Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Sağlık (https://www.turkhackteam.org/saglik/)
-   -   Güneş Batarken Arılara Dikkat Edin (https://www.turkhackteam.org/saglik/199177-gunes-batarken-arilara-dikkat-edin.html)

cansın 23-08-2008 20:45 20:45

Güneş Batarken Arılara Dikkat Edin
 
Güneşin battığı saatlerde arılar karınlarını doyurmak için yollara düşüyor. Eğer arıların acıkmış bir şekilde beslenmek için çevrede dolaştığı bu saatlerde yollarına çıktıysanız ve alerjik bir bünyeye sahipseniz, iki kat dikkat etmeniz gerekiyor.

İSTANBUL - Dünyada sivrisinekler ve arılara bağlı ölüm oranları azımsanmayacak kadar çok. Son zamanlarda korkulan kene gibi gözükse de temas etme oranının fazlalığı nedeni ile arılar çok daha tehlikeli. Arı sokmaları öldürücü bile olabiliyor. Bu nedenle arıların beslenme saati olan güneş batma saatlerinde özellikle dikkatli olunması gerekiyor.


International Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Bağçivan, yazın hastaların en çok şu şikayetlerle başvurduklarını söylüyor:

Sıvı kaybına bağlı tansiyon düşmeleri

Astım
Kronik bronşit
Romatizmal hastalıklar gibi kronik hastalıklardaki alevlenmeler
Kalp hastalarının tansiyonlarında oynamalar
Besinlerin çabuk bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan ishal

BU HASTALIKLARI TETİKLEYEN SEBEPLER NELERDİR?

Sebepleri ikiye ayırmak lazım. Fizyolojiye bağlı olarak ortaya çıkan sebepler, bir de çevresel değişimler. İnsan vücuduyla ilgili bir çok semptom su kaybına bağlı olarak ortaya çıkar. Kronik yorgunluk, baş dönmesi, susuzluk, ağız kuruluğu gibi. Yaz aylarında yoğun sıvı tüketmek bu açıdan önemlidir.

Havalar ısındıkça besinlerin bozulması artar. Yazın en çok karşılaşılan hastalıklardan biri de besin zehirlenmeleri ve ishallerdir. Mevsim geçişlerinde romatizmal hastalıklar, mide ülserleri, on iki parmak bağırsağı ülserleri ve astım ataklarının görülme sıklığı artar. Muhtemelen atmosfer değişiminin bu hastalıkların artan sıklıkta görülmesinde etkisi var. Yaz sadece havanın ısınması değildir. Sonuçta dünyanın ekliptik bir düzlemi var. Mevsimsel değişimler aynı zamanda dünyanın ekliptik düzlemdeki değişimler demektir. Bu değişimler insan vücuduna etki eden dış faktörlerin de değişmesi demektir. Bu nedenle hastalıkların birçoğu mevsimsel geçişlerde artıyor.

GÜNEŞ ÇARPMASI NASIL OLUR VE İLK MÜDAHALE OLARAK NE YAPMAK GEREKİR?

Aşırı sıcak hava sonucunda insan vücudunun ısı ayarlama merkezinin işlevini yerine getirememesidir. Sıcak çarpması yaz aylarında önemsenmesi gereken bir sağlık sorunudur. Sıcak çarpmasına maruz kalan kişiyi hemen gölge bir yere taşımak ve vücut ısısını hızlı bir şekilde düşürmek gerekir. Şuur problemi olan hastalara tıbbi yardım çağırarak bilinçsiz müdahaleden kaçınmak gerekir.

BÖCEK SOKMALARINA KARŞI NASIL ÖNLEMLER ALINMALI?

Yaz aylarında sivrisinek sokmaları son günlerde kene ve en önemlilerinden biri de arı sokmalarıdır. Özellikle alerjik olduğunu bilen insanların çok dikkatli olmaları gerekir. Arı bazı kişileri öldürebiliyor. Bu kişilerin, arıların beslenme saati olan güneş batma saatlerinde dikkatli olmaları gerekiyor. Son zamanlarda korkulan kene gibi gözükse de temas etme oranının fazlalığı nedeni ile arılar çok daha tehlikelidir. Dünyada sivrisinekler ve arılara bağlı ölüm oranları azımsanmayacak kadar çoktur.


Şu Anki Saat: 09:10

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.