İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Penisilinler

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
02-09-2008 15:02
#1
Penisilinler
Penisilinler, bazı mantar çeşitlerinden elde edilen bakteri öldürücü etkileri (Bakterisid etki) olan antibiyotiklerdir. Doğal olarak elde edilen penisilin “Benzil penisilin”dir. Bunun dışında günümüzde kullanılan penisilinlerin çoğu yarı yapay yöntemlerle hazırlanmaktadır.

Penisilinler, bakterinin hücre duvarı yapımını bozarak etkili olurlar. Hızlı çoğalan bakteriler penisilinlere karşı çok duyarlıdırlar. Penisilinler ağız yoluyla alındıklarında sindirim kanalından tam olarak emilmezler.Emilmedeki bu aksaklık midenin asit yapısından ve bağırsaklardaki bakterilerden kaynaklanır. Bunlar penisilin üzerinde bozucu etkide bulunurlar. Aç karma alman penisilinler daha çok ve kolay emilirler. Yani penisilinler yemeklerden hiç değilse yarım saat önce veya iki saat sonra alınmalıdırlar. Penisilinler kas içine ya da damar içine zerk edildiklerinde % 100 oranında vücuda kazandırılırlar ve bu işlemlerle kısa sürede tüm vücuda yayılma olanağı bulur. Penisilinler eklem sıvısına, beyinomurilik sıvısına, göz içi sıvılarına, kalp ve akciğer zarı boşluğundaki sıvıya normal koşullarda güçlükle geçerler. Ancak bu organlarda gelişen iltihabi durumlarda geçirgenlik artar. Bu özellik, tedavi açısından önemlidir. Penisilin tedavisi gören hastaların deri, akciğer, karaciğer,safra ve bağırsaklarında fazla miktarda penisiline rastlanır. Penisilin Özellikle böbrekler yoluyla, daha az bir oranda da safra yoluyla atılır. Zerk edilen penisilinler vücuttan kolay atıldığından, bunların vücuda daha geç, yavaş yayılan ve daha geç atılan biçimleri hazırlanmıştır.

Ağır hastalara, bulantı ve kusması olan hastalara penisilinin zerk edilmesi gerekir.

Bunlardan ilkinde amaç istenilen doza kısa sürede ulaşılması, ikincisinde hastanın kusarak verilen ilacı kaybetmesinin önlenmesidir. Penisilin pnömokok, meningokok, gonokok, streptokok, stafilokok infeksiyonlarına karşı kullanılabilir. Sifilis, ant-raks ve diğer birçok bulaşıcı bakteriler penisilini etkisiz duruma getiren ve “Penisilinaz” denilen bir enzim üretebilirler. “Penisilin G” ve “A.mpisil-lin” gibi penisilin çeşitleri sözünü ettiğimiz penisilinaz maddesi karşısında etkilerini kaybederler. Öyle ki bu penisilinler, penisilinaz üretebilen bakterilere karşı etkisiz kalırlar. Çeşitli penisilin tipleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

‘ ‘Penisilin G”, ” Ampisillin” “Penisilin V’, “Amoksisilin’,’ “Oksasilin”, “Metisilin”, “Nafsilin”, “Karb’enisilin”.

Bazı kişilerde penisilinlere karşı allerji belirir1. Daha önce herhangi bir penisiline karşı allerji göstermiş olan kişilerde penisilinlerin yeniden kullanılmaması gerekir. Herhangi bir etkene karşı allerjisi olan kişilerde penisilin kullanımında dikkatli olmak gerekir. Penisilin allerjisinden niçin bu. kadar çok korkulur? Bu korkunun nedeni, ba:zı allerji olaylarının “Anaflaktik şok” denilen bir şok tablosuyla, ölümle sonuçlan-masındandır. Ancak her penisilin allerjisi de kesin olarak anaflaktik şok tablosu göstermez, Anaflaktik şok tablosu sık rastlanmayan lbir durumdur’. Çoğu allerji olayında penisilin tedavisinin 7-10. günlerinde ürtiker benzeri kaşıntılı deri kızarıklıkları ya da deri belirtileri gelişir. Kimi hastalarda da “Serum hastalığı” görülür. Bazı allerji olayları çok hafif seyreder. O kadar ki penisilin tedavisinin sürdürülmesine karşın allerji kaybolur. Kimi olaylarda da allerji belirtileri, penisilinin kesilmesinden hemen sonra kaybolur. Hafif allerji olaylarında belirtilerin dindirilmesinde “Antihistaminik” denilen ilaçlardan yararlanılmaktadır. Ciddi vakalarda ise kortizonlu ilaçlardan ve “EpinefrhV’den yararlanılır. Bazı penisilin türleri havale nöbetleri, ateş yükselmesi, anemi, iğne yerinfle ağrı gibi yan etkilere yol açabilirler.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı