Ya da, 'Burayı daha önce görmüştüm sanki.'

'Deja vu' olarak adlandırılan bu his, kimi insanların ise sık sık yaşadığı ve artık aşina olduğu bir durumdur. Peki deja vu nedir, neden olur ve kimlerde görülür?Gerçekleştirilen araştırmalara göre insanların yaklaşık 3'te 2'si, yaşamları boyunca en az bir defa bu hissi yaşıyor. Çoğunlukla 15-25 yaşları arasındaki kişilerde görüldüğü tespit edilen 'deja vu' acaba bir hastalık veya hastalık belirtisi olabilir mi?

Deja vu nedir?

Fransızca’da déjà (daha önceden) ve voir (görmek) sözcüklerinden oluşan Déjà vu (deja vü), yaşanan bir durum ya da hadiseyi daha evvelden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusudur. Halihazırda yaşanan olayı daha önceden de yaşadığını duyumsayanlar, ayrıntı ve sebep kısmını çoğunlukla anımsamazlar.

Şu belirtmek gerekir ki: Eğer çok sıklıkla yaşanmıyorsa, deja vu kesinlikle bir hastalık ya da hastalık belirtisi değildir. Deja vu, beynin işleyişindeki küçük bir anomaliden kaynaklanmaktadır ve söz konusu hissin yer yer ortaya çıkması fiziksel veya ruhsal bir probleminiz olduğu anlamına gelmez. Fakat bu hissiyat devamlı bir biçimde tekrarlanıyorsa, işte ancak o zaman hastalıktan kuşkulanabilirsiniz.

Deja vu kimlerde görülür?Önceleri; şizofreni, anksiyete bozukluğu ve depresyon gibi rahatsızlıkları olan insanlarda nispeten daha sık görüldüğü sanılıyordu. Ama yapılan araştırmalar, bu rahatsızlıklar ile deja vu’nun herhangi bir ilgisinin bulunmadığını gösterdi.

Deja vu, daha ziyade 'epilepsi' hastalarında görülüyor. Nöbet öncesinde, bilinç açıkken ortaya çıkan deja vu, kişinin daha şiddetli ataklar geçirmesine sebep olabiliyor. Bu nedenle, bilhassa çocukluk ve ergenlik dönemlerinde deja vu çok sık yaşanıyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalı ve epilepsi hastalığı olup olmadığı anlaşılmalıdır. Deja vu, yetişkin bireylerde ise stres, yorgunluk vb. nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

Deja vu'nun sebepleri?

İlk defa 1876 yılında, Fransız Fizikçi Emile Boiraç tarafından kullanılan 'deja vu' kavramı; bilim literatüründe ise 1928 yılında, Edward Titchener'in 'Bir Psikoloji Kitabı' adlı eserinde tanımlanmıştır. Dr. Titchener'e göre beyin, deneyime ilişkin kesin bir algı üretmeden önce kısmi bir algı oluşturmakta, bu kısmi algı da deja vu duygusunun yaşanmasına sebep olmaktadır.

Deja vu'nun bilimsel açıklamasında: Beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha ufak bir zaman farkıyla çalışması... Bir taraf öteki taraftan daha önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayı daha evvel yaşamış gibi olur. Başka bir deyişle; Bu olay, sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır.Yapılan araştırmalardan elde edilen bulgulara göre, temporal lob krizleri gelmeden hemen önce deja vu yaşanabilmektedir. Söz konusu yakınlık, nörolojik düzeyde anomoli oluşturacak elektrik akımlarının deja vu'ya sebep olduğu neticesini güçlendirmektedir. Ayrıca, deja vu’nun Alzheimer hastalığının erken tanısında yararlı olabileceği fikri de öne sürülmektedir. Ancak bu teori şu an için doğruluk kazanmamıştır.

Kaynak: Tıkla

Konu M4K4R tarafından (10-06-2018 22:08 Saat 22:08 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alt 10-06-2018 21:50   #2
 • Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
12/2017
Nereden
Nereye
Mesajlar
Konular

eline sağlık hocam bu bana arada olur
 Offline  
 
Alt 10-06-2018 21:59   #3
 • Sosyal Medya Timi
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2017
Nereden
røøt@:~#
Mesajlar
Konular

Ellerine Sağlık M4K4R Hocam. Önceden çok dejavu yaşıyordum. Şimdi nadiren oluyor. Çok Güzel Anlatmışsın tekrardan Ellerine Sağlık.___________________________________________


TÜRK 🇹🇷 Offline  
 
Alt 10-06-2018 23:20   #4
 • Yarbay
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2017
Mesajlar
Konular

Alıntı:
starktom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
eline sağlık hocam bu bana arada olur
Alıntı:
TheFlashTR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine Sağlık M4K4R Hocam. Önceden çok dejavu yaşıyordum. Şimdi nadiren oluyor. Çok Güzel Anlatmışsın tekrardan Ellerine Sağlık.
Bana da önceleri çok fazla oluyordu önerim kitap veya müzik dinlemeniz zamanla geçiyor.
 Offline  
 
Alt 10-06-2018 23:26   #5
 • Yüzbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
06/2017
Nereden
UnderGround
Mesajlar
Konular

ellerine sağlık hocam sık sık oluyor bana___________________________________________Elbet bir gün b0yner ~ REVO ~ BerkayB2
Tekrardan Gövde Gösterisinde boy göstermek üzere
 Offline  
 
Alt 10-06-2018 23:30   #6
 • Sosyal Medya Timi Asistanı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2016
Nereden
Sosyal Medya
Yaş
18
Mesajlar
Konular

Ellerine sağlık, M4K4R bey___________________________________________

Telegram | 𝓐𝓚𝓞𝓥𝓢𝓘𝓝𝓘𝓩™ | Twitter
𝕊𝕠𝕤𝕪𝕒𝕝 𝕄𝕖𝕕𝕪𝕒 𝕋𝕚𝕞𝕚
 Offline  
 
Alt 10-06-2018 23:40   #7
 • Teğmen
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
06/2016
Mesajlar
Konular

Sağ sol beyin bağantısından olduğu aklıma gelmezdi___________________________________________

“İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettigini, payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür.”

Tolstoy

 Offline  
 
Alt 10-06-2018 23:43   #8
 • Yüzbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
05/2018
Mesajlar
Konular

Eline Sağlık
 Offline  
 
Alt 10-06-2018 23:45   #9
 • Binbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
10/2015
Nereden
Börteçine
Mesajlar
Konular

Güzel konuymuş eline sağlık.___________________________________________

I doubt very strongly that the knowledge would change anything at all.
 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.