THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
chat
Seçenekler

En ideal ayakkabı numarası

lordpunisher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
underground
Mesajlar:
4.835
Konular:
3264
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
385
Ticaret:
(0) %
06-08-2008 12:41
#1
En ideal ayakkabı numarası
Bacak, bel ve kalça ağrılarına yol açmayacak ayakkabı seçiminde markadan ziyade ayakkabının ayağa verdiği rahatlığın önemli olduğu belirtildi.

Doç. Dr. İbrahim Tuncay, ayak sağlığına gereken önemin verilmemesi ve yanlış ayakkabı tercihinin ortaya çıkardığı sağlık sorunları nedeniyle yaşam kalitesinin düşebileceğini söyledi. Tuncay, ağrı problemi olan hastalara genellikle iyi bir spor ayakkabısı önerdiklerini, ancak son dönemde spor ayakkabısı kadar rahatlık sağlayan klasik ayakkabıların da üretildiğini belirtti.

Artık ayakkabı teknolojisi de geliştiği için, üretilen ayakkabıların çoğunun ortopedik özelliğe sahip olduğunu belirten Tuncay, "bu nedenlehastalarımıza ortopedik ayakkabı yerine çoğu zaman, istenen özellikleri taşıyan spor ayakkabı giymelerini öneriyoruz. Çünkü spor ayakkabıları daha fazla rahat ettiriyor. Önemli olan seçilen ayakkabının, ayağın anatomisine, yani şekline uygun olması, ayağa oturması, ayağı rahat ettirmesidir" dedi.

İDEALİ YARIM NUMARA BÜYÜK ALMAK

Ayakkabı satın alınırken, ayakkabıyı bir kez ayağa giyip çıkarmanın denemek için yeterli olmadığını anlatan Tuncay, şunları kaydetti:

"Satın alınacak ayakkabıyla kısa bir tur atılıp ayağa oturup oturmadığı kontrol edilmeli. Ayakkabı ne yürümeyi zorlaştıracak kadar bol ne de ayağı sıkacak kadar dar olmamalıdır. İdeal ayakkabı, ayak numarasından yarım numara büyük olandır. Bacak, bel ve kalça ağrılarına yol açmayacak ayakkabı seçiminde markadan ziyade ayakkabının ayağa oturması önemlidir. Ayakkabı tabanı, ayaktaki 2 kıvrım noktasını rahatlatacak özellikte olmaz, dar ya da çok bol olursa, adım atılırken ortaya çıkacak asimetrik kasılmalar, bacak, bel ve kalça ağrılarına neden olabilecektir”
cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
8.788
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
995
Ticaret:
(0) %
06-08-2008 19:15
#2
Çok önemli evet ayakkabı alırken acele etmemeli. Çünkü o an için ayakkabı ayağımıza olmuş gibi olabilir ama aldıktan hemen sonra ki giyimde oldukça zorluk çekebiliriz. Ayaklarımızın biri buçuklu olduğundan genelde ayakkabının birisinde daha rahat ederiz. Ayak sağlığı çok önemlidir. Vücuttaki bir çok rahatsızlığın ön habercisidir. Genelde deri ve hava alabilen esnek ortopedik ve amacına uygun kullanıma dikkat ederek ayakkabı almalıyız.


Teşekkürler.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler