İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Tetrasiklinler

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
02-09-2008 14:50
#1
Tetrasiklinler
Tetrasiklin grubu antibiyotikler arasında en çok kullanılanlar “Tetrasik-lin”, “Klorotetrasiklin” ve “Oksitetrasiklin”dir. Tetrasiklinler, bakterilerin üremesini durdurucu yani “Bakteriostatik” etkiye sahiptirler. Bağırsaklarda hızla emilirler ve geniş bir antibakteri-yel etki gösterirler.

Bağırsaklardan hızla emilmelerine karşılık tam olarak emilmezler. Bağırsaklarda kalsiyum tuzlarının, demirin ya da antiasit maddelerin bulunması tetrasiklinlerin emilmesini azaltır.

Tetrasiklinler böbrekler yoluyla yavaş atıldıkları için vücuttan geç ayrılırlar. Bu özellik onların kullanımında bir üstünlük sağlar. Bu antibiyotikler, vücuttaki çeşitli dokulara iyi yayılırlar. Beyin omurilik sıvısına da öbür pek çok antibiyotikten daha iyi geçer. Buralara biriktiklerinde “Flüoresans”a neden olurlar. Tetrasiklinler ağız yoluyla alındıklarında bağırsaklardan kolayca emilmelerine karşın bulantı, kusma, ağız, mide ve bağırsak iltihaplanmalarına, yüksek dozda kullanıldıklarında da karaciğer bozukluklarına yol açabilirler. Eğer herhangi bir bakteri türünde herhangi bir tetrasiklin türüne karşı direnç gelişmişse bu direnç öteki tetrasiklinlere karşı da gelişir. Bu duruma “Çapraz direnç” (Cross-resistance) denir.

Tetrasiklinler uzun süre kullanıldıklarında “Kan üre azotu”nu (BUN] yükseltirler.

Tetrasiklinler kemik ve dişlerdeki kalsiyuma bağlanarak bunlarda renk değişikliklerine yol açtıklarından, hamileliğin son altı ayında ve 8 yaşma kadar olan çocuklarda kullanılmaması gerekir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı