İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Sağlığımızla İlgili Doğru Bildiğimiz 50 Yanlış

eflatun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2007
Nereden:
Öyle Güzel B'Yerden :)
Mesajlar:
1.742
Konular:
1309
Teşekkür (Etti):
45
Teşekkür (Aldı):
189
Ticaret:
(0) %
09-09-2008 21:40
#1
Sağlığımızla İlgili Doğru Bildiğimiz 50 Yanlış
Birçok günlük alışkanlıklarımızın sağlığımıza faydaları ve zararları ile ilgili ninelerimizden veya çevremizden onlarca alıntı ile büyüdük. Ülser hastalığının nedeninin stres olduğu, ıspanağın organizmamızın demir ihtiyacı için ideal olduğu, kahvenin ayılttığı gibi ve hiçbir yere dayanmayan... daha sayısız. Bilim adamlarının fikri farklı ve fiziksel durumumuzu koruduğumuzu zannettiğimiz ve kutsal bir kural gibi uyguladığımız bazı alışkınlıklarımızın
sağlığımıza zararlı olabileceklerinin altını çiziyorlar.

Greyfrut zayıflatır.
Bilimsel olarak greyfrutun henüz yağ yakmaya yardım eden herhangi bir enzime sahip olduğu kanıtlanmamıştır. Tüm ekşi meyvelerin yaptığı gibi, tek yapabileceği sindirime yardım etmektir.

%0'lık dondurmada kalori yoktur.
Eğer yağ % 0 ise, o zaman şekerden kalorisi vardır ve eğer şekerden de % 0 ise, o zaman yağdan kalorisi vardır. Eğer hem şekerden hem de yağdan % 0 ise, o zaman içerdiği sütten kalorisi vardır. Her durumda, % 0 olması kalori içermediği anlamına gelmez.

Tuz şişmanlatır.
Tuzun kalorisi olmadığı için şişmanlatmaz. Fakat sıvıları alıkoyabilir ve böylece şişmeye ve kişinin kendini ağır hissetmesine neden olabilir. Fazlalık, sıvılar yardımıyla organizmamızdan iki-üç gün içinde atılabilir. Herhangi bir nedenden dolayı sıvı alıkoyma durumu bulunanların daha da ağırlaşmamak için, tuzu az kullanmaları tavsiye edilir.

Oruç zayıflatır.
Genelde oruç tutan kişilerin çoğu kilo alırlar, nedeni de akşamları ve gece boyunca oruç tutmadıkları günlerden daha çok yiyecek tüketmeleridir. Oruç tutan birisinin zayıflaması için akşamları ve gece boyunca normal günlerde yediğinden daha az yemesi gerekir.

Yağ aldırdıktan sonra o bölgeler tekrar şişmanlamaz.
Eğer beş kilodan fazla alırsanız, yağ aldırdığınız bölgelerde de şişmanlarsınız çünkü yağ hücrecikleri alınmış olabilir ancak kalmış olanlar büyüyebilir.

Çikolata sivilceye yol açar.
Bu bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Sivilce çıkmasının besin ile ilişkisi çok kısıtlıdır.

Bir beyaz saç çıkarırsan, yerine on tane çıkar.
Bir tek saçı ağırlayan saç keseciğinin içine aniden birden fazla saçın sığması imkânsız.

En iyi demir kaynağı ıspanaktır.
1870 yılında ıspanağı ilk inceleyen araştırmacı Dr. E. von Wolf'tır. Ancak bir hata yaptı: ıspanağın demir içeriğini gösteren ondalık rakamı yazarken virgülü bir basamak geri yazdı. Böylece ıspanak gerçekte içerdiği oranın on katı bir oran ile meydana çıktı. Bu yanlış 1937 yılında, içerik kontrölü sırasında düzeltildi. Ispanağın demir içeriği epeyce yeterlidir: bir fincan kaynamış ıspanakta 1,7 mg, bir bardak domates suyu 2,2 mg ve bir fincan maydanoz 3,7 mg demir içerir.

Sütlü kahve daha hafiftir.
Süt, kahveyi daha ağır yapar. Kafein'in kazein (sütün içinde bulunan protein) ile birleşmesi sonucu çözülemiyen pıhtı oluşur. Bu pıhtının sindirilmesi zordur çünkü midevi sıvılar tarafından kolayca çözülemez.

Yağı alınmış süt tam sütten daha iyidir.
Tam süt tercih edilmelidir. Tam sütün içinde A ve D vitaminleri bulunur. D vitamini sütün içerdiği kireçin emilmesine yardım eder.

Balık ile peynir veya balık ile yumurta yememiz doğru değildir.
Hiçbir problem yoktur. Masalın kaynağı bu besinlerin bazı tür alerjilere yol açtığı ve karıştırıldıkları zaman hangisinin neden olduğunu bilmiyor olmamıza dayanır. Bu besinlerin karışımları organizmamızda herhangi bir tepkiye yol açmaz.

Bitkisel yağlar daha hafiftir.
Tüm yağlar her grama karşı 9 kalori verir. Hafif diye sıfatlandırılmaları kokuları, renkleri ve tadları ile ilgilidir.

Baharatlı yemekler ve deniz ürünleri afrodizyaktırlar.
Baharatlı yemekler yanmalara ve terlemelere neden olur; cinsel temas süresince olduğu gibi. Topu topu budur. Deniz ürünleri ise, organizmamıza genel bir kuvvetlendirme sağlayan besinler ve dolayısıyla cinsel isteğin artması sonucu afrodizyak sayılırlar.

Tansiyon hastası, tansi-yonunun ne zaman yükseldiğini belirtilerden anlar.
Çok nadir durumlar haricinde nabız atışının yüksekliği ile belirtilerin, örneğin baş ağrısı ve baş dönmesi, arasındaki ilişkisi kanıtlanmamıştır. Belirtilere dayanarak ilaç alınması yanlış bir uygulamadır.

Tansiyon burundan kan akmasına neden olur.
Hiçbir ilişkisi yoktur. Tansiyonun yükselmesi burnun akmasından kaynaklanan heyecandan olur, tersi yani tansiyon burnun akmasına neden olmaz.
Portakal tansiyonu yükseltir.
Tam tersi, portakalda olduğu gibi potasyum ile zengin besinler tansiyondan korurlar.

Ülser'in nedeni strestir.
Bu masal, Pylorus bakterisi nin keşfedildiği 1983 yılında çürütüldü. Bu bakterinin birçok ülser vakasına neden olduğu tespit edildi. Ülser stresi artırır ancak üretmez.

Soda sindirime yardım eder.
Tam tersi oluyor. Sodanın içerdiği asit yüzünden, hava içiyorsunuz, onu da daha sonra gırklayarak çıkarıyorsunuz. Bu size sindirme hissi veriyor, ancak gerçekte soda mide sıvılarını sıvıklaştırıyor bu da sindirimin zorlaşmasına sebep oluyor.

Eğer kendimizi iyi hissediyorsak antibiyotik ilacının tümünü almaya gerek yok.
Bu yöntemle daha dayanıklı mikroplar üretilir, bu da gelecek sefer antibiyotik almanız gerektiğinde etkili olmaması demek.

Hamilelik önleyici ilaçlar şişmanlatır.
Hamilelik önleyici ilaçlar ilk üç-dört ayda bir şişkinliğe sebep olabilirler. Şişkinlik sıvıların alıkoyulmasından dolayıdır, vücuttaki yağların artmasından değil. Daha sonra bu belirtiler geriler.

Antibiyotikler salgın hastalıkları önler.
Antibiyotikler mikroplara karşı etki yaparlar, virüslere değil. Virüs durumunda belirtilerin ateş ilaçları ve burun açıcı ilaçlar ile karşılanması ve virüsün dönüşünü yapmasını beklemek tavsiye edilir. Doktor antibiyotikleri mikrop bu-laştığı durumlarda verir.

Grip aşısı yaparsam gripe yakalanmayacağım.
Aşının sağladığı koruma kesin değildir, çünkü grip virüs üyeleri değişime uğruyorlar. Bundan dola-yı grip aşısının içeriği değişiyor. Eğer gripe yakalanırsanız, hiç aşı yapmamış kişilere kıyasla daha hafif geçirirsiniz. Ayrıca aşı, sizi soğuk algınlığı virüslerinden koruyamaz.

Yağlar zararlıdır.
Hayvansal besinlerin içerdiği doymuş yağlar büyük miktarlarda tüketildiği zaman kalp da-marlarına zararlı oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca şişmanlığa da yol açabilirler. Diğer taraftan yağda çözülebilir A, D, E ve K vitaminleri organizma tarafından emilemez. Yağ hormonların yapısının ham maddesidir ayrıca hücrelerimizin temel içeriğidir. Yapmamız gereken, aldığımız yağların büyük bir kısmının zeytin yağından olmasını sağlamaktır.

Kalp cihazı kullananlar cep telefonu kullanamazlar ve hava alanlarında bulunan ****l tarayıcı cihazlardan geçemezler.
Cep telefonu kullanabilirler ancak telefonu cihazın takılı olduğu taraftaki kulağa değil, diğer kulağa tutmaları gerekir. Hava alanları konusunda ise, yeni cihazlar özel bir koruma içerirler, bu sahiplerinin tarama cihazlarından korkusuzca geçmelerine izin verir. Eski tip cihaz kullananlar (15 yıl öncekiler) hava alanı yetkililerine bildirip, el tarama ci-hazları ile arama ya-pılmasını, kalp ci-hazının bulunduğu bölge hariç, isteme-leri gerekir.


Hamile kadınlar iki kişilik yemelidir...
Hamileler için kalori ihtiyacı biraz artar ancak hiçbir zaman iki katına çıkmaz. Normal kiloda olan bir kadın, hamilelik süresi boyunca 9 ile 14 kilodan fazla almamalıdır.

Şişmanlığını boy olarak alır.
Şişman çocukların iskelet yapısı, ağırlığını kaldırmak için daha çabuk gelişmek zorunda kalır. Sonuç olarak çocuk gerçek boy uzunluğuna daha çabuk ulaşır ve çoğu zaman normal bir gelişimi olsaydı boyu bir kaç santim daha uzun olabilirdi. Yani ******n uzaması durmaz ancak istenilen boyu alamayabilir.

Yalın ayak yürüyen çocuklar düztabanlı olurlar.
Düztaban durumu doğuştan kaynaklanan bir anatomik problemdir. Aksine kumda veya çakıllarda yürümek ayak kemeri kaslarının geliştirilmesi için tavsiye edilir.

Burun kanaması başımızı arkaya doğru eğdiğimizde durur.
Başımızı arkaya doğru eğdiğimizde kanın ağıza ve gırtlağa doğru akması kolaylaşır, sonuçta bu hastanın akan kanı içmesi ve boğulma tehlikesi ile karşılaşmasına sebep olabilir. Başını tam tersine öne doğru eğmesi ve parmakları ile burnunu bastırması gerekir.

C vitamini soğuk algınlığıyla mücadele eder.
Şu ana kadar böyle bir şey kanıtlanmış değildir. C vitamini soğuk algınlığına karşı mücadeleye yardım etmez, fakat oksitlenmeye karşı güçlü mücadelesi, solunum sistemini enfeksiyonlardan korur, önlenmesine yardım eder.

Üşütmeyelim diye pen-cereyi açmamalıyız.
İyi havalandırılmayan küçük yerlerde mikropları büyük miktarlarda solumamız daha kolaydır. En iyisi mekânımızın havalandırılması için pencereleri sık sık açmaktır.

Bayılan birisinin başını kaldırmalıyız.
Tam tersine beynin daha iyi oksijen alabilmesi için ayaklarını kaldırmalıyız.

Tırnaklardaki beyaz noktalar kireç eksikliğinin belirtisidir.
Beyaz noktalar çoğu zaman tırnaklarını yiyen ve dolayısıyla tırnağın kökünü zedeleyen kişilerde görülür. Herhangi bir darbeden veya kanın kötü yerel dolaşımından da oluşabilirler. Kireç eksikliği olsaydı, tırnaklar körelir veya çukurcuklar meydana gelirdi.

Bükülmüş ayağı sıcak su ile yıkamak gerekir.
Sıcak su (banyo veya bez) damar genişlemesine neden olur ve kanın akışı hızlanır, sonuç olarak şişme oluşur. Yapmanız gereken bir havlunun içine buz koyup zedelenen yerin üzerine koymanızdır.

Televizyona çok yakından bakar isek, miyop olabiliriz.
Televizyon veya bilgisayarların miyop hastalığına sebep olması ile hiç bir ilişkisi yoktur, çünkü miyop dış etkenlerden oluşmaz. Bir kırılım düzensizliğinden meydana gelir. Gözün yu-varlağı normalden daha büyüktür. Eğer herhangi birisi yakından televizyon izliyorsa, miyop tehlikesi altında bulunmaz, fakat muhtemelen yakından izlemesinin nedeni miyopluktur, o kişide zaten bulunmasındandır.

Dişlerimizi limon ile fırçaladığımızda daha parlak olurlar.
Limon yağları söker ve geçici bir parlaklık verir ancak aynı zamanda dişlerin katılığını bozar. Ense çözülmeleri de belirebilir (dişlerin ense bölümünde). Bu nedenden dolayı meyve yediğimiz zaman, içerdikleri sitrik asit yüzünden dişlerimizi su ile durulamamız ge-rekir.

Diş ağrısı için rakı tutulmalıdır.
Bu sayede ağzımızda yerel yanma oluşabilir, ayrıca problem de çözülmüş olmaz.

Denizin içinde kararmayız.
Denizin içinde güneşin etkisi daha yoğundur.

Silikon sağlığımıza zararlıdır.
Yapılan araştırmalara göre, silikon eklenmesi zararsızdır. Göğüsün içine yapılan sıvı silikon iğnesi son derece risklidir.

Light sigaralar normallerden daha az zararlıdır.
Light sigara içenler dumanı daha derinden çekerler, bu daha çok sigara içilmesiyle ilişkilendirildiğinde kansere yol açacağını vurgulamak gerekir.

Sigarayı bırakan kişi kilo alır.
Sigara, ****bolizmayı arttırma özelliğine sahiptir. Sigara içen, içmeyen birisine göre günde 200 kalori daha fazla yakar. Sigarayı bıraktığında tek gereken şey sadece 200 kalori daha az almasıdır. Yapmaz ise iki-üç kilodan daha fazla almaz. Yemeği sigaranın yerine alırsa yani sigara içtiği dönemdeki gibi çok yemeye devam ederse şişmanlar.

Birini yılan ısırmışsa, ısırılan yere çizik atarak (hafifçe yararak) ısırılan yerden zehirli kanı emmeliyiz.
Böyle yaparsanız zehirli kandan siz de zehirlenebilirsiniz. Eğer ısırılan yere çizik atarsanız hastaya daha fazla acı vermekten başka birşey yapmış olmazsınız.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı