İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Günde 2 litre su, yarım kilo sebze ve stanollü süt

ShêkiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
Nicomedia
Yaş:
29
Mesajlar:
1.844
Konular:
975
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
18
Ticaret:
(0) %
23-07-2008 18:12
#1
Günde 2 litre su, yarım kilo sebze ve stanollü süt
Günde 2 litre su, yarım kilo sebze ve stanollü sütESRA TÜZÜNProf. Dr. Tanju Besler'in yüksek kolesterolle mücadele etmek için önerdiği diyetin içinde bol sebze ve meyvenin yanı sıra; günde 2 gram stanol tüketimi ve egzersiz de yer alıyor. Tüm bu önlemler, ilaçlı tedaviye destek veriyor ..

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Besler, kolesterolü düşürmeye yönelik yeni teknikler konusunda bilgi verdi:

*Kalp sağlığı için başlıca beslenme önerileriniz nelerdir? Kalp ve damar sağlığı için sebze ve meyvenin günde en az toplam 400 gram yer aldığı, aşırı tuz tüketiminden kaçınıldığı, haftada yaklaşık 350-450 gram balık tüketildiği, besinlere veya içeceklere eklenen şeker miktarının sınırlandırıldığı bir diyet uygulanması gerekir. Bireyin özelliklerine bağlı olarak alması gereken diyet enerjisinin ve diğer temel besin öğesi ihtiyaçlarının tespit edilmesi de; en önemli aşamalardan biridir. Ayrıca haftada en 3-5 kez, süresi yarım saatten kısa olmamak kaydıyla bireyin özelliklerine de bağlı olarak saatte 3-5 kilometre hızla yürümek, fiziksel aktiviteyi artırmak ve günde yaklaşık 1.5-2 litre su içmek de gerekmektedir.

KİŞİYE ÖZGÜ OLMALIDIR!
*Kolesterolü düşürmek için beslenme önerileriniz neler? Mutlaka profesyonel bir yaklaşım sergilenmelidir. İlaç kullanımı söz konusuysa; hekim kesmediği sürece hiçbir koşulda ilaç kullanımı kesilmemelidir. Bu; maalesef hastaların çok sık yaptığı bir hatadır. Diyetin bireysel bir yaklaşım olduğu hatırlanarak, bireye özgü düzenlemeler bir diyetisyen tarafından yapılmalıdır. Diyet enerjisinden başlayarak, diyetteki temel besin öğelerinin tüketim düzeyleri belirlenmeli ve bunlar uygun biçimde uygulanmalıdır. Yapılacak yaşam biçimine yönelik değişiklikler arasında, fiziksel aktivitenin mutlaka arttırılması da hedeflenmelidir. Tek başına diyet yeterli olamaz, egzersiz şarttır. Ayrıca diyet planlaması doğrultusunda diyete eklenebilecek stanol gibi biyolojik aktif öğe içeren fonksiyonel gıdalar da tedaviye veya korunmaya yardımcı olabilecektir.

BOL SEBZE VE MEYVE ŞART!
* Stanolün yan etkisi var mıdır? Kolesterol düşürücü gıdalar günde kaç kez alınmalıdır? İdeal doz nedir? Yükselmiş kolesterol seviyesinin azaltılmasında, günde 2-2.5 gram stanol kullanımının yeterli olduğu ve bu değerin tüketilmesinin ciddi hiçbir yan etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Ancak stanol tüketiminin kolesterol ve yağ emilimini de azaltması nedeniyle, özellikle A ve E vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerle yine yağda çözünen karotenoid (alfa, beta-karoten, likopen, kriptoksantin gibi) düzeylerinde de bir azalma söz konusu olabileceğinden, bu maddelere özellikle dikkat edilmelidir. Stanol ve sterol eklenmiş besinlerin etiket bilgilerinin üzerinde, diyetteki sebze ve meyve tüketimlerinin artırılması yönünde uyarılar bulunmaktadır.

BAĞIŞIKLIĞI DA DÜZENLER
*Kolesterol dışında bu fonksiyonel gıdalar hangi sorunların giderilmesinde kullanılıyor? Hangi gıdalarla veriliyor? Probiyotik ve prebiyotik yapılar; çok uzun zincirli doymamış yağlar; soya, yulaf ya da diğer yağlı tohum, sebze ve meyvelerden elde edilmiş bazı yapılar veya bağışıklık sistemi, kalp ve damar sağlığı, entelektüel kapasite, görme fonksiyonu gibi sistem fonksiyonlarına yardımcı olabilir. Bunlar ayrıca; yükselmiş kolesterol ve trigliserit düzeylerinin düzenlenmesine de destek olabilirler. Öte yandan, bazı süt kaynaklı peptidlerin kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı olabileceği de bilinmektedir. Aslında bu alan oldukça aktif çalışmaların olduğu bir alan niteliğindedir. Yakın gelecekte yeni biyolojik aktif öğelerin tanımlanabileceği ve bunların da fonksiyonel besin kavramı içinde kullanılabileceği kuvvetle muhtemeldir.
---------------------
*

TÜRK'ün TÜRK'ten başka dostu yoktur !
ShêkiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
Nicomedia
Yaş:
29
Mesajlar:
1.844
Konular:
975
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
18
Ticaret:
(0) %
23-07-2008 18:12
#2
Hastalıklardan kaçabilirsiniz

Kalp hastalıklarından yüksek tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü kontrol ederek, ciddi şekilde kaçabilirsiniz. Sigarayı bırakıp, fazla kilolarınızdan kurtulmanız ve de stresli ve hareketsiz hayatınızı değiştirmeniz; çok etkili önlemlerdir. Ancak kalıtım, yaş ve cinsiyet gibi ne yazık ki değiştiremeyeceğiniz riskler de vardır.
---------------------
*

TÜRK'ün TÜRK'ten başka dostu yoktur !
ShêkiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
Nicomedia
Yaş:
29
Mesajlar:
1.844
Konular:
975
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
18
Ticaret:
(0) %
23-07-2008 18:12
#3
Margarin kolesterolün dostu mu yoksa düşmanı mı?

* Bugüne kadar kolesterole yol açtığı düşünülen margarin, nasıl oluyor da içine stanol eklendiğinde kolestrolü düşürüyor? Günümüzde Amerikan Kalp Cemiyeti gibi birçok kurum; bitkisel kaynaklı stanol ve sterol gibi yapıların yükselmiş kolesterol düzeyinin düşürülmesinde yardımcı olabileceğini belirtiyor. Ancak bu tür bir diyette yer alan biyolojik aktif öğeler yani yardımcı diyet faktörleri, hiçbir koşulda ilaç eşdeğeri olamaz. Bir başka deyişle, kişiyi tedavi etmez. Ancak ilaç tedavisine diyet yaklaşımı içinde yardımcı olabilirler. İşte bu yaklaşım içinde margarin, süt ve süt ürünleriyle son derece geçimliliği olan stanol; bu ürünlere katılarak kolesterol seviyesinin düşürülmesinde ilaç veya diyet tedavisine katkı verebilir. Stanol eklenmiş margarin, süt ve süt ürünlerinin 6-8 hafta süresince tüketilmesinin total ve kötü huylu kolesterol (LDL) seviyelerini ortalama yüzde 10 oranında azaltabileceği gösterilmiştir.

* Ülseri olanlara yoğurt ve süt dokunuyor. Bu noktada, bitkisel stanollü süt ve yoğurt kullanmak zararlı olabilir mi? Uzunca bir süredir, ülsere bir bakterinin neden olduğu bilinmektedir. Eğer neden bu ise; tedavi sonrasında bu hastaların süt ve yoğurt tüketmeleri mümkün olabilmektedir. Tedaviye rağmen, hastalık kişiye rahatsızlık veriyorsa ve süt ya da süt ürünlerinin tüketiminin sınırlanması gerekiyorsa; bitkisel stanol içeren süt ve süt ürünlerini de sınırlandırmak gerekir.

GÜVENLE KULLANILABİLİR

* Kolesterol düşürücü fonksiyonel gıdalar, güvenle kullanılabilir mi? Bazı doktorlar, bu gıdaların aldatmaca olduğunu düşünüyor. Sizce neden böyle bir düşünceleri var? Biyolojik aktif öğe içeren besinler veya başka bir deyişle fonksiyel gıdalar, güvenle kullanılabilecek olan besinlerdir. Biyolojik aktif öğe olarak tanımlanmış herbir maddenin (stanol, omega 3, pro ya da prebiyotikler gibi) arkasında çok ciddi bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Ancak daha önce de söylediğim gibi, buradaki en temel sorun; stanol tüketiminde de olduğu gibi bu gıdaların hastalığı tedavi etmemeleridir. Bunlar ancak tedaviye katkı verebilir veya hastalıklardan korunmada kişiye yardımcı olurlar. Kolesterol seviyesi yüksek bir hasta; tek başına stanol eklenmiş margarin, süt ve sütlü ürünleri tüketerek hastalığını kesinlikle tedavi edemez. Bu tür uygulamalarda, diğer diyet planlamalarına ve uygulamalarına da (diyetin enerji düzeyi veya fiziksel aktivite gibi) mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Bu tür uygulamaların da, diyetisyenler gibi beslenme konusunda yetişmiş sağlık profesyonelleri tarafından yapılması gerekir. Bu konuda mutlaka bazı uzman hekimlerin farklı yönde uygulamaları veya düşünceleri olacaktır. Ancak bence güvenilirlik konusundaki endişelerin kaynakları bunlardır.
---------------------
*

TÜRK'ün TÜRK'ten başka dostu yoktur !
ShêkiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
Nicomedia
Yaş:
29
Mesajlar:
1.844
Konular:
975
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
18
Ticaret:
(0) %
23-07-2008 18:13
#4
Damarlarınızı koruyacak 7 ipucu!

1 KOLESTEROLÜNÜZÜ ÖLÇTÜRÜN Yüksek kolesterol genelde hiçbir belirti göstermez. Yüksek kolesterolünüzün olup olamdığını öğrenmenin tek yolu; kan testi yaptırmaktan geçmektedir.

2 EGZERSİZ YAPIN Düzenli olarak egzersiz yapmak, kaslardan oluşan kalbinizi güçlendirir ve kalp krizi riskini yüzde 30'a varan oranda azaltır.

3 DENGELİ BESLENİN Sebze-meyve ağırlıklı beslenin. Kolesterol oranı düşük gıdalar tüketmeye çalışın.

4 KİLONUZU KORUYUN Fazla kiloluysanız; 5 kilo vermeniz bile kalp sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

5 SİGARAYI BIRAKIN Kalp-damar sağlığınızın en büyük düşmanlarından birinin sigara olduğunu bilin.

6 STRESTEN KAÇININ Stresin, kalp krizleri için ciddi bir tehdit yarattığını sakın unutmayın.

7 STANOL KULLANIN İçinde bitkisel stanol bulunan gıdalara, beslenmenizde mutlaka yer verin.
---------------------
*

TÜRK'ün TÜRK'ten başka dostu yoktur !
ShêkiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
Nicomedia
Yaş:
29
Mesajlar:
1.844
Konular:
975
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
18
Ticaret:
(0) %
23-07-2008 18:13
#5
Kolesterolün iyisi kötüsü ve çirkini var!

* 3 tür kolesterol vardır: Kötü LDL, iyi HDL ve çirkin trigliseridler.

* HDL ne kadar yüksek olursa, o kadar iyidir. En az 40 olmalıdır.

* LDL'nin 100'ün altında olması iyidir.

* Trigiliseridler değerinin 150'nin altında olmasında yarar vardır.

* 3 kolesterolün de ayrı ayrı düzenlenmesi gerekmektedir.

* Statin grubu ilaçlar, LDL'yi düşürmede çok etkili olmaktadır. Bu ilaçlar yan etki olarak kas ağrısı yaparsa; doktorunuza danışın. Kendisi ilacın yanında vitamin verip, sorunu çözebilir.

* Bazı vitaminler, HDL'yi artırmayı sağlar.
__________________
---------------------
*

TÜRK'ün TÜRK'ten başka dostu yoktur !

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı