İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Genel Anesteziler

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
02-09-2008 14:37
#1
Genel Anesteziler
“Genel Anestezi” kişiye verilen birtakım ilaçların aracılığıyla bilincin geçici olarak kaldırılmasıyla birlikte ağrı duygusunun da vücutta yok edilmesidir. Lokal Anestezi’nin genel anesteziden ayrımı, lokal anestezi uygulanan kişinin yalnız lokal anestezi bölgesinde ağrı duygusunu kaybetmesi buna karşılık bilincini korumasıdır. Genel anestezi sağlayan maddeler ya solunum yoluyla ya da doğrudan damar içine verilip kan dolaşımına katılırlar.

Böylece bazı sinir merkezlerinde sinir hücrelerinin işlevlerini geçici olarak engelleyerek etkilerini gösterirler. Genel anestezi sağlayan maddelerin yardımıyla cerrahi, büyük gelişmeler kaydetme olanağını bulmuştur. Genel anestezik maddeler, beynin solunum merkezlerini de baskı altına alarak solunumun durmasına yol açarlar. Bu nedenle genel anesteziye alman hastalara özel aygıtlarla yapay solunum yaptırma zorunluğu doğar.

Genel anestezikler, değişik derecede kalp ve damar sistemini de baskı altına aldıklarından bu etkilerine karşı da gerekli önlemler alınır. Genel anestezik maddeler, başlıca iki yolla vücuda verilirler. Bunlardan biri solunum yolu öteki de damar içi yoludur. Solunum yoluyla verilen genel anestezikler, akciğerlerdeki kılcal damarlardan geçerek kan dolaşımına katılırlar. Bu yolla verilen maddeler gaz ya da uçucu sıvı biçimindedirler. Gaz biçiminde olan genel anestezikler şunlardır: “Etilen”, “Nitroz oksit” ve “Siklopropan”. Uçucu sıvı biçiminde olanlar da “Kloroform”, “Halotan”, “Etil Eter”, “Vinil Eter”, “Metoksi fluran”, “Trikloretilen”, “Flü-roksen” ve “Etil Klorid”dir. Solunum yoluyla verilen genel anestezikler özel aygıtların kullanılmasını gerektirirler. Damar içine zerk edilen genel anestezikler şunlardır: “Tiopental” “Inno-var”, “Ketamin hidroklorid”. Buraya dek sözünü ettiğimiz genel anestezik maddeler birbirlerine göre birtakım üstünlüklere ve etki değişikliklerine sahip olduklarından bu maddeler, yapılacak olan ameliyatın süresine ve hastanın diğer özelliklerine göre uygun bir biçimde seçilirler.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı