THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
chat
Seçenekler

İki kez ısıtılan yemeğin DNA'sı bozuluyor

ShêkiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
Nicomedia
Yaş:
30
Mesajlar:
1.844
Konular:
975
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
17
Ticaret:
(0) %
13-08-2008 14:58
#1
İki kez ısıtılan yemeğin DNA'sı bozuluyor
Prof. Topuz, kanserden korunmada ev kadınlarına büyük iş düştüğünü söyledi: Kanserle savaşmak için yemeklere dikkat edin. Yemekleri, özellikle çocuklarınıza iki kez pişirip vermeyin. Buzu çözülen yemeği de tekrar dondurmayın..

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kanser Hastanesi Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz; kanserden korunma yollarını anlattı:

KORKUTMUYORUM!
Kanserle ilgili açıklamalarınızla insanları korkutmuş olmuyor musunuz? Birçok kişi bana, "İnsanları korkutuyorsun" diye kızıyor. Ama ben insanları korkutmuyorum. Sadece yarın 'keşke' dememeleri için bugünden insanları uyarmak istiyorum. Nitekim bunları söylemeye başladıktan sonra halkın yüzde 60'ı daha dikkatli olmaya, tedbirli davranmaya başladı. Ben boşuna, 'ellerimizi zeytinyağlı sabunla yıkayalım, kadınlarımız inorganik pedler kullanmasın, bebeklerimize inorganik bezler kullanmayalım' demiyorum. 'Saatlerce cep telefonu ile konuşmayalım, telefonlarımızı uzak yerlerde şarj edelim' derken, insanların sonradan üzülmemesi için konuşuyorum. Kanser; maddi ve manevi açıdan ağır bir hastalıktır. Sonra insanlar acı çekiyor, kemoterapi görüyor, saçları dökülüyor, psikolojik olarak çok yıpranıyorlar. İşte bu nedenle insanların şimdiden önlem almasını istiyorum. Bunun basit yollarını da gösteriyorum. Herhalde yeni alınan bir giysiyi kaynatmak, brokoli, balık yemek, plastik kap kullanmamak çok zor olmasa gerek. Benim tek amacım var; insanlar bunlara dikkat etsin ve 'keşke' demeden şimdiden önlemini alsın.

Kanserden korunmada beslenme önemli yer tutuyorsa, bunların ilk sırasında içtiğimiz su mu gelir? Su; hayatımızı devam ettirmek için en önemli hayat iksirimizdir. Kanserden korunmak için içtiğimiz suya önem vermeliyiz. Satın aldığımız sulara kanserojen dozlar karışabiliyor. Bu nedenle içtiğimiz suyun markasını her üç ayda bir değiştirmekte fayda var; bizi zehirleyen maddeleri sürekli almamış oluruz.

Bilinçli beslenmenin yanı sıra pişirme biçimimiz de kanserden korunmada etkili oluyor mu? Evet, yiyecekleri nasıl pişirdiğiniz ve muhafaza ettiğiniz de çok önemli. Her şeyden önce mevsimine göre beslenin ve sebzeleri de mevsiminde dondurup saklayın. Çözüldükten sonra mutlaka pişirin ve bir kez çözdürdüğünüz yiyeceği asla yeniden dondurmayın. Yiyeceği mikrodalga fırında da, ateşte de sadece bir kez ısıtın. Çünkü yeniden ısıtırsanız bütün besin değerlerini öldürürsünüz. Aynı zamanda DNA'yı da bozarsınız. DNA kırılması da kanserojene yol açar. Bu nedenle yiyecekleri sadece bir kez ısıtın ve sonrasında hemen tüketin.

İÇ ÇAMAŞIRINI KAYNATIN
Artık giysi satın alırken bile 'kanserojen madde var mı' diye korkuyoruz. Gerçekten giysi satın alırken de dikkat etmemiz gerekir mi? Maalesef öyle! Çünkü biz dünyamızı kendi ellerimizle kirletiyoruz. Bu kirlilik de hayatımızın her alanına yansıyor. Yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz su, soluduğumuz hava ve üzerimizdeki giysiler konusunda bile bilinçli olmalıyız. Örneğin giysilerimizin pamuktan üretilmiş olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü giysiler, üretim esnasında bazı kimyasalların kullanılmasıyla ağartma işlemine tabi tutulur. Mesela ağartma işlemi esnasında kullanılan kimyasalların kanserojen özelliği olabiliyor. Giysilerde dikkat etmemiz gereken diğer önemli bir konu da yıkama işlemi. Giysilerimizi zeytinyağlı doğal sabunlarla yıkamalıyız. Özellikle çocuklarımızın giysilerini yıkarken buna çok dikkat etmeliyiz. Beyaz olan iç çamaşırlarını, yeni aldığınızda giymeden önce mutlaka kaynatın. Hem de iki kere! Çünkü bu çamaşırlar beyazlatılmak için kanserojen maddelerle yıkanıyor.
ShêkiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
Nicomedia
Yaş:
30
Mesajlar:
1.844
Konular:
975
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
17
Ticaret:
(0) %
13-08-2008 14:58
#2
Her zaman mevsimine göre beslenmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Erkan Topuz, kanserden korunmak için beslenmesine dikkat edenlere doğal ve ucuz bir reçete öneriyor:

* Her türlü sebze ve meyveyi mevsiminde tüketin. Böylece hem hormon tehlikesine karşı kendinizi korumuş, hem besin değerlerinden en üst düzeyde yararlanmış, hem de ucuz ve sağlıklı beslenmiş olursunuz.

* Prostat, meme ve kolon kanserinden koruyan domatesin içindeki likopen maddesinden yararlanmak için, özellikle hazirandan eylül sonuna kadar bol bol domates tüketin.

* Brokoli, karnabahar, lahana, kıvırcık salata, semizotu yüksek oranda Omega3 içerir; bu mucize bitkileri mevsiminde bol bol tüketin.

* Kırmızı turp ve tere, içeriğindeki izotiesart dediğimiz maddeyle akciğer kanserlerinden korur.

* Yeşil kabak ve lahana; meme, akciğer ve mesane kanserlerinden korunmada en etkili ve ucuz gıdalardır.

* Kereviz ve yer elmasının özellikle bağırsak kanserlerinde koruyucu etkisi vardır.

* Günde 2-3 kupa yeşil çay; meme, yumurtalık ve akciğer kanserinden korur.

* Meme kanseri riski bulunanlar bol bol çökelek, yoğurt, nar meyvesi ve mantar tüketmeli.

* Sarmısak ilaç gibidir. Kanser riski bulunanlar mutfağından sarmısağı eksik etmemeli.
ShêkiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
Nicomedia
Yaş:
30
Mesajlar:
1.844
Konular:
975
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
17
Ticaret:
(0) %
13-08-2008 14:58
#3
Haberci belirtileri bulunmayan, fakat yüksek risk taşıyan erkek ve kadınlara, kanserin erken teşhisi için bazı önerilerde bulunuluyor. Bu öneriler, zaman zaman bazı değişiklikler gösterse de, temel olarak güncelliğini koruyor. Bu önerileri şöyle sıralayabiliriz:

20-39 YAŞ: (Kontrol aralığı 3 yıl) Kadınlarda; ağız boşluğu, tiroit bezi, lenf bezleri ve yumurtalıklar başta olmak üzere, muayene ve ayrıca memelerin her ay kendi kendi kontrolü ve PAP testi (seks ilişkisi erken başlayanlarda 20 yaştan önce). Erkeklerde; ağız boşluğu, tiroit bezi, lenf bezleri, testisler ve prostat önde gelmek üzene genel muayene.

40-50 YAŞ: (Kontrol aralığı 1 yıl) Kadınlar için yukarıdakilere ek olarak makattan tuşe ile muayene ve memelerin doktor kontrolü, kontrol aralığı 1-2 yıl olarak mamografi, ayrıca menopoz döneminde kürtaj ile rahim kontrolü. Erkekler için yukarıdakilere ek olarak makattan tuşe ile prostat muayenesi.

50 YAŞ VE ÜZERİ (Kontrol aralığı 3-5 yıl) Kadınlarda yukarıdakilere ek olarak dışkıda kanama testi, kalın bağırsak endoskopisi ve mamografi. Erkeklerde yukarıdakilere ek olarak dışkıda kanama testi, gerekirse kalın bağırsak endoskopisi.
ShêkiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
Nicomedia
Yaş:
30
Mesajlar:
1.844
Konular:
975
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
17
Ticaret:
(0) %
13-08-2008 14:58
#4
Kanser tedavisinde bugün büyük gelişmeler kaydedildiğini belirten Prof. Dr. Erkan Topuz ekliyor: Ama her zaman için en etkili tedavi yöntemi erken teşhistir! Ben bugüne kadar 600 bine yakın kanser hastası tedavi ettim. Erken tanıyla binlerce hastamın yüzde 100 şifa bulduğuna bizzat tanık oldum. Kanserin zorlu bir hastalık olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Topuz, hastalığa karşı uyanık olmak gerektiğini ısrarla vurguluyor, kanseri tanırsak savaşmanın çok daha kolay olduğunu söylüyor. Prof. Dr. Topuz kanserin önemsemediğimiz küçük belirtilerini şöyle sıralıyor ve "Bu belirtiler varsa lütfen hemen doktora gidin" diyor... n Bağırsak ve mesane alışkanlıklarında değişiklikler n İyileşmeyen yaralar n Zamansız kanama ve akıntı n Meme veya başka yerde sertlik n Hazımsızlık veya yutma güçlüğü n Benler veya bir siğilin belirgin değişikliği n Hırıltılı öksürük veya ses kısıklığı

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler