Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Sağlık (https://www.turkhackteam.org/saglik/)
-   -   Kanserin Önlenmesi [grp] (https://www.turkhackteam.org/saglik/196997-kanserin-onlenmesi-grp.html)

K!nG 20-08-2008 18:01 18:01

Kanserin Önlenmesi [grp]
 
Hiçbir garanti olmamasına ra men kanser riski taşıyan faktörlerden kaçınmak iyi bir önlemdir. Aşa ıda belirtilen kuralları uygulamaya çalışın.
Tütün Kullanılması (Sigara içmek)

Tek kelimeyle hayır. Akci er kanserinden ölümlerde her 5 Ölümden en az 4 ünûn rieâeni ve tüm kanserle ilişkili olaylarda yaklaşık yüzde 30 miktarında ölümün nedeni sigara içmektir. Dumansız tütünün kullanımı insanlarda a ız, gırtlak, bo az veya yemek borusu kanseri riskini artınr.

Güneşe Maruz Kalmak

Her yıl yaklaşık yarım milyon melanom olmayan cilt kanseri olayının hemen hemen hepsinde temel düşmanın güneş oldu u yeni araştırmalarla belirtilmektedir. Özellikle cildiniz açık renk ise güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının. Güneş yanıklarından kaçınmak için bir koruyucu kullanın.

Alkol

Kendi alkol tüketiminizden kendiniz sorumlu olun. Çok içenlerde a ız, gırtlak, bo az, yemek borusu veya karaci er kanseri riski fazladır.

Menopoz Tedavileri

Olgun yaştaki kadınlarda menopoz belirtilerinin tedavisi için östrojen kullanımı endoınetriyal (rahim mukozası ile ilgili) kanserlerde belli riskler yaratır. Doktorunuzla tedaviyi tartıştı ınız zaman östrojen tedavisinin yararlarını ve risklerini dikkatlice tartın.

Radyasyona Maruz Kalma

İyonize radyasyonu (x-ışınlarına) aşırı bir şekilde maruz kalma kanser riskini artırır. Evlerdeki radon da potansiyel bir risk olabilir. Tıbbi x-ışınlannın ço u, görüntü kalitesini bozma pahasına, mümkün olan en düşük dozda verilecek şekilde ayarlanır ve fazla radyasyona maruz kalmamanız sa lanır.

Sanayi Maddelerine Maruz Kalmak

Nikel, krom, asbest, vinil klorid ve di er bazı sanayi maddelerine maruz kalma belli kanserlerin riskini artırır.

Beslenme

Yediklerinizin kansere yakalanma riskine etkisi olabilir. Çok ya lı veya tuzlama şeklinde hazırlanmış, "isli" denilen türde, veya nitritle işlemden geçirilmiş gıdalar ve yemekler potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Di er yandan A ve C vitaminlerinin zengin oldu u yiyecekler ve lifli yiyecekler belli kanserler için riski azaltmada yardımcı olabilir.


Şu Anki Saat: 09:10

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.