THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

14 bebek öldüren enfeksiyonla savaşıyor!

lordpunisher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
underground
Mesajlar:
4.828
Konular:
3264
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
385
Ticaret:
(0) %
0
439
06-08-2008 12:39
#1
Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma hastanesindeki bebek ölümleriyle ilgili Sağlık Bakanlığı'nca görevlendirilen komite bebeklerin dörtte birinin enfeksiyondan öldüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanlığınca Prof. Dr. Fahri Ovalı, Prof. Dr. Rahmi Örs, Prof. Dr. Mustafa Bakır, Prof. Dr. Acar Koç, Prof. Dr. Murat Akova ile Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Dr. Semih Sağesen’in katılımıyla oluşturulan inceleme komitesi dün yaptığı basın toplantısında, hastane enfeksiyonunu doğruladı. Komitede yer alan Prof. Dr. Fahri Ovalı, yenidoğan ünitelerinde enfeksiyon riskinin olduğunu belirterek, "Yapılan tüm incelemeler sonucunda, bebeklerde farklı cinslerde ve farklı tiplerde mikropların üremiş olduğu tespit edildi. Temmuz’da bebeklerin yaklaşık dörtte birinin enfeksiyon nedeniyle öldüğü görüldü. Yüksek riskli hasta sayısındaki artış ve buna bağlı olarak personel sayısındaki göreceli olarak azalmanın, bu duruma yol açmış olabileceğini düşünmekteyiz" dedi.

Ovalı, komite adına şunları söyledi:


TEMMUZ'DA 49 BEBEK ÖLDÜ:

Hastanede Temmuz ayında 1840 doğum gerçekleşmiş, 504 bebek yenidoğan ünitesine yatırılmış, bu bebeklerden 49 tanesi kaybedilmiş. Hastanedeki yüksek riskli doğum oranı yüzde 30. Dünya ortalaması yaklaşık yüzde 7 ile 10 arasındadır. Dolayısıyla böyle yüksek riskli gebelerin ve bebeklerin olduğu yerde problemlerin daha çok olduğu malumunuzdur.

13'Ü HASTANE ENFEKSİYONUNDAN:

Ölen 49 bebek incelendiği zaman bunların 31 tanesinin 1500 gramın altında yüksek risk taşıyan bebek olduğu, 30’unda yine yüksek riskli olan ve ölüm oranı çok yüksek olan solunum sıkıntısı sendromunun mevcut olduğu, 8 hastada ağır doğumsal anomaliler ve oksijen yetersizliği bulunduğu, bebeklerin 13 tanesinde -bu yaklaşık yüzde 27’si ediyor- farklı türlere ve bunların farklı tiplerine bağlı kan akımı enfeksiyonları olduğu saptandı. Üreyen mikropların, belli servislerde, belli zaman dilimlerinde, belli mikro organizmalarla kümelenmediği tespit edildi.

PREMATÜRELERİN YÜZDE 49'U ÖLDÜ:

Son 6 aydaki bebekler incelendiğinde 1500 gram altında doğanların yüzde 30 ila 49’unun kaybedildiği ve bu kayıp oranlarının aylara göre farklılık göstermediği saptandı. Son 6 aylık yatışlar ve ölümler incelendiğinde ayda 450-500 bebeğin kabul edildiği, bunlardaki ölüm oranlarının yüzde 6-10 arasında görüldüğü belirlendi. Geçen senenin Temmuz ayıyla verileri karşılaştırdık. 2007 Temmuz ayında ünitedeki ölüm oranı yüzde 9.1 iken bu yıl temmuz ayında ölüm oranının yüzde 10.1 olduğunu gördük. Son altı aylık ölümler karşılaştırıldığında, Ocak 2008 ayında ölümlerin yüzde 9.2 olduğunu diğer aylarda ise yüzde 6-8.5 arasında seyrettiğini, kan akımı enfeksiyonu oranlarının Ocak ayında yüzde 17, Temmuz ayında yüzde 23, diğer aylarda ise yüzde 10.5 ile 15 arasında değiştiğini gördük.

ALT YAPI SAĞLAM, KAPASİTE YETERSİZ:

Servis alt yapısının yoğun bakım için gereken koşulları sağladığını, enfeksiyon kontrol kurallarına yüksek düzeyde uyulduğunu ve uyumun servislere konulan kameralarla sürekli takip edildiğini gördük. Ünitede toplam 89 adet kuvöz, 33 adet açık yatak ve 30 adet vantilatör bulunuyor. Toplam yatak sayısı 122’dir, ancak temmuz ayında ünitede yatan günlük hasta sayısının 148 olduğunu saptadık. Ünitede, çoğu yenidoğan hekimi olmak üzere 29 hekim vardı ve her 8 saatlik mesaide yüksek riskli bebeklerin yattığı yoğun bakım ünitesinde her 4 hastaya 1 hemşire, daha düşük riskli bebek servisinde ise 8 hastaya 1 hemşirenin bakım verdiği tespit edildi. Hastalara verilen damar içi sıvıların da otomatik olarak özel bir odada hazırlandığı, ağızdan kullanılan beslenme ürünlerinin ise her hasta için steril olarak hazırlandığı görüldü.

14 ENFEKSİYONLU BEBEK TEDAVİ EDİLİYOR:

Hastaneye son zamanlarda yeni bebek kabul edilmiyor, bu yüzden hasta sayısında azalma var. Şu anda ünitede 78 bebek yatıyor ve bunlardan 14’ünde enfeksiyon tespit edilmiş olup, tedavileri devam etmektedir. Hastanede son 15 günde yaklaşık 28-30 bebek yaşamını yitirdi. Enfeksiyon nedeniyle tedavisi devam eden bebeklerden bir kısmında ölen bebeklerle benzerlik var.

"Bu enfeksiyondur"

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Haluk Eraksoy, yaşanan hastane enfeksiyonu tartışmasına ilişkin şunları söyledi:

"Tartışmaları izliyorum ve 'Bu bir hastane enfeksiyonu değildir' şeklinde söylemlerin kullanıldığını şaşkınlıkla görüyorum. O hastanede enfeksiyondan ölmüş bebekler söz konusu. Bu enfeksiyonu nereden kaptılar, anne karnından mı? Böyle bir şey olamaz. Bu bir hastane enfeksiyonudur. Şimdi bu bebekleri tedavi etmeye, kurtarmaya çalışıyorlar. Bir kısmı maalesef ölüyor. Asıl bakmamız gereken acaba bütün çocuklarda aynı mikrop mu var, yoksa farklı farklı mı sorusuna yanıt bulmak. İlki doğruysa bir hastane enfeksiyonu salgını vardır demektir, eğer ikincisi doğruysa yerleşik bir enfeksiyon sorunu olduğunu gösterir. 'Hastane enfeksiyonu diyebilmek için salgın biçiminde kendini göstermesi gerekir' diyerek olayın üstünü örtmeye çalışıyorlar. Bu, kesinlikle yanlıştır. Testlerde çıkan sonuçlara göre görülen bakteri hastane enfeksiyonları arasında karşılaşmaktan en çok korktuğumuzdur. Çünkü bu bakteri bütün antibiyotiklere karşı direnç gösterir, bu yüzden kaygı vericidir. Bu bakteriye karşı kullanılacak ilaç kalmamış olabilir. Mutlaka antibiyotik duyarlılık testi yapılmalıdır. Açıklamalardan bazı bebeklerde birden fazla antibiyotik kullanıldığı anlaşılıyor. Bu gözü kapalı tedavilerde başvurulan bir yöntemdir. Mirkobun adı konup ona göre tedavi uygulamak daha doğrudur."

Eraksoy, söz konusu hastane enfeksiyonunun bulaşma yollarına ilişkin şu bilgileri verdi:

"Ünitede yatan bebeklerde ortak solunum cihazları, araç gereçler, sondalar, hazırlanan solüsyonlardaki karışımlar, mamalardan bulaşabilir. Diğer çocuklarda da aynı mikrop varsa kaynağının ortaya konulması gerekir. Eğer bebeklerde farklı farklı bakteriler varsa o ünitede bir kargaşa var demektir. Bu yüzden hastanenin fiziki konumu, eleman sayısı, özellikle hemşire yeterliliği gözden geçirilmelidir. Yoğun bakımlar şakaya gelmez. En ufak bir kırılma, ihmal şimdiki gibi ağır faturalar çıkarır."

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler