İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kan testiyle Akciğer kanseri teşhisi

lordpunisher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
underground
Mesajlar:
4.835
Konular:
3264
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
385
Ticaret:
(0) %
10-08-2008 13:30
#1
Kan testiyle Akciğer kanseri teşhisi
TÜBİTAK'ın popüler bilim dergisi ''Bilim ve Teknik''in Ağustos sayısında yer alan habere göre, Pensilvanya Üniversitesi'nden tıp doktoru Yrd. Doç. Dr. Anil Vachani ve çalışma arkadaşlarının kullandığı test, başlangıç aşamasındaki tümörün kana salgıladığı faktörleri taramak yerine hastanın kan dolaşımındaki kendi beyaz kan hücrelerindeki gen ifadelerine bakılması temeline dayanıyor.

Dr. Vachani çalışmaları ile ilgili olarak, ''Bu hücrelerdeki gen tiplerinin bizlere kanserin var olup olmadığını söyleyebileceğini bulduk'' ifadesini kullandı.

Yöntemin doğruluğunu ve geçerliliğini sınamak için araştırmacılar, yaş, sigara içme durumu, cinsiyet ve ırk bakımından aynı özellikler taşıyan akciğer kanserlerinin erken evrelerindeki 44 hasta ve 52 sağlıklı bireyden oluşan bir kontrol grubu oluşturdu ve kanserin varlığını saptamada kullanılabilecek en iyi hedefi belirlemek için bir takım genetik diziler kullandı. 15 gen dizisinin yüzde 87'lik bir oranla en yüksek doğruluğu taşıdığını buldular.

Dr. Vachani, şunları kaydetti:

''Bu bulgular, akciğer kanserlerinin dolaşımdaki beyaz kan hücreleriyle etkileştiğini ve bu hücrelerdeki etkin gen tiplerini değiştirdiğini gösteriyor. Elde edilen bu sonuç, ileride akciğer kanseri kuşkusu taşıyan hastalarda non-invaziv tanısal bir testin geliştirilmesi için kullanılabilir.

Hastalardaki kanser riskini daha kesin bir şekilde belirleyebilecek bu tanısal test, çok değerli olabileceği gibi gereksiz cerrahi müdahaleleri, biyopsileri ve yinelenen görüntüleme tetkiklerini azaltacak ve önemli ekonomik etkileri olacaktır.''

Dr. Vachani, bu yaklaşımın akciğer kanseri tanısında kullanılabilirliğini daha iyi değerlendirmek için daha geniş gruplar üzerinde doğrulama çalışmaları yapmayı planladıklarını ve sonuçların umut verici olması durumunda gelecekte klinik bir deneyde sınamak istediklerini belirtti.

Araştırma, Amerikan Göğüs Derneği'nin 20 Mayıs 2008'de Toronto'da gerçekleştirilen uluslararası konferansında da sunuldu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı