İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Şok Belirtileri ve Acil Önlemler

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
06-09-2008 19:34
#1
Şok Belirtileri ve Acil Önlemler
Kanamaya bağlı ve kalp kaynaklı şokun belirtileri genellikle aynıdır. Hastanın vücudu, soğuk ve terlidir. Bu soğuk bir terdir. Derisi soluk ve morarmıştır. Solunumu sıklaşmış, fakat yüzeyselleşmiştir. Bilinci derin komaya kadar gidebilen bozukluklar göstermektedir. Nabzının çok hızlı, fakat dolgun atmadığı görülür. Bazen de nabız, hiç alınamayacak kadar hafiftir. Hastanın tansiyonu ölçüldüğünde, tansiyonun ileri derecede düşmüş olduğu görülür. Septik ya da ‘endotoksik şokta hastanın ateşi yüksek bulunur. Hasta titremektedir. Titreme diğer şoklarda da görülebilir. Hastalar idrara çıkamazlar.

Şokta Acil Önlemler

Şoka girmiş olan her hastanın, kesinlikle en kısa yoldan ve olabildiğince en hızlı araçla hastaneye kaldırılması gerekmektedir. Hasta düz bir zemine yatırıldıktan sonra bacakları kalp düzeyinin üstüne kaldırılmalıdır. Böylece kalbe dönen kan miktarı çoğaltılabilinir. Eğer dışa kanama varsa, bunun durdurulmasına çalışılmalıdır. Kanama bacak ya da kollardan ise kanama noktasının bir miktar yukarısından kol ya da bacağın sıkıca bağlanması gerekir. Eğer hastane uzakta ise, bağın 15 dakikada bir çözülüp bacağa kan gitmesine olanak sağlanmalıdır. Bağ 1-2 dakikalığına çözülmelidir. Bu sırada yaranın üstüne temiz bir bezle bastırmakta yarar vardır. Eğer kol ya da bacak kopmuş ve kanama bu bölgeden oluyorsa sıkıca bağlanmış olan kol ya da bacağın vücuttan ayrılmamış parçasının bağı çözülmemelidir. Kanama gövdedeki bir yaradan ise temiz bir bezle yaranın üzerine sıkıca bastırmak gerekmektedir. Boyun bölgesindeki bir kanamada, yalnız kanayan bölgenin üzerine basılmahdır. Bu baskının kuvveti kanamayı durduracak, fakat bonu zedelemeyecek kadar olmalıdır. Kafadaki kanamalarda yapılacak baskı, yalnız kanı durduracak şiddette olmalıdır. Eğer kafatasında belirgin bir kırık varsa, bu durumda kesinlikle yaraya dokunulma malıdır.

Hasta taşınırken üzeri örtülmelidir. Daha geniş bir anlatımla hastanın sıcak tutulmasına çalışılmalıdır. Solunumu durmuş olan hastaya yapay solunum yaptırılmalıdır. Hastaya ağızdan hiçbir şey verilmemelidir. Sırtüstü yatırılmış olan-hastanın başı, eğer yapay solunumyaptırılamıyor-sa hafifçe yâna çevirilmelidir. Hasta birtakım bilinçsiz taşkınlık hareketleri yapıyor bile olsa, kesinlikle teskin edici bir ilaç verilmemelidir. Böyle bir durumda yalnız hastanın kendisini yaralamamasına dikkat edilmelidir. Gerekirse hasta sedyeye bağlanır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı