THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Hipertansiyonla İlgile Tüm Sorular ve Cevapları

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
19-09-2008 19:50
#1
Hipertansiyonla İlgile Tüm Sorular ve Cevapları
Hipertansiyon soruları cevapları

SORU
Hipertansiyon hastasıyım vazoxen kullanıyorum.bebek tüp bebek düşünüyorum.bilgi istiyorum.
CEVAPSayın Tursun. Gebeliğe karar vermiş iseniz gebe kaldığınız andan itibaren gebelikte daha güvenli olduğu kanıtlanmış bir başka ilaca geçmek üzere hekimimiz başvurun.

SORU
Herkese iyi günler ben bu yaşıma kadar hep yüksek tansiyonla geldim küçük 12-13 büyük 16-17 arası bu değerler tehlikelimidir . bu değerleri aşağıya çekmek için neler yapmalıyım teşekkürler .
CEVAPSayın Aktürk, Bugün , yada engeç yarın bir iç hastalıkları uzmanına başvurun.Sizde altta yatan ve tansiyon yüksekliği yaratan bir sorun varmı diye taranması ve ilaç tedavisi başlanması gerekiyor.

SORU
Tansiyonum genelde 12/8, zaman zaman 16/10 veya 15/9'larda seyrediyor.16/10 veya 15/9 olduğu zamanlarada dengem bozuluyor.Çeşitli tetkikler sonucu sebebi belli olmayan (Essential Tansiyon) teşhisi konuldu. Ne önerirsiniz ? Ne yapmamam gerekiyor yada nelere dikkat etmem gerekiyor ?
CEVAPSayın Ger, Kan basıncınızı izlemeye ve ilaç dışı tedavi yöntemlerini uygulamaya (az tuzlu diyet,kilo verilmesi,sigaranın bırakılması,fizik egzersiz gibi) devam edin ,eğer yüksek değerler süreklilik arzeder hale gelir ise bir dahiliye uzmanına ilaç tedavisi gerekliliği açısından başvurun.

SORU
Merhaba bir senedir ayda bir yada 3 ayda bir gözlerimde görme bozukluğu gerçekleşiyor ortalama yarım saat sürüyor daha sonra baş ve göz ağrısı oluşuyor bende tansiyondan şüphelenip evdeki tansiyon aleti ile ölçüm yaptığımda 120 ye 90 olduğunu görüyorum göz doktoruna gittim herşey normal dahiliye doktoruna gittim herşey normal sizin görüşünüzü alabilirmiyim teşekkürler.
CEVAPTekrarlayan görme bozukluğu önemli bir bulgudur.Sizin dile getirdiğiniz kan basıncı değerlerinde pek izlenmez.Altta yatan başka bir hastalık (pıhtılaşma anormalliğe yada pıhtı yaratan bir kalp hastalığı) açısından detaylı yeni bir değerlendirme gerekebilir.

SORU
84 KİLO 1.75 BOY 34 YAŞINDAYIM 3 YILDIR EKLİPS TANSİYON İLACI KULLANIYORUM. HASTALIĞIMLA İLGİLİ BİR İYİLEŞME OLURMU? DOKTORUM HAMİLELİĞİN RİSKLİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR BU KONU HAKKINDA FİKRİNİZİ ÖĞRENE BİLİRMİYİM.
CEVAPSayın Akman, Beden kitle indeksiniz 27 civarında ,yani fazla kilolu gruptasınız.Biraz kilo vermeniz kan basıncınızın daha iyi kontrolünüzü sağlar.Hipertansiyon sıklıkla kronik bir hastalıktır.Gebeliğinizin riski konusunda sizi değerlendiren hekiminiz daha sağlıklı karar verecektir.Ancak kronik hipertansiyonlularda gebelik zehirlenmesi riskinin daha fazla olduğu iyi bilinen bir durumdur.

SORU
Yaklaşık 5 - 6 yıldır , günde yarım tablet CONCOR 5 almaktayım...doğrusu iyi geldiğini hissediyorum.., acaba değiştirmem gerekiyor mu ? ya da bıraksam herhangi bir sorunla karşlaşır mıyım ?anılan ilacın herhangi bir yan etkisi var mıdır ? emeğiniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim....
CEVAPSayın Azazi, İlacınız sizin kan basıncınızı iyi kontrol etmişse ve yıllık olağan kontrollerinizde hekiminiz ilaç ile ilgili bir sorun yada başka bir ilaç kullanımınızı gerektiren durum saptamamış ise ilacınızı sürdürebilirsiniz.

SORU
3 yıl önce ortaya 20 ile cıkan tansiyonum ondan sonra kullandığım ilaçlar [şuanda sadece günde 1 adet accuzıde kullanıyorum ] ve bazı yiyecekleri az veya hiç kullanmadan 8/12 7/11 gibi rakamlarda tutuyorum.bazen heyacanda 14 gibi oluyor. 6 ayda bir göz kontrolu yaptırıyorum.özellikle yiyecek konusunda bilgi verebilirmisiniz.saygılarımla,
CEVAPSayın Taylan, Kan basıncınız kontrolde görünüyor,Genel olarak bizim DASH diyeti olarak tanımladığımız diyet i, sebzelerden, meyvelerden ve düşük yağlı süt ürünlerinden zengin, doymuş ve toplam yağlardan fakirdir. Ayrıca, düşük kolesterol, yüksek oranda diyetsel lif, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve orta derecede yüksek protein içerir ve kan basıncınızın kontrol altında kalmasına katkıda bulunur.

SORUSabah 1 tane SNOPRİL 10 mg,Akşam 1 tane AMLODİS 5mg alıyorum ama siresli oldugumda yinede tansiyonum yükseliyor Psikiyatriye gittim FULSAC verdi. fulsac ilacını gerektiginde alıyorum. Bu durumda bana tavsiyeniz varmı Su tüketimindende bahsederseniz sevinirim. Kolay gelsin
CEVAPSayın Bulduk, Psikiatrik tedavinizi doktorunuz ile yeniden konuşunuz (ilacı zaman zaman mı yoksa süreklimi alacaksınız?).Ruhsal tedaviniz tamamlanmasına karşın hala kan basıncı yüksekliğiniz sürüyor ise tansiyon ilaç programınızın düzenlenmesi için dahiliye uzmanınız ile konuşunuz.

SORUYüksek tansiyon hastasıyım. Her gün düzenli olarak Covarsyl 10 mg. ile birlikte Coraspin 100 mg. kullanıyorum. Haftada bir tansiyonumu ölçtürüyorum. Sürekli 120 80 sabit çıkıyor. -Bünyem çok memnun olduğum bu ilaca direnç geliştirebilir mi? -Bir süre sonra bu ilacı değiştirmek zorunda kalabilir miyim? -Ne kadar sıklıkla tansiyonumu ölçtürmeliyim?
CEVAPSizin kan basıncınız mükemmel kontrol altında görünüyor.Genel yaklaşım olarak tansiyon ilaçlarına direnç gelişmez ve doktorunuzun saptayacağı bir gerekçe yoksa (yan etki gibi) ilacınızı değiştirmeniz gerekmez.Sizin tansiyonunuz kontrol altında olduğu için sık kan basıncı ölçmenize gerek yoktur.

SORU
20 yıl civarında şeker hastasıyım.Altı yıl kadar insülin kullanıyorum ,15 yıl diyetle idare ettim.Babam ve bende 10 -11 arası tansiyon varken ilk defa tansiyonum(büyük)14.3 oldu.Küçük 9 oldu.40 gün önce annemi kaybettim çok üzüldüm ve üzüntümünde etkisi devam ediyor.Tansiyonum 10 gündür 13.5(büyük)-8.5(küçük) devam ediyor ve baş alınbölgem ve başımın iki yanında ağrı ve rahatsız edici ağırlık oluyor.Ne yapmam konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkür ederim.
CEVAPSayın Kulaksız, Başınız sağolsun,Annenizin kaybı kan basıncı yüksekliğinize katkıda bulunmuş olabilir.Şimdi kan basıncı yüksekliğinizi dikkatlice izleyin sözünü ettiğiniz değerler süreklilik arzeder ise yada dahiliye uzmanınız şekerinizin böbrekleri etkilediğini söylüyor ise bu durumda hastalığınız için uygun bir tansiyon ilacını başlamanız gerekecektir.

SORU
Sayın ilgili, Ben 2000 yılından beri Şeker Hastasıyım Buna bağlı olarak hier tansiyonum var. şeker seviyem 110-120 civarı Hiertansiyonum da delix 10 mg kulllanmama ragmen gün içerisinde 150/90 seyrediyor. Bir haftalık kontrol yaptırdım bu günlerde nedenini anlayamıyorum. Bu arada günlül 2 saat yürüyüş yapıyorum. Tligliserit'im 276 iken 158 e düştü. Tansiyonumu normal seviyelere nasıl çekebilirim. Ve ileriki yaşlarda tansiyon seviyesi ne olmalıdır.Çalışmalarınız için teşekkür ederim. Kolay gelsin.
CEVAPSayın Aydoğan, Şeker hastalarında hedeflediğimiz tansiyon değeri 130/80 mm Hg ve altındaki değerlerdir.Hedef değerler yaşa göre değişmezler.Sizin kan basıncı değeriniz hedef değerin üzerinde o nedenle tansiyon ilaç programınızın güçlendirilmesi ve belkide birden fazla ilaç kullanmanız gerekecektir.Konuyu doktorunuzla yeniden konuşabilirsiniz.

SORU
Öncelikle Prof Dr Nurol ARIK beye teşekkür ederim.Annem 61 yaşında 75kg ağırlığında yaklaşık 30 senelik hipertansiyon hastası.Eskiden tansiyon değerleri 25/17 olarak ölçülüyordu.Tabi ki bu değerler anormal.Ancak son 2-3 senedir değerler 13/8 civarında.Ama eskiden yüksek değerlere alışıkken ve sadece baş ağrıları yaşarken düştükten sonra 14/8 bile olsa titremeler başlıyor.Ve bu durum yorgunluk şeklinde 2-3 gün sürüyor.Haftanın 2-3 gecesini acilde geçiriyoruz.Ne yapmamız gerekiyor.Sağlıklı günler.
CEVAPSayın Akyol, Annenizin kan basıncının tehlikeli yüksek değerlerden makul düzeylere gelmesi mükemmel bir durum,14/8 ile birlikte acil servis bakımı gerektiren bulgular ortaya çıkıyor ise hipertansiyon dışındaki bir sorun aramak daha gerçekçi olabilir.Bu durumu iç hastalıkları uzmanınızla tartışın.

SORU
Hürriyet e bu iş birliğinden dolayı teşekkür ederim bir yıl önce hiper tansiyon teşhisi koyuldu tahlilller trigiresit fazla olduğunu 600 değer olduğunu söylediler tansiyonun bundan olabileceğini ve hap tedavisi ile balamak istediler . bende hap tedavisini kabul etmedim apukunktur tedavisine karar verdim 14 seans sonrasında trigiresit 200 seviyesine düştü ve tansiyonda kayboldu ama bu yöntem sağlıklımı sizce apukunktur ile kesin tedavi olurmu teşekkür ederim iyi çalışmalar
CEVAPSayın Külür, Hipertansiyonunuz ve trigliserid düzeylerinizin ilaç kullanmaksızın normale yaklaşması sevindirici,Bu sonuca ulaşır iken birlikte diyetde yaptınız ve kilo da verdiniz mi? Şüphesiz alternatif tıp teknikleri de bazen tıbbi sorunların giderilmesine katkı sağlayabilirler.Anlar bu yöntemler ile ilgili bilimsel kanıtlar yeterince güçlü olmadığı sürece bunu temel bir tedavi yöntemi olarak hastalarımıza önermiyoruz.

SORU
Merhaba annem 63 yasında ve uzun suredır tansıyon hastası duzenlı ılac kullanmasına ragmen bazen yınede kontrol altına alamıyoruz krız anında dılaltı falan verıyoruz ama sormak ıstedıgım baska yapmam gereken bırsey varmı cunku ındıkten sonrada sarsıntısı uzun suruyor tesekkur ederım
CEVAPSayın Temel, Hipertansiyon tedavisinde arzu edilen dilaltı ilaçlarının kullanılmasına gerek bıraktırmayacak bir tedavi rejimine ulaşmaktır.Bu açıdan doktorunuzla durumu yeniden konuşunuz.Dilaltı haplarının ani ve kontrolsüz kan basıncı düşüklüğü yaratarak hastaya zarar verebileceğini de unutmayınız.

SORU
Spor yapmak uzun süreçte yüksek tansiyonu düzenler mi?
CEVAPSayın Delemen, Düzenli fizik egzersiz hipertansiyonun ilaç dışı tedavi yöntemleri arasında önemli araçlardan birisidir.Sadece kan basıncını düzenlemekle kalmaz,yanısıra kilo kontrolü,kan yağlarının düzenlenmesine katkıda bulunur,kendinizi iyi hissetmenizide sağlar.

SORU
Ben 30 yaşında 1,80 boyunda ve 95 kiloyum.benim tansiyonum sürekli yüksek çıkıyor genelde 18 10 arasında oluyor genel kontrole gittiğimde sağlık problemimin olmadığını sadece karaciğerde yağlanma başladığını söylediler.babam yüksek tansiyondan felç geçirip vefat etti annem yüksek tansiyon hastası acaba bu genetikmi yoksa psikolojik mi? ben bu arada yağsız ve tuzsuz yiyorum bunuda belirtmek istiyorum
CEVAPSayın Aydın, Genç bir hipertansifsiniz,muhtemelen doktorunuz altta hipertansiyon yaratan bir hastalık varlığı açısından sizi gözden geçirmiştir.Kan basıncınız 180/100 değerlerine ulaşıyor ise,sizin diyet ile ilgili önlemler ile birlikte tansiyon ilaçlarıda kullanmanız gereklidir.Bu açıdan doktorunuz ile yeniden görüşmeniz uygun olacaktır.

SORU
Sorumu sormadan önce dikkatimi çeken şeyi cevaplarsanız sevinirim.Bir hipertansiyon hastasına yaş boy yada çocuk sahibi olup olmadığı sorulur.Evli yadfa bekarmısınız sorusu çok saçma geldi.bu sorunun mantığını anlayamadım.5 yıldır hipertansiyon için ilaç kullanıyorum.tansiyonum düzene girdi faskat bunu yanısıra bitkisel takviyelerde alıyorum.mesela kırmızı pancar suyu gibi.Bu ilaç kullanmamı etkilermi?
CEVAPSayın İstanbul, Tüm hastalıklarda uzmanlık alanımız ne olursa olsun hastayı değerlendirir iken yaş,boy,kilo, ve medeni hali sorarız.Bu bizim hem hastanın belli hastalıklar için riskini yada seyrini değerlendirir iken yardımcı olur.,hemde tedavi planlanmasına katkıda bulunur.kan basıncınızın ilaçlar ile kontrol altında olması sevindirici,kırmızı pancar suyunu da seviyorsanız tüketmenizde bir sakınca yok.

SORU
Merhaba, annem hipertansiyon hastası ve tansiyonu yükselince burun kanaması yaşıyor. bu kanamalar bazen iki damla bazen de kova dolacak şekilde çeşme gibi kanıyor. günde iki ilaç içmesine rağmen gün gün bu kanamaları yaşıyor. bu konu da ne yapmamız gerekir. doktora gittiğimizde sadece ilaç değişikliği yapılıyor. iyi günler.
CEVAPSayın Mert, Annenizin kan basıncı mükemmel kontrol altında olmasına rağmen burnu kanıyor ise burun kanaması oluşturan bir dahili hastalık varlığı açısından bir dahiliye uzmanı yada burunla ilgili bir sorun açısından kulak burun boğaz uzmanı annenizi değerlendirmelidir.Eğer tansiyon yüksekliği sorun ise tansiyon tedavi program gözden geçirilmelidir.

SORU
Yaklaşık 1 haftadır tansiyonum sürekli 5-4, 8-4 gibi çok düşük ve kalbim çıkacakmış gibi çarpıyor.düşük tansiyon her zaman vardı ama son günlerde daha da arttı. baş dönmeleri çoğaldı nedeni ne olabilir.
CEVAPSayın Al, Tıbbi değerlendirmeniz kan basıncını düşüren bir hastalığa sahip olup olmadığınızı gösterecektir.Eğer altta bir hastalık bulunamaz ise bu durumda doktorunuz sizin kan basıncınızı yükselten tedavileri uygulayacaktır.

SORU
4 yıldır Prent diye bir tansiyon ilacı kullanıyorum.Uzun süre aynı ilacı kullanmamın bir sakıncası varmı? Tansiyonumu uzun süredir ölçtürmedim.Önceleri genellikle 14/9 çıkıyordu.Yeniden tetkik yaptırıp ilacımı değiştirmem gerekiyormu? Önerileriniz için teşekkür ederim.
CEVAPSayın Çınar, Genel yaklaşımımız eğer bir tansiyon ilacı ile hastanın kan basıncı kontrol altında ise ve tıbbi değerlendirme başka bir ilacın özellikle kullanımını gerektirecek sonuçlar doğurmuyor ise kullanılmakta olan ilaca devam edilmesidir.

SORU
Normalde tansiyonum 7 12 dir fakat zaman zaman çok kötü oluryorum ve tansiyonum 9.1 13 bazen 14 oluyor o anda vucüdumda uyuşma ve sıcak basması oluyor sinirlenince dahada kötü oluyorum fakat o anda hiç ölçemedim geçmişimde hep tansiyon düşmeleri yaşardım ayrıca yeme içme uyku düzenimde bozulmalar oldu bu durum bir hastalık habercisi olabilir mi ?
CEVAPSayın Nemli, Kaygılanmayın,sinirlilik yada gerginlik anlarında hafif kan basıncı yükselmeleri yaşayabilirsiniz.Eğer bu durum günlük keyfinizi kaçırıyor ise,bir psikiatri uzmanının yardımı ile sorununuzu aşabilirsiniz.

SORU
16 senelik hipertansiyon hastasıyım bugüne kadar diyetlerime genellikle dikkat etmeye çalıştım acaba beslenme konusunda sizin önerileriniz nelerdir?
CEVAPSayın Mercan, Kilonuzu koruyunuz,yağlı ürünlerden kaçınınız,az tuzlu tüketiniz,sebze-meyve ağırlıklı bir beslenme rejimi oluşturunuz.

SORU
KÜÇÜK TANSİYONUMLA BÜYÜK TANSİYONUM ARASI ÇOK AÇIK ÖRNEK 14/05 12/05 13/06 15/5,5 GİBİ YAPILAN ÖLÇÜMLER BİLGİLENDİRİSENİZ MUTLU OLURUM SAYGILARIMLA. KAMİL MULLA
CEVAPSayın Mulla, Bu durum bazı kalp-damar hastalıklarında ve infeksiyon hastalıklarında izlenebilir.Ancak eğer bir yakınmanız yok ise ve tibbi değerlendirmeniz normal ise kaygılanmanıza gerek yoktur.Kan basıncınızı izlemeye devam ediniz.

SORUMerhaba ben 16 yıldır muhasebe işiyle uğraşıyorum.Benim normalde tansiyon düşüktür 10-6 11-7 9-5 gibi tansiyonum olur sürekli. Fakat dönem dönem baş ağrılarım oluyor ve tansiyonumu ölçtürdüğümde 14-10 13-9 gibi tansiyonla karşılaştım bu durum ara sıra oluyor çok stresli bir insanım ve bilgisayarda çok çalıştığımda genelde bu durum başıma geliyor.Ailemde yüksek tansiyon ve şeker hastalığı var. Şekerime baktırdım sorun yok, fakat tansiyonum normalde düşük iken arada yükselmesinin sebebi nedir.
CEVAPSayın Acar, Bizim labil hipertansiyon olarak tanımladığınız bir durum var.Orta uzun dönemde hipertansiyon olma riskiniz var.Nadiren de bazı böbrek üstü bezi hastalıklarında benzer durum izlenebilir.Ancak bu durumda genellikle birlikte çarpıntı,terleme ,kilo kaybı gibi durumlarda eklenir.Siz kan basıncınızı izlemeye ve ilaç dışı tedavi yöntemlerini(az tuzlu diyet,kilo verilmesi,sigaranın bırakılması gibi) uygulamayı sürdürünüz ve eğer kan basıncı yüksekliği sürekli hale gelir ise ilaç başlanması açısından hekime başvurunuz.

SORU
Hipertansiyon ilaçları (sürekli kullanım) kalp rahatsızlığına neden olurmu ?
CEVAPSayın Aydemir, Hekim gözetiminde kullanacağınız tansiyon ilaçları tam aksine sizi kalp hastalığına karşı koruyacaktır.

SORU
Hocam öncelikle ilginiz için şimdiden teşekürler. benim sorum şu:eşim hamile kaldıktan sonra acyip bir baş ağrısı ve dönmesi şikayetinde bulundu. karşısında semazen gibi kendim bile dönsem kendisinin başı dönüyor.bu olayın acaba hipertansiyonla alakası varmıdır?çünkü gitiğimiz bir çok doktor ya migren yada tansiyon diyor.ama tansiyonu genelde ne fazla nede eksik oluyo.
CEVAPSayın Yalçın, Eğer eşinizin şikayetlerine tansiyon düzensizliğinin katkıda bulunabileceği konusunda hala bir tereddüt var ise bu durumda 24 saat kan basıncı ölçen bir cihazın takılması tereddütlerinizi ortadan kaldırır.

SORU
Soru : Ben iki yıldır hipertansiyon hastasıyım.Doktorlar tarafından tüm tetkiklerim yapıldı ancak bu hastalığı ortaya çıkaran herhangi bir sağlık problemi bulunmadı.Kaynağın stres olabileceğine kanaat getirildi.Benim sorum,ense bölgesinden başlayan baş ağrısı gibi semptomlar ortaya çıktığında tansiyonun yükseldiği anlaşılır deniyor ama bende bunun gibi hiçbir rahatsızlık olmuyor tansiyonumun yükseldiğini anlamıyorum.Bundan başka ne gibi belirtiler olabilir yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar.
CEVAPSayın Cücük, Muhtemelen bizim primer hipertansiyon olarak tanımladığımız nedeni bilinmeyen hipertansiyonunuz var.Sizde yakınma yaratmaması önemsiz olduğu anlamına gelmez.Kan basıncınızı uygun ilaçlar ile sürekli kontrol altında tutunuz.

SORUBen 12 senedır tansiyon ilacı kullanıyorum. son olarak hyzaar fort dondu . ayrıca seker dusuklugu var ınsulun yukseklıgı onun ıcınde glıfor kullanıyorum kılo sorunum var kalp le ılgılı herhangı bır tetkık yaptırmadım... Kalple ılgılı sorun yasama olasılıgım ne kadar. Teşekkurler Saygılarımla
CEVAPSayın Tumtaş, Kan basıncınızın ilaçla kontrol altına alınması ve kan şekerinizin kontrolü kalp hastalığı riskinizi azaltır.Varsa diğer risk faktörlerinizide (sigara içimi,şişmanlık,kolesterol yüksekliği gibi)kontrol altına almalısınız

SORUMerhaba bende devamlılığı olmayan tansiyon yüksekliği sözkonusu.birçok defa doktora gittim gerekli tüm tahlilleri yaptırdım ama tansiyon ilacı verilmedi.tansiyonun normal seyri 14 8 şeklinde oluyor.yükselirse genelde 15 9 veya 16 9 oluyor.yükseldiğinde daha çok 15 9 çıkıyor.bir tek böbreklerle ilgili testler yapılmadı.sizce yaptırmam gereken başka birşeyler varmı? ailede yüksek tansiyon rahatsızlığı fazlaca mevcut kalıtsal olabilir.önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.
CEVAPSayın Tüzün, Kan basıncı yüksekliği ile ilgili eşik değer 140/90'dır.Sizin zaman zaman bu değerleri aştığınız görülüyor.Bu durumda ilaç gerekliliği sizin diğer risk faktörlerinizin değerlendirilmesine bağlıdır.Ancak varsa genel yaklaşım olarak kilonuzun kontrolü,sigaranın bırakılması,egzersiz gibi ilaç dışı yöntemler öncelikle tercih edilmelidir

SORUMerhaba, Benim tansiyonum 150/100 olabildiginden hipertansiyon hastasi olarak ele alinip alfamet ile ilac tedavisine baslandi. Benim sorum, hamilelik doneminde tansiyon ilaclarindan hangisi en guvenlidir? Ozellikle ilk 3 ayda fayda risk analizi yapildiginda hangi tansiyon degerleri icin ilac kullanimi gerekir? Tesekkur ederim.
CEVAPSayın Güçsav, Gebelikte en güvenli ilaç kullanmakta olduğunuzdur.Eğer buna ek yapmak gerekir ise kalsiyum antagonisti ilaçlarda eklenebilir.Hedef kan basıncı değeri için bebeğinizin beslenmesini bozmayacak bir kan basıncı düzeyini sizin özelliklerinize bakarak hekiminiz belirleyecektir.

SORU21 temmuz 2007 günü hipertansiyon ile taniştım.Böbrek taşı ve taş kırdırmadan oldugunu doktorum söyledi.Günde 3 ilaç alıyorum.Ömür boyu kullanmak zorundamı kalacam bunun hiç kalıcı tedavisi olmayacakmı.Bunun aşısının üretildğini okudum varmı böyle bi şey.Şimdiden bu hizmeti verenlere çok teşekkür eder başarılar dilerim.
CEVAPSayın Durmaz, Tansiyon ilaçlarınızı ömür boyu kullanmak zorunda kalabilirsiniz.Eğer altta yatan bir sorun yok ise hekim denetiminde ilaçlarınızı sürdürebilirsiniz.Eğer tuz kısıtlama,varsa kilonun verilmesi,egzersiz yaoılması gibi önlemler ilaç ihtiyacınızı azaltabilir yada ortadan kaldırabilir.

SORUHipertansiyon hastaları ilaçlarını ömür botu kulanmaları gerekir.devamlı kulanılan ilaçların vücuda yada bünyeye kalıcı bir yan etki söz konusu olabilirmi? soru 2:hipertansiyon hastalarının,tansiyonlarını en sağlıklı biçimde ölçmek için hangi cihazların kulanılması gerekir(kol,bilek,dijital ?) SORU 3: tıp bilim tarafından kabul edilen hangi meyve ve sebzeler tansiyonun düşmesine yardımcı olur? tşk ederim saygılar. hatay-antakya-
CEVAPSayın Eskiocak, Tansiyon ilaçlarınızı hekim kontrolünde uzun süre kullanabilirsiniz. Ev koşullarında koldan ölçen digital cihazları kullanabilirsiniz. Genel olarak diyetinizi düzenler iken sebze ve meyve ağırlıklı yağdan kaçınan bol lifli,az tuzku ürünlerinin tercih edilmesi kan basıncınızın düşürülmesine yardımcı olacaktır.

SORUMerhaba Yaklaşık 1 yıldır Karvezid 300/12.5 ve Beloc 50 kullanıyorum.Esansiyel tansiyon teşhisi dendi.Ayrıca Efor testi ve ultrason tanısı yaptırdım sonuçlar normal çıktı.1,82 cm boy,90 kg ağırlığım var. 1-Ben yukarıdaki ilaçları değiştirmeden ne kadar süre kullanmalıyım. 2-Tahlil ve tanı için kontrole hangi aralıklarla yaptırmalıyım 3-8-10 kg. verirsem duruma göre tansiyonda düşme olursa ilaçların dozunu azaltmam gerekir mi.Kilo verince her şey normalse takiple ilaçlar bırakılabilir mi?
CEVAPSayın Kaya, Tansiyon ilaçlarınızı hekim denetiminde muhtemelen sürekli kullanacaksınız.İlk değerlendirmeniz tamamlanmış ise genellikle yılda bir testlerinizin yapılması yeterli olacaktır.Eğer kilo verirseniz ilaç ihtiyacınız azalabilir yada ortadan kalkabilir.

SORU
Gerçekten tansiyonum normalke,beyaz önlüklü birisi tarafından ölçüldüğünde tansiyounum ve kalp atışlarım ister istemez hızlanıyordubunun akabinde doktor 5-6 ilaçtan sonra hyzaar'da karar kıldı ve ben 7-8 yıldır hyzaar adlı tansiyon ilacı kullanıyorum,cinsel disfonksiyon çoğu zaman oluyor.ilacı kullanmadığım zamanlarda tansiyonum 13/8.ilaçla da aynı ölçüyorum.vücuduma zararı olmuyormu? saygılarımla.
CEVAPSayın Yardımzı, Eğer bir ilacı alsanızda almasanızda tansiyonunuz değişmiyor ise sizin o ilaca ihtiyacınız var mı yokmu bunu yeniden değerlendirmek uygun olabilir.Bunun için ilaçsız sık tansiyon takibi yada 24 saatlik kan nasıncı ölçen HOLTER cihazının takılması gereklidir.

SORU
Yüksek tansiyon nasıl belirtisi vardır itfaiyecinin riski daha fazlamıdır arkadaşların bazılarında var nasıl önlem almalıyız devamlı stres altındayız.
CEVAPSayın Kavas, Yüksek tansiyon herzaman bulgu vermeyebilir.O nedenle hiçbir yakınmanız olmasa bile kan basıncını düzenli olarak yılda bir-iki kez ölçtürün.Mesleğinize özgü özel bir risk varmı onu net olarak söyleyemiyorum.Ancak çok gergin ve hatta tehlikeli bir iş olduğunu tahmin ediyorum.O nedenle özellikle kontrolsüz hipertansiflerin bu işi yapmasının doğru olmayabileceğini düşünürum.

SORU
Sözlüm 26 yaşında ve hipertansiyonu bulunmakta. genç yaştaki bu sıkıntının ileri dönemlerde nasıl sıkıntılar doğuracağını söylermisiniz. kalp sıkışmasıyla alakalı bir alakası varmıdır.ve son olarak panik atakın hipertansiyonu tetitleme özelliği varmıdır. ilginize şimdiden teşekkürler Saygılarımla
CEVAPSayın Şen, Panik atağınız kan basıncı yüksekliği yaratabilir.Eğer sözlünüzün kan basıncı kontrol altında ise uzun dönemde önemli bir risk yaşamaz.Evlilik ve çocuk sahibi olmasın dada bir sakınca yoktur.

SORU
Bende migren ve kansızlık var ama son bir haftadır şiddetli baş ağrıları hissediyorum.migren ve kansızlık ilacı almıyorum son zamanlarda ama ağrının neden kaynaklandığınıda anlamıyorum.kafamın arka tarafından yukarı doğru çıkıyor ağrılar.ailemde tansiyon hastası var acaba bu yabancı olduğum ağrılar tansiyon veya başka bir hastalığın belirtisi olabilir mi?teşekkür ederim.
CEVAPSayın Sarıçiçek,Ağrı var iken kan basıncının ölçülmesi bu sorunuzun cevabını verecektir.

SORUSık sık olmasada arada tansiyonumu ölçütürüyorum . herzaman 14-9 gibi rakamlar cıkıyo. gecenlerde baş donmesi halsizlik hisettim ogun ölçtürdüğümde ise 12-6 çıktı. Ailemde hipertansiyon vede kalp hastalıkları cok fazla . acaba ne yapmalıyım. bendede hipertansiyon başlangıcı olabilirmi.
CEVAPSayın Tarı, Sizin ihtiyacınız olan şey kan basıncı yüksekliğinizin ilaç tedavisi gerektirip gerektirmediğinin saptanmasıdır.Bu nedenle ya 2-3 hafta süreyle sık kan basıncı takibi yapmanız yada 24 saatlik kan basıncı ölçüm cıhazı takmanız yerinde olacaktır.

SORU
BENDE TANSİYON VE ŞEKER HASTALIĞI VAR. SON 5 AYDIR EN UFAK AYRINTILARI KAFAMA TAKIYORUM VE ELİMDE OLMADAN SİNİRLENİYORUM BAZENDE SİNİRLERİME ELİMDE OLMADAN HAKİM OLAMIYORUM VE KISA SÜRELİ BAYGINLIK GEÇİRİYORUM BU DURUM BENİDE ÇOCUKLARIMIZA ÜZÜYOR BU BAYGINLIK NEDEN OLUR
CEVAPSayın Kurtoğlu, Hemen bir psikiatri uzmanı desteği sağlayarak yaşamı sizin ve aileniz için daha keyifli hale getirebilirsiniz

SORUMıcardısplus80/12,5hapını hergun kullanıyorum bazen unuttugum oluyorne yapmam gerekır ayrıca yan tkılerı nelerdır omur boyu ıcmem soylendı duzelme oldugunda bırakma sansım yokmu tesekkurler saygılar
CEVAPSayın Pala, Eğer ihtiyacınız var ise ilacı doz atlamadan kullanmanız tercih edilir.Yan etkilerini hekiminiz kontrol sırasında saptarsa sizinle paylaşacaktır.Ancak genel olarak ciddi yan etkilerin izlenmediği bir ilaç grubundan dır.Eğer yaşam tarz değişikliklerini etkili yaparsanız ilacın dozunu azaltmak yada kesmek mümkün olabilir.Buna hekiminiz karar verecektir.

SORU
Annem 55 yaşında hipertansiyon problemi var.Gizli (zehirli)guatr'ı var.Bir süre nükleer tıp tedavisi gördü.Aşırı kilolu,Son zamanlarda şekeri ve kolesterolü de yükselmeye başladı. Tansiyonu çıktığında 28-29'lara çıkıyor ve acile ***ürüyoruz.21 bile artık normal gibi oldu.Ne yapacağımızı bilmiyoruz.Nasıl bir tedavi süreci önerirsiniz? Saygılar...
CEVAPSayın Tural, Şüphesiz doktorunuz annenize muhtemelen çok ilaçtan oluşan bir tedavi programı düzenleyecektir.Ancak hızla kilo kontrolünü sağlayamazsanız,başarı şansınız düşük olabilir.

SORU
Merhaba 1995-2000 yılları arası panik atak yaşadım.tedavi gördüm iyileş tim.ancak yapılan kontroller de kalbimin sol tarafında kalınlaşma olmuş.tansiyonum 9.5 sinirlenince 10,büyük13-15 oluyordu.sık olmasa da yürüyüş yapıyorum kan değerlerm iyi.ailede genetik tansiyon yok.pritör80mg kullanıyorum.zannederim cinselliğimi etkiliyor.40mg kullansam.ne olur.bu konuda önerilerinizi bekliyorum.teşekkürler
CEVAPSayın Aytekin, Önemli olan şu anda kan basıncınızın nasıl seyrettiği,şimdi eğer mükemmel kontrol sağlamışsanız kalp duvar kalınlaşması da önemli ölçüde geri dönecektir.İlacınız yan etkilerin sık izlenmediği bir gruba aittir.Ancak yine de ilacınızın cinsel fonksiyon bozukluğu yarattığını düşünüyorsanız,değiştirilmesi konusunu hekiminizle konuşabilirsiniz.

SORU
Sayın hocam merhaba, düzenli olarak yaklaşı üç yıldır günde bir kez 50 mg TENORATİC kullanıyorum. Söz konusu ilacın ereksiyon (sertleşme) sorunu yaratan bir yan etkisi varmı. Varsa ne yapmamı önerirsiniz. Saygılarımla
CEVAPSayın Atilla, Kullandığınız ilaç bizim beta bloker +diüretik olarak tanımladığımız kombine bir üründür ve sözünü ettiğiniz yan etkiyi yaratmış olabilir.Doktorunuza başvurarak farklı gruptan bir tansiyın ilacına geçişinizi sağlayın.

SORU
AYIN DOKTOR.. BUNDAN 20 GÜN ÖNCE, İLK ÖNCE GÖZLERİM KARARDI SONRA SOL KOLUM VE SOL BACAĞIMDA 10 DAKİKA UYUŞMA OLDU. EVDE TANSİYONUMU ÖLÇTÜM. 17 / 9 ÇIKTI. ERTESİ GÜN AİLE HEKİMİNE GİTTİĞİMDE, TANSİYON TAKİP KARTI VERDİ VE 15 GÜNLÜK ÖLÇÜM SÜRELERİNDE TANSİYONUM NORMAL DEĞERLERDE DEVAM ETTİ. BABAM HİPERTANSİYON HASTASI İDİ. BENİM HANGİ TEDBİRLERİ ALMAM GEREKİR.. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.
CEVAPSayın Özer,Tansiyonunuzu yakın takibe devam edin,varsa kalp hastalığı için risk faktörlerinizi(kan yağ ve kan şeker yüksekliği,kilo,sigara gibi) kontrol edin

SORU
Merhaba,annem ve babamda yüksek tansiyon var ve sürekli ilaç kullanıyorlar..benim de çok sık olmasada heyecan veya üzüntü duyduğum konularda aninden tansiyonum yükseliyor..ancak ilaç kullanımyorum.İlerde kalp vs. gibi tehlikeli durumlara yol açarmı?alkol ve sigara kullanıyorum.sigara az ama alkolü haftada 3 kez alıyorum..bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler
CEVAPSayın Tuğcuoğlu, Ailede hipertansiyon öyküsü var.Siz de riskli gruptasınız.Şimdi olası tüm risk faktörlerini kontrol altında tutarak kan basıncınızı düzenli olarak takibedin.Sigaradan kurtulun ,alkol alımınızı da en azından sınırlayın.

SORU
Merhaba hocam benim boy 1,78 kilom 110 ben yaklaşık 8 yıldır bu rahatsızlığı çekiyorum işim gereği oturarak çalışıyorum bu durum bende burun kanaması ile ortaya çıktı sonra takiplerimi yaptırdım ve tansiyonum normalin biraz üstünde çıktı ara sıra baş ağrısı burun kanaması ile oluyor ailemde tansiyon hastası yok ilaç kullanmadım, özellikle kırmızı etten uzak duruca yemekleri kıstığımda rahat oluyorum kendimi biraz yorduğumda hemen rahatsız oluyorum hocam bu hastalıktan kurtulmak için ne yap gerk
CEVAPSayın Tümer, Bizim kilo sorununu belirlemekte kullandığımız ölçü beden kitle indeksidir.Sizin kitle indeksiniz 35 civarında yani şişmansınız.Sizin şu anda vereceğiniz en önemli karar kilo verilmesi olsun.Bunu başarabilirseniz kan basıncı yüksekliği sorunununda birlikte ortadan kalktığını göreceksiniz.Haftada 0.5-
1 kg kaybını hedefleyen bir diyet programı ile 6 ay içerisinde daha ince bir bedene ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşmanızı diliyorum.
SORU
BÜYÜK TANSİYONUM HİÇ 17 DEN AŞAGIYA DÜŞMÜYOR BELOC KULLANIYORUM FAKAT YEMEKLERDEN SONRA KARARIYOR YÜZÜM ENSEMİ KALDIRICAK HALİM KALMIYOR NE YAPABİLİRİM?ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
CEVAPSayın Özlü, artık büyük tansiyonun küçük tansiyondan daha önemli ve tehlikeli olduğunuj biliyoruz.O nedenle doktorunuza başvurarak tansiyon ilaç tedavi programınızı yeniden düzenletmeniz ve büyük tansiyonunuzu 14 ve altına çekmeniz önemlidir.

SORU
Evimdeki tansiyon aleti ile ölçüm yapıyorum en iyi ölçüm nasıl yapılır her gün ölçmek gerekir mi tarif edebilirmisiniz teşekkür ederim
CEVAPSayın Nemli, Evinizde ölçüm yaptığınız cihazı bir civalı cihazla kontrol ederek doğru ölçtüğünü anlayın.Şüphesiz kan basıncı ölçümü pekçok potansiyel hataya açıktır.O nedenle doğru ölçüm teknikleri ile ilgili türkçe kaynaklara web ortamından ulaşabilirsiniz.

SORU
Merhaba, annem 42 yaşında ve hipertansiyon hastası. Genelde ileri yaşlarda olan bu hastalık annemde yıllardır var. İlaç kullanıyor. Yemek yedikten sonra başı dönüyor ve ağrıyor. Bazen de dudakları şişiyor. Dudaklarının şişmesi sıkıntılı ve üzüntülü olduğu zaman oluyor çoğunlukla. Tansiyonla alakası var mıdır? Varsa bunlar için ne yapması gerekir? Cevaplarsanız memnun olurum...
CEVAPSayın Mert, Annenizin yakınmaları hipertansiyon ile ilgili olmayabilir.Bir iç hastalıkları uzman değerlendirmesi uygun olabilir.

SORU
Menopoz dönemine girdim aynı zamanda migrenim var ancak menepoza girdiğimden beri tansiyonum zaman zaman yükseliyor 16/9 veya 16/10 gibi acaba menepozdan kaynaklanabilirmi gittiğim kadın doğum uzmanı ilgisi olabilir dedi. Teşekkürler
CEVAPSayın Mor, Kan basıncı yüksekliğinizin menapoz sonrası dönemde çıkmış olması tedavi edilmesi gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.Size doktorunuz hem migreniniz hem de hipertansiyonunuz için etkili bir ilacı önerecektir.

SORU
Sayın Doktor Bey ben 5 yıldır yüksek tansiyon hastasıyım yük. tansiyonum iş hayatında yaşadığım stresli günlerin sonunda çıktı o dönemde yaklaşık 15 kilo fazlam vardı ve ilaca başladım her sabah 1 tane Hyzaar Film Tablet 50/12.5 kullanıyorum.yaklaşık 3 senedir her gün 1 saat yürüyüş ve haftada iki kere platese gidiyorum ve beslenme alışkanlığımı değiştirerek 15 kilo verdim ancak doktoruma danışmadan ilacımı yarıma indirdim tansiyonla ilgili bir sorunum yok acaba doğrumu yaptım?????teşekkürler
CEVAP
Sayın Alpan, İlaç dışı tedavi yöntemlerini de etkili biçimde uygulamışsınız,tebrikler.Kan basıncı kontrolü ile kullanmakta olduğunuz ilacın dozunun azaltılması ve hatta kesilmesi mümkün olabilir.Ancak bunu bir hekimle danışarak yapmanız sizin için daha güvenli olabilir.

SORUBeloc ve hyzer ilaçları kullanıyorum.böbek-karaciğer-safra da hasar oluşurmu ? ölünceye kadar mı almak zorundayım? tansiyon dengeleyen gıdalar var mı ?ilginize ve emeğinize teşekkür ederim.
CEVAPSayın Atlı, Şüphesiz tüm tansiyon ilaçları,diğer ilaçlar gibi belli yan etkileri taşırlar.Bunu hekiminiz düzenli kontrollerinizde saptar ve gerekirse program değişikliği yapar,Hastaların bazılarında ilaç dışı tedavi yöntemleri etkili uygulanmış ise ilaç gerekliliği ortadan kalkabilir.Ancak hastaların çoğunda hekimin uygun göreceği tedavi programının ömür boyu kullanılması zorunlulupğu vardır.

SORU
İyi günler diliyorum. Ben 4 yıldır hipertansiyon hastası olarak kabul edilip, atakand plas isimli ilacı kullanmam doktorum tarafından tavsiye edildi. Fakat tansiyonumu hemen hemen hergün ölçerim. 11-6 , 10-5 falan oluyor. Bazen daha da düştüğü oluyor. İlacı çok düzenli kullandığım söylenemez. İçmeyi unuttuğum anlarda tansiyonum 12-8 civarında ölçüyorum.Uzun zamandır da kontrole gitmedim. Ben acaba bu tansiyon ilacını ömür boyu kullanacakmıyım.İlacı düzenli kullanmassam vücuduma ne gibi zarar sa
CEVAPSayın Doğan, Sizin tansiyon ilacı kullanma gerekliliğiniz ortadan kalkmış olabilir.Düzensiz almakta olduğunuz ilacı bırakın,kan basıncınızı düzenli olarak ölçtürün ve eğer yüksek değerler saptarsanız yeni bir tansiyon ilaç programı için hekiminize başvurun

SORU
Elektronik tansiyon aleti ile tansiyonumu ölçtürdüm biraz yüksek çıktı yalınma payı olabilirmi eğer yüksekse ne gibi gıdalar alabilirim teşekürler.çiddi bir sağlık sorunum yok murat bilik
CEVAPSayın Bilik, Cihazınızı bir sağlık kuruluşunda civalı bir cihazla karşılaştırın.Eğer benzer ölçümler çıkıyor ise değerlendirme için hekiminize başvurun.

SORU
İYİ GÜNLER BENİM BUNDAN 10 YIL ÖNCE TANSİYONUM YÜKSELMİŞTİ.DÜZENLİ ÖLÇÜMLERDE YÜKSEK ÇIKTI.FAKAT DAHA SONRA DÜZELDİ.İLAÇ KULLANMADIM.SON 2 YILDIR HOLTER TAKTIRIYORUM.ONDADA NET BİR ŞEY ÇIKMIYOR.MESELA SON HOLTERDE 1 DEFA KÜÇÜK TANSİYONUM 9 OLMUŞ GÜN İÇNDE DİĞER ÖLÇÜMLER NORMAL.HER ÖLÇMEDE BİRAZ DAHA YÜKSEK ÇIKIYOR.KENDİM ÇOK HEYECANLANIYORUM KAÇ ÇOKACAK DİYE.VÜCUDUMDA BAŞKA BELİRTİ YOK.STRES TEST YAPILDI ODA NORMAL.TANSİYON HASTALIĞININ BAŞKA TESPİT YÖNTEMİ VARMI?BAŞKA NE YAPABİLİRİM?
CEVAPSayın Ayvazoğlu, Bazı hastaların standart yöntemler ile kan basıncının ölçülmesi sırasında heyeceanlanıp yüksek kan basıncı değerleri geliştirebildiğini biliyoruz.Eğer HOLTER ölçümleriniz normal ise kaygılanmayı bırakın ve keyfinize bakın.

SORU
Hocam ben geçtiğimiz sene hipertansiyon hastası olduğumu tesadüfen öğrendim. O günden bu yana vasoxen, concor 5mg, fludex 15mg gibi ilaçları denedim. Vasoxen çok düşürdü, concor iyi geldi ama erektil bozukluk yaptı. Fludex de yetersiz geliyor. En son delix 2,5mg plus ilacı yazıldı. bu ilaç ACE İnhibitörü+diüretik kombinesi olduğu için tereddüt ediyorum. Şimdiden kombine ilaç kullanmak iyi olur mu? ayrıca tansiyon ilaçlarına vücut ne kadar bağışıklık kazanır? (çok merak ediyorum)
CEVAPSayın Çoşkun,Ne yazikki hastalarımızın en az 2/3'ünde birden fazla ilaç kullanmak zorunda kalıyoruz.Ancak burada önemli olan kan basıncınızın tam kontrolüdür.Bunun için birden fazla ilaç kullanmanız gerekir ise bundan kaçınmayınız.Kan basıncı kontrolünün sağlayacağı uzun dönem yarar , alacağınız ek tansiyon ilaçlarının yaratabileceği riskden katbekat fazla olacaktır.

SORU
Ben raziye annem adına bu soruyu soruyorum annemde bir hiper tansiyon hastası aldığı hapların yanında alternatif olarak tansiyonu normal olması için ne gibi şeyler yiyip içmesi gerekiyor. genetik bir hastalık mıdır bende 29 yaşındayım dikkat etmem gereken şeyler var mı? neden bu hastalık kaynaklanıyor? üzüntü vb şeylerden mi? yazın ekstra dikkat etmesi gereken şeyler var mı? çok teşekkür ediyorum
CEVAPSayın Kaya, Annenizin tansiyonu kontrol altında ise ek olarak sebzelerden, meyvelerden ve düşük yağlı süt ürünlerinden zengin, doymuş ve toplam yağlardan fakirdir. Ayrıca, düşük kolesterol, yüksek oranda diyetsel lif, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve orta derecede yüksek protein içeren diyet uygulaması yardımcı olabilir. Hipertansiyona bazı ailelerde daha yoğun rastlanabilir.Sizde yakınmanız olmasa bile yılda 1-2 kez tansiyonunuzu ölçtürün.Genel sağlıklı yaşam prensipleri dışında özel bir önlem almanız gerekmiyor.

SORUBen yaklaşık 1.5 yıldır OLMETEK 20 kullanıyorum.Doktorum sürekli kullanacan dedi.Sağ böbreğimde taşa bağlı sorun vardı.Doktorum yüksek tansiyonumun sebebinin bu olabileceğini söyledi.Böbreğimin kontrolünü zaman zaman yaptırıyorum.Ama bu yüksek tansiyona bağlı ilaç kullanımım ömür boyu sürecek mi?Yüksek tansiyon ileride bana başka sorunlar çıkarır mı?İlacımdan memnunum.1.5yıldır hiç sorun yaşamıyorum.Ama arada ilacımın değiştirilmesi gerekiyor mu?
CEVAPSayın Kavakoğlu,İlacınız kan basıncını mükemmel kontrol etmişse değiştirmenize gerek yoktur.Düzenli tıbbi kontrollerinizi aksatmayınız.

SORUTansiyonum 15 gün önceki digital kalp anjiyosu yaptırırken 20-15 olark ölçüldü.doktor coversyl 5 mg.yazdı.1 hafta içtim 15-10 olarak düştü.doktorum 2 ad. yani 10 mg.çıkardı.ama değerlerim değişmedi.bu tansiyon nasıl düşecek? cevabınız için şimdiden tşkrler.saygılar
CEVAPSayın Balcı, Kan basıncı kontrolünüz için birden fazla ilaç kullanmanız gerekebilir.BU arada hipertansiyon yaratan sorunun araştırılması ve ilaç dışı tedavi yöntemlerini de uygulamayı unutmayınız.

SORUAnnem 71 yasinda ve dort sene once bypas ameliyati oldu. Kendisi uzun yillardir hipertansiyon tedavisi goruyor. Her gun 160 mg.lik Co-diovan ve 4 mg.lik Motens kullaniyor. Buna ragmen tansiyonunun zaman zaman 16'yi buldugu oluyordu. Yapilan tahlillerde potasyum seviyesinin dusuklugu goruldu. Diuretik etkili Co-Diovan potasyum seviyesini dusurebilyormus. Takviye Potasyum tabletleriyle tansiyonu normale indi. Ancak problemi kokunden cozmek icin sadece Diovan kullanmasini onerir misiniz?
CEVAPSayın Uzun, Diüretik içeren tansiyon ilaçları potasyum düzeyini düşürebilirler.Doktorunuz ilaç programınızı yeniden düzenleyerek bu sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

SORUSon dönemlerde tansiyonum 180 - 130 civarlarında seyrediyor. Sürekli bir naşağrısı çekiyorum. yüksek tansiyon riski altında mıyım?
CEVAPSayın Gülseren, Eğer büyük tansiyonunuz
180 mm HG civarına çıkıyor ise siz hipertansiyon riskli olmaktan çıkıp hipertansif hale gelmişsiniz demektir.Bugün bir dahiliye uzmanına muayene olunuz.
SORUHocam mrblar uzun yıllardan beri tansiyon hastasıyım ilaç kullanıorum ama son 1yıldır sürekli tans. çıkmakta bunun yanısıra bronşit hastasıyım solbölgmde sürekli bir titreme var acababu kalpten yani tansiyondanmı yada bronşit olduğumdanmı ileri geliyor.kullandığım ilaçlar monoklet 50mg sarvas50mg flubest2.5mg ecoprin100mg sarvasın başka bir etken maddeli olanını denedim ama oda sürekli tuvalete gönderdi beni sizce tansiyonumun sürekli çıkma nedeni ve titrme nedeni nederi yediklerimde dikkt edom
CEVAPSayın Yapşık, Yeni bir dahili değerlendirme ve ilaç programınızın kan basıncı kontrolünü sağlayacak biçimde yeniden düzenlenmesi uygun olacaktır.

SORUSoru : Annemin kronik astım bronşit dışında hastalığı yoktu.2 ay önce bir hafta süreyle tansiyonunu takip ettik, büyük tansiyonun 17-18e kadar çıktığını gördük. Kendisi doktora gitmedi, fakat yaşam tarzını hemen değiştirdi, yemeklerde çok az sızma zeytinyağı kullanmaya başladı, kızartma yemedi, tuzu azalttı, hergün bol yeşillik,soğan tüketti, light süt ürünleri kullanmaya başladı. Şimdi büyük tansiyonu 13-14 civarında, en son 130'a 80 çıktı.Tansiyonla bu şekilde mücadele etmesi sizce yeterli mi?Tşk
CEVAPSayın Gürler, Annenizin şu anda ilaç kullanmaksızın ulaştığı tansiyon değerleri kabul edilebilir sınırlarda görünüyor.

SORUYüksek tansiyon rahatsızlığım 13 yıldır devam ediyor.Enson kullandığım ilaç Co-Diovan 160/12,5 beş yıldır günde bir tane olarak kullanmaktayım.Tansiyonum 13/7 civarında seyretmektedir.Aynı dozda devam etmelimiyim ve nasıl bir kontrol yaptırmalıyım.İstanbul Kadıköyde oturmaktayım. Saygılarımla.
CEVAP
Sayın Vuruşkan, Tansiyonunuz kabul edilebilir sınırlarda görünüyor.İlaç programınızı aynen sürdürüp,yıllık kontrollerinizi aksatmaksızın sürdürünüz.

SORU6 yıldır tansiyonum yükseliyo. norlopin 10 mg kullanıyorum. ailemde tansiyon hastası var . anne baba tansiyon hastasıydı. sabahları başağrısıyla uyanıyorum. tansiyon hapıyla bir ağrı kesici içiyorum yarım saat sonra geçiyo. tansiyonumu hap aynı seviyede tutmam için ne yapabilirim. ilaç kullanmadan düşürmme yolları neler.? tuzlu yemiyorum. bu arada belirteyim.
CEVAPSayın Yılmaz, Sabahki baş ağrısının nedeni kan basıncı yüksekliği ise ilaç programınızın yeniden gözden geçirilmesi gerekli olabilir.İlaç dışı kan basıncını düşürme yöntemleri tuz sınırlaması,kilo verilmesi,sigaranın önlenmesi,egzersiz ve diyeter önlemler olarak sıralanabilir.

SORUYaklaşik 15 yıldır tansiyon ilaçları kullanıyorum. Şu an kullandığım ilaçlar: Sabah=Hayzaar fort 100/25 Akşam=Norvasc 5 mg dır. Tansiyonum genelde 11/7 ila 12/8 arasında değişmektedir. Şikayetim. Kandaki ürük asit değerlerimi pehrizime dikkat ettiğim halde düşüremiyorum. *safra kesemde 10-12 mm iki taş var. Selam ve Saygılar Lütfi VUR Ankara
CEVAPSayın Vur, İlaç programınızda kan ürik asid düzeylerinizi gözeterek yeni bir düzenleme yapılabilir.

SORU8 YILDIR HİPER TANSİYON TEDAVİSİ GÖRÜYORUM. DURUMUM İYİ GİBİ GÖZÜKÜYOR.ÇOK GEREKMEDİKÇE TANSİYONUMU ÖLÇMÜYORUM. HERGÜN HAPIMI İÇİYORUM. ÖLÇDÜĞÜMDE YÜKSEK TANSİYON KRITERLERİNİ GÖRMÜYORUM.ANCAK YOLDA YÜRÜRKEN DENGEM BOZULUYOR ,BACAKLARIM AĞRIYOR BOYNUMDA AĞRILAR OLUŞUYOR.HAREKETLERİM ARTTIKÇA AÇILIYORUM. PEK FAZLA HAREKET EDEMİYORUM.KİLOMDA 100 E'ÇIKTI BOYUM.1.78.BU TANSİYON HAPINI ÖMÜR BOYU YUTACAKMIYIM.AYRICA KAN SULANDIRICI TROMBOLİZ GÜNDE 2 ADET İÇİYORUM.KOLESTROL HAPINI DOKTOR KESTİ
CEVAPSayın Baydar, Kilolarınızdan kurtulmanız bügün vereceğiniz en önemli karar olsun.Kan basıncınız kontrolde ise ilaç programınızı aynen sürdürmelisiniz.Diğer yakınmalarınız için bir dahili değerlendirmeden geçmelisiniz.

SORUMerhaba bende 2 senedir yüksek tansiyon ortaya çıktı şu an olmatek 40lık kullanıyorum.annem ve babamda tansiyon hastası bu tansiyonumu ilaç kullanmadan düşürebilirmiyim birda 2 oğlum var onlarda ileride yüksek tansiyon hastası olurlarmı teşekkürler
CEVAPSayın Alatürk, Kilo vermeniz ,tuz kısıtlamanız ,düzenli egzersiz,sigaranın kaldırılması,alkolün sınırlandırılması yağdan fakir ve sebze-meyve ağırlıklı bir beslenme ilaçihtiyacınızı azaltabilir ve hatta bazen ortadan kaldırabilir.Ailelerde birden fazla kişide hipertansiyon olma eğilimi yüksektir.Ancak bunun için şimdiden gerilmenize gerek yoktur.

SORUBüyük tansiyonum 15, küçük tansiyonumda 9\10 civarı gezmektedir. Uzun bir süredir bu değerlerde yaşadığımdan doktorunumun tavsiyesi ile farklı ilaçlarla mevcut tansiyon değerimi normal sayılan değerlere düşürdüğüm vakit kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Sormak istediğim soru şu; " Her insan için normal tansiyon değerleri farklı olabilir mi? ve bu değerler benim için zararlı olabilir mi?"
CEVAPSayın Yalçın, Bilimsel anlamda hipertansiyon tanımı yaş ve kişilere göre farklılk göstermez.Ancak tıpta "hastalık yoktur,hasta vardır" diye genel bir kural da vardır.Sizin kan basıncınız sizde rahatsızlık yaratmayacak bir hızda ve sizde rahatsızlık yaratmayacak bir ilaçla normal değerlere çekilmelidir

SORU2 YILDIR TANSIYON HASTASIYIM ANNEMDEN KALITSAL OLARAK GECTIGINI SANIYORUM.SU AN DELIX PLUS 2,5 mg LIK ILACTAN GUNDE 1 TABLET ALIYORUM 95/180/36 YAS.TANSIYONUM SU ARALAR 120/80 ILA 135/95 ARASINDA DEGISKEN BIR TABLO CIZIYOR .ISIM GEREGI COK SITRESLI BIR ORTAMDA CALISIYORUM .4 AY ONCE YAP. TESTLERDE KAN SEKERIMIN YUKSEK OLDUGU TESPIT EDILDI VE BUNU TANSIYON VE KILO PROBLEMININ TETIKLEDIGI SOYLENDI VE ONUN UZERINE SEKER ILACINA BASLADIM TANSIYONU VE SEKERI ILACSIZ DUSURMENIN YOLLARI VARMIDIR TSKLER
CEVAPSayın Sarıarslan, Kilo vermeniz hem kan şeker hem de kan basıncı kontrolü için kritik önem taşır.Diyetle birlikte tuzu kısıtlamanız ve düzenli egzersiz yapmanız da çözümü kolaylaştırır

SORUSıkıntıdan , üzüntüden yani kısaca strese bağlı "bazen" yükselen tansiyon hipertansiyon hastası olduğumuzu gösterirmi. iyi çalışmalar
CEVAPSayın Duman, Stress ile kan basıncı yüksekliği gösteren grupta uzun takipte sürekli hipertansiyon gelişebilir.Bu hastalarda stress yaratan sorun yada yaşam biçiminin düzenlenmesi ve düzenli tansiyon takibi uygun bir yaklaşım olabilir.

SORU39 yaşındayım 22 yaşından beri hipertansiyon hastasıyım uzun bir süre yediklerime dikkat ederek tansiyonumu dengeledim. ancak 2007 yılının başlarında normal günlüktansiyonumu 14-9 altına düşüremediğimi fark ettim.bir kaç doktora gittim doktorlar istersem ilaçsız yediklerime daha fazla dikkat ederek düşürebileceğimi genç olduğumu ilaç başlamak istemediklerini söylediler.daha sonra gittiğim bir doktor bana coozaar diye bir ilaç verdi 2 ay kullandım bıraktım. annem babam kardeşimdede tansiyon var.
CEVAPSayın Özer, Genç başlangıçlı hipertansiyonunuz var,eğer böbrek damar darlığınızın olmadığı uygun bir yöntemle gösterilmiş ise ve ilaç dışı yöntemler ile kan basıncınız düzene girmiyor ise düzenli ilaç tedavisi almanız gerekir.

SORURastlantı sonucu tansiyonumun yüksek olduğunu fark ettik.(büyük 16-17 küçük 10-11)civarındaydı. Anne ve babamda hipertansiyon var.Aralık 2007 den beri her sabah norvasc 10mg kullanıyorum.Doktorum 24 saat tansiyonumu ölçen bir alet taktı.Sadece uykudayken tansiyonum normale iniyormuş.Güne başladığım andan itibaren tansiyonum yükseliyormuş.Acaba tansiyonumun yüksekliği sinirsel olabilir mi, sigara içiyorum, uyku düzenim bozuk.
CEVAPSayın Karslıoğlu, Eğer kan basıncı kontrolünüzü güçleştiren bir ruhsal sorun var ise onun tedavi edilmesi gereklidir.Değilse ilaç tedavi programınızın günboyu kan basıncı kontrolünüde sağlayacak biçimde güçlendirilmesi gerekir.

SORUÖncelikle merhabalar, böyle bi imkan için tşk hürriyet benim sorum; anneme 10 yıl önce hipertansyon tehşisi kondu ve 10 yldır düzenli bi şekilde ilacını kullanmakta fakat bu süreç içerisinde tansyonu çok fazla bi yükseliş göstermedi ve tedavide görmedi acaba hipertansyon da kendiliğinden bi düzene girmesi normele dönemi söz konusu olurmu
CEVAPSayın Demirci, Bizim primer hipertansiyon dediğimiz altta başka hastalığın olmadığı hipertansiyonlu hastalarda tedavi ilaç kullanımıdır.Şu anda sizde onu yapmaktasınız.

SORUTansiyonum sürekli 15/10 bazen daha da yükseliyor. 75 kg/1,60 boyum var. atacand ve beloc kullanıyorum. yükseldiği zaman nefesime bası yapıyor. sigara kullanmıyorum kan yağlarım düşük.Kalp eko su yapıldı birşey çıkmadı. Ama tansiyonum sürekli yüksek.
CEVAPSayın Egemen, Kilonuz şişmanlık sınırına yakın,ikilo vermeniz kan basıncı kontrolünüzü kolaylaştırır.Eğer altta hipertansiyon yaratan bir hastalığınızın olmadığı uygun yöntemler ile gösterilmiş ise tedavi programınızın yeniden düzenlenmesi uygun olacaktır.

SORUBana norvasc 10 verdıler fakat bacagımda odem yapıyor dıye degıstırdım fakat ondan sonra doktorun verdıgı hıc bı ılac fayda etmedı beloc kullan dedı 50 ıle basladım suan gunde 200 e cıktım deneme tahtasına dondum sızın gorusunuzu ogrenebılır mıyım ılgınız ıcın tesekkurler
CEVAPSayın Yakışan, Ne yazikki,hangi ilaç hangi hastaya çok iyi gelecek diye önceden kestirme imkanımız pekyok,bir hastada mükemmel çalışan bir tansiyon ilacı diğer bir hastada yan etki yaratabiliyor.Bu o ilacın kötü olduğu anlamına gelmiyor.Sadece o hasta için uygun ilaç olmadığı anlamına geliyor.Sizde de önemli yan etki yaratmayan ilaç grubunu deneyerek bulmaktan başka çare yok.İlacınız ömür boyu kullanılavcağı ve trajik yarar sağlayacağı için tedavinin başlangıcındaki farklı denemeler için biraz sabırlı olmanız uzun dönemde sizin yararınızadır.

SORUKolay gelsin ya ben tansiyon hastasiyim 15 senidir tansiyon hastasiyim haplarimi bigun almasam hep yukselir ne yapmam gerek nasil tedavi olurum.
CEVAPSayın Özkoyuncu, Sorunuzun cevabı,sorunun içinde var,haplarınızı hergün alacaksınız.

SORUMadensuyu' nun tansiyonu düşürdüğünü duydum doğrumudur.
CEVAPSayın Özçalı, Tansiyonu düşürdüğü bilinen ilaç tedavisi dışı yaklaşımlar iyi belirlenmiştir.Bunlar arasında maden suyu yoktur.

SORUMerhaba; benim 70 yaşında bir babaannem var ve kendisi yüksek tansiyon hastası. sürekli ilaç kullanıyor. ilaca rağmen bazen baş dönmesi ve mide bulantısı ile sanki ayaklarım yerden kesilmiş hissi yaşıyorum diyor. benim sizden ricam ilaç harici destek olabilecek bir bitki türü istiyorum. tansiyona ne iyi gelir ve ne dengede tutar. bu bir bitki çayı,meyve yada herhangi bir gıda türü de olabilir. evde sürekli kullanabileceği faydalı bir bitki ismi verirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler..
CEVAPSayın Demirci,Babaannenizin tarif ettiği şikayetler tansiyon yüksekliğinden kaynaklanmayabilir,tansiyın düşüklüğü de bu bulguları yaratabilir.Önce bunu sık ölçüm yada 24 saat tansiyon ölçen cihaz takılmasını sağlayarak anlayabiliriz.Daha sonrada bu sonuçları hekiminiz ile paylaşarak tedavi programınızı düzenleyebilirsiniz.Bunu yaparsanız bitki ismi aramak (!) çabasından da kurtulabilirsiniz.

SORUBen bir hipertansiyon hastasıyım. büyük 13-15, küçük 9-11 arasında değişkenlik gösteriyor.günde 1 kere 50 mg cozaar kullanıyorum.tahlillerimde(böbrek filmi dahil)anormal birşey çıkmadı. esansiyel tanısı kondu.yaklaşık 17 kg kadar fazlam var.vermeye çalışıyorum.bazı günler kendimi iyi hissettiğimde ki bu çalışmadığım günler oluyor,ilacımı içmiyorum.bunun bir sakıncası olurmu?ilacı tamamen ne zaman bırakabilirim?teşekkürler...
CEVAP
Sayın Güçlü, Tedavi ile 14/9'un altındaki değerlere ulaşmalısınız.Bunu ilaç dışı tedavi yöntemleri+ilaç tedavisi ile başarabilirsiniz.Kilo vermeniz ve bu yetmiyor yada bunu başaramıyorsanız ilaç tedavinizin düzenlemesi ile hedef değerlere ulaşmalısınız.

SORUİKİ SENEDEN BERİ TANSİYON İLACI KULLANIYORUM.İKİ HAFTA ÖNCE TANSİYONUM İLAÇKULLANDIĞIM HALDE,16-10,15-9 CİVARLARINDA BİR ARTIŞ GÖSTERDİ.GİTTİĞİM DOKTOR TÜM TAHLİLLERİMİ YAPTIRDI. SONUÇLARIM ÇOK NORMAL ÇIKTI.TANSİYON İLACIMI DEĞİŞTİRDİ.NORVASC 5 YERİNE DELİX 5 VERDİ.DAHA SONRA BİR DOKTOR TANIDIĞIMDAN ÖĞRENDİĞİME GÖRE GREYFURT YEMEMİN TANSİYONUMA ETKİSİ VARMIŞ. HER SABAH BİR GREYFUT YERDİM.BİR HAFTADAN BERİ TANSİYON İLACIMI KULLANMIYORUM,GREYFUTUDA ARTIK YEMİYECEĞİM.TEKRAR İLACA BAŞLARKEN ESKİSİN
CEVAP
Sayın Sarı, Kan basıncınızı dikkatlice izleyin ve yüksek değerler saptarsanız tedavi programınızı dokrorunuz ile tartışın

SORUMerhabalar, 1 yıl önce yüksek tansiyon teşhisiyle kio vermem gerektiği söylendi. Karvea diye ilaç kullanıp üzerine birde 10 kilo verdim arada bir kalbime yakın yerde oluşan istemsiz titremeler(kelebek Kanat çırpışı gibi) kayboldu.ve tansiyonum 16/11 den 14/9 a düştü, İnternetten ve çevremden duyduklarıma göre bu ilacı sürekli kullanmam gerekiyormuş,streslenmeyip erken saatte yatınca tansiyonum yükselmiyor.Tansiyonumun normale dönmesi için bu ilaçları sürekli kullanmam mı gerekiyor?
CEVAPSayın Çete, Kilo verme + ilaç tedavisi ile kan basıncınız 140/90 mm Hg civarına gelmiş görünüyor.Çok gençsiniz biraz daha aşağı değerler sizin için daha güvenli olabilir.Varsa ruhsal sorununuzun giderilmesi kan basıncı kontrolünün daha iyi olmasını ve belkide ilaç gerekliliğini ortadan kaldırabilir.Bunu hekiminiz ile görüşebilirsiniz.

SORUHocam sitresli bir işte çalışıyorum bundan iki sen öncesine kadar tansiyonum 8-12 idi ama şimdi 10-14 ve kendimi normal hissediyorum bazen(Genelde sabahları) ise aynı tansiyonda ensemden gözüme doğru bir ağrı saplanıyor bu durumda tansiyon ölçdüğümde bazen 11-15 / 12-16 de ola biliyor ama tansiyonumun 8-12 / 9-13 /9-12 olduğu anlarda oluyor bunlar kendimi sakinken ölçdüğüm ölçümler anne tarafımda şeker ve hipertansiyon baba tarafımda kalp ve hipertansiyon var hocam bende hipertansiyon varmı?
CEVAPSayın Şahin, Belittiğiniz değerler oldukça yüksek,muhtemelen hipertansifsiniz.2-3 hafta süre ile sıkı tansiyon takibi yaparak sonuçlarınızı tedavi gerekliliği açısından bir dahiliye uzmanı ile görüşün

SORUMerhabalar... Bu yaşda yüksek tansiyon sıkıntısı yaşıyorum.Çoğu zaman tansiyonum yüksek olsa dahi çok fazla hissetmiyorum ancak hissettiğim zamanlarda da çok fazla etki ediyor. Burun kanamaları, baş ağrısı(çok çok fazla), baş dönmesi ve göz kararması...çoğunlukla 14-9 * 15-9 * 16-9 * hatta zaman zaman 17-9 u görüyorum... Sanırım Böbreklerimi kontrol ettirmem gerekiyor...Sizce ilersi için benim başıma daha büyük sorunlar açarmı bu durum...Ve ben bu yaşda tansiyon ilacı kullanmak istemiyorum.bye
CEVAPSayın Geçer, Sizin kan basıncı yüksekliğniz hangi boyutta bunu anlamak (evde sık ölçüm yada 24 saat tansiyon ölçen cihaz kullanmak yolu ile) ve eğer kan basıncınız yüksek ise genç yaşta olduğunuz için altta bunu yaratan bir hastalık varmı bunu anlamak ve gerekir ise ilaç tedavisi başlamak şeklinde bir yaklaşıma ihtiyacınız var.Yaşınız gerekir ise ilaç başlamaya engel değil.Burada kritik nokta kan basıncınızın iyi kontrolüdür.

SORUBen Hipertansiyon hastasıyım tansiyonum 18-23 arası olabiliyor,günde 3 adet sürekli tansiyon ilacı kullanıyorum.özel olarak soracağım soru sadece mail adresime mi gelecek yoksa isimsiz olarak bu sayfadamı yayaınlanacaktır lütfen cevap verirseniz memnun kalacağım. Saygılar
CEVAPSayın Demir, Kan basıncınız çok yüksek,altta hipertansiyon yaratan hastalık varlığının araştırılması,etkili ilaç tedavisi dışı yaklaşımların uygulanması ve çoklu ilaç tedavisi sizin için uygun yaklaşımdır.

SORUBaş dönmem sürekli oluyor omuzlarımda çok fazla ağrı oluyor ve arada miğde bulantısı oluyor acaba bunlar tansiyonla alakalımı oluyor kemiklerimde sürekli ağrı oluyor kullandığım tansiyon ilacı aldactone 25 mg uzun süredir kullanıyorum bu ilacı tansiyonum için neler yapmalıyım şimdiden çok teşekkür ediyorum.
CEVAPSayın Özdemir, Öncelikle sizin hipertansiyonunuz var mı,yok mu onu anlamak gerekiyor.Takiben ilaç programınız tartışılabilir.Sık kan basıncı ölçümü yada 24 saat tansiyon ölçen cihaz sonuçları sizin tedavinizin daha sağlıklı yönlendirilmesini sağlar.

SORUTansiyonum 14 9 aralığında doktorum beloc 50 mg önerdi günde 1 adet...boyum 1.90 kilom 98 yönetciiyim önerileriniz nelerdir?
CEVAPSayın San, Kilo verirseniz muhtemelen ilaç ihtiyacınız ortadan kalkacaktır.

SORUTansiyonum genelde, 130- 95 ilaç kullanmamam gerek varmı?
CEVAPSayın Karaahmet, Hipertansifsiniz,ilaç kullanıp kullanmayacağınızı özellikleriniz belirler,kilolu ve diyabetikseniz kan kolesterolünüz yüksekse kalp yada böbrek hastalığınız var ise hemen ilaca başlamak gerekebilir.Değilse öncelikle ilaç dışı tedavi yöntemlerinin uygulanması yerinde olacaktır.

SORU
10 yıldır primer hıpertansıyon hastasıyım (genc yaslarda halter calısmamamın ve stress etkısı ıle ), son 4 senedır devamlı ılac tedavısı ıle tansıyonumu kontrol altında tutuyorum.Bazen muhtelıf sebepler ıle ılac tedavısıne ara vermem gerektıgınde tansıyonumun yukselmeden yıne normal sevıyelerde seyır ettığini görüyorum.Uzun surelı ılac kullanımının bu hastalıgın tedavısınde kalıcı cozum etkısı yarattığı ornekleri var mıdır?Ilac kullanımına ara vermemın faydası/zararı olur mu ? saygılarımla
CEVAPSayın Kömürcü, İlacı günlerce bıraktığınızda kan basıncınız hala normal gidiyor ise yola ilaçsız devam edilmesi düşünülebilir.İlacı kesip yakın kan basıncı izlemi yapmanız uygun olacaktır.

SORU
Ben 2 yıldır kronik vertigo hastasıyım.Yaklaşık 1 aydır tansiyon yükselmesi ve kalp ritmi bozukluğu yaşıyorum.Tüm tahlil ve tetkiklerim normal çıktı.(MR da dahil) Vertigoya bağlı damarlarımda daralma olduğu için
CEVAPSayın İbişoğlu, Kronik vertigo ile hipertansiyonun direkt ilişkisi yoktur.Ancak ani şiddetli vertigo atakları yarattığı anksiyete ile kan basıncını yükseltebilir.

SORU
Sabah saat 10:30'da 12/8 olan tansiyon gün içersinde veya akşam saatlerine doğru artar ve tekrar 12/8' e düşerse neler yapmalıyız.
CEVAPSayın Vural , Tarif ettiğiniz değerler ilaçsız değerler ise bir süre yakın kan basıncı takibi ve sonra değerleri bir dahiliye uzmanı ile tartışmak uygun olabilir.

SORU
Merhaba benim tansiyonum devamlı 120 90 bazen olumsuz bir olay yaşadığımda 140 110 çıkıyor buda bende baş dönmesi huzursuzluk ayaklarımda terleme gibi şeyler yapıyor doktora gittim tahliller normal holter takıldı normal yani nedeni bulunmadı 10ml sinopril kullanıyordum sertleşme problemi yaptığı için bıbaktım bir şey olurmu teşekkür ederim.
CEVAPSayın Bilici, Altta hafif bir ruhsal sorununuz olabilir.Değilse HOLTER sonucunuz ilaç ihtiyacınız yada ilaç tipiniz konusunda yol gösterir.

SORU
Hamileliğim le birlikte uzun yıllar anxiete hastası olduğum söylendi. Benim sorunum tansiyonumun 6 olduğu durumda ( küçük tansiyon yok ) bir dakika içerisinde 14 'e ,16'ya çıkması çok kötü oluyorum ve doğal olarak panik yapıyorum. Bu hastalığın ismi var mı?tedavisi var mı? ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler
CEVAPSayın Demircan, Muhtemelen panik bozukluğunuz var.Psikiatrik destek almanız uygun olabilir.

SORU
Tansiyonum ortalama 11.5-13.5(buyuk),6-7.5(kucuk). 25 mg beloc kullaniyorum.ilaci birakabilirmiyim.ilaci aniden birakmanin riski varmidir.tesekkurler.
CEVAPSayın Çiçek, Tansiyonunuz makul görünüyor.Kullandığınız doz da hipertansiyon için çok anlamlı değil.Size ilaç tansiyon yüksekliği için verilmiş ise ilacı önce günaşırı bir tablete düşürüp 10 gün içinde kesebilirsiniz.Daha sonra düzenli tansiyon takibi yapılmalıdır.

SORU
Merhaba 170 cm boyunda 130 kg agırlıgındayım Son üç aydır başım sürekli dayanılmaz ağrıyor sinzüt tedavisi gördüm ama bi işe yaramaduı tansiyonum her gün ölçüyoruz 16 büyük 8-9 küçük çıkıyor. Kolestorolüm düşük çıkıyor. Başımdaki ağrı bir tür basınç gibi. Saygılarımla
CEVAPSayın Topal, Yarın başlayacağınız uygun bir diyet programı ile boyunuz ve yaşınız için uygun bir kiloya geldiğinizde sözünü ettiğiniz sorunda ortadan kalkacak.

SORU
Annem 20 yaşından beri tansiyon hastası. Özellikle geceleri tansiyonu anlık fırlamalar yapıyor. Uykudan kan ter içinde çığlıklarla uyanıyor ölçüyoruz tansıyonunu 15-10 bir kaç dakika balkona çıkıyor elini yüzünü yıkıyor bileklerini ovuyoruz ölçüyoruz 12-8 çıkıyor. Bu kadar hızlı değişim annemı bir hafta etkiliyor. Bir hafta damarları ağrıyor, dermansız oluyor. Böyle ani durumlarda ne yapabiliriz, bu bildiğim kadarı ile beyin kanamasına yol açabilir. İlginiz ve projeniz için teşekkür ederim.
CEVAPSayın Kuz, Annenizin kan basıncının bir tıbbi girişim olmaksızın normale gelmesi altta muhtemel bir psikolojik sorun olabileceğini düşündürüyor,önce psikiatrik değerlendirme yapılması eğer o alanda bir sorun yok ise ,krizler biçiminde kan basıncını yükselten bazı dahili hastalıkların ekarte edilmesi uygun olabilir.

SORU
Merhaba, annem 58 yaşında ve yüksek tansiyon hastası inhibac 5 mg. ilaç kullanmasına rağmen tansiyonu bazen 190-100 veya 190-110 gibi yükseliyor 140-90 olunca düştü diyoruz. ilacını sabah saat 10 veya 11 gibi alıyor. ilaçtan kaynaklanan bir sorun olabilir mi yoksa her iki böbreğinde de kist var ondan kaynaklanabilir mi? kist için doktoru ayrıca ilaç vermedi ama kist 4 ila 7 cm arasındaydı bunun için ne yapabiliriz. teşekkürederim.
CEVAPSayın Kaplan, Hastanızın kan basıncı istenilen noktaya gelmemiş görünüyor.Bu durumda tansiyon ilaç programının güçlendirilmesi gereklidir.Birden fazla ilaç kullanılması gerekebilir.

SORU
68 yaşındaki annemin hipertansiyon sorunu var ilaç kullanıyor bunun yanısıra şeker,kalp,felç sorunu da yaşıyor.Tansiyonu iki gündür 17 ye 8 veya 16 ya 9 gibi çıkıyor.Ne yapabiliriz büyük ve küçük tansiyon araında neden bu kadar fark var? 2.sorum herkesin genelde tansiyonu yüksek benimkisi ise 10 a 6 veya 11 e 7 gibi çıkıyor bir rahatsızlık hissetmiyorum. Bu durum sorun yaratır mı ? TEŞEKKÜR EDERİM.
CEVAPSayın Baycan, Sizin kan basıncınız normal sınırlarda görünüyor.İleri yaşta genel olarak büyük tansiyon küçük tansiyondan daha fazla yükselir ve ara açılabilir.Annenizin kan basıncının şeker hastalığı da olduğu için 130/80 mm Hg civarına uygun ilaç tedavisi ile çekilmesi gereklidir.

SORU
Annem yüksek tansiyon nedeniyle sol hemifleji denilen bir tür felç geçirmişti, babamda da yüksek tansiyon vardı. ben genel olarak tansiyon sorunu yaşamıyorum.biraz işkolik bir insanım özellikle işle ilgili sorunları kafama takdığımda fazlaca sinirlendiğimde, ensemde başlayan bir ağrı tepeme doğru çıkıyor.bu durumlarda ölçtürdüğümde tans.yüksek çıkıyor ama bu çok sık olan bir şey değil.hiç ilaç kullanmadım.sigara içmem şişman değilim.sadece tuz konusunda çok abartılı olmasada kaçırdığım oluyor.
CEVAPSayın Duru, Stres yaratan yaşam biçiminizi mümkünse değiştirin.Bu mümkün değil ise kan basıncınızı yakından izlemeye devam edin.

SORU
Slm hocam bende boyunfıtığı başlangıcı var ayrıca bu olaydan sonra tansiyonum yükselmeye başladı acaba boyun fıtığı ve tansiyon arasında bir bağlantı varmı.dr gittim tansiyon yükselmesi ile ilgili bir rahatsızlık çıkmadı şimdiden teşekkür ediyorum.
CEVAPSayın Deveci boyun fıtığı ile hipertansiyon arasında doğrudan bir ilişki yoktur.Ancak eğer antiromatizmal nitelikte ağrı kesici kullanmak zorunda kalıyorsanız,bu kan basıncı yüksekliğinizi tetikleyebilir.

SORUİmkan için sağolun aile hikayemizde hipertansiyon var.Benim problemimde aynı ancak songünlerde heyecenlandığım yada sinirlendiğim zamanlarda sırtımın altına elektirik çarpması gibi durum oluyo ve beni çökertiyor.bu durum daha sonra ağrıya dönüşüyor.Bu vaziyetimin hipertansiyonla bir alakası varmı ?teşekkür ederim..saygılarımla
CEVAPSayın Yazmış, Sorununuz muhtemelen hipertansiyon ile ilgili değil,bir psikiatrist ve gerekirse bir dahiliye uzmanının görmesi gerekebilir.

SORUSoru : selam arkadaslar kan vermek istiyorum fakat tansiyonum 17-18 alamayiz diyorlar. fakat 2 defa tansiyonumu izlettim genelde tam tesekkullu hastanelerdeki ölçümlerde 13-8, 12-7 çıkıyor bunun sebebi nedir? ne yapmaliyim bu konuda beni aydınlatırsaniz mutlu olurum.
CEVAPSayın Yılmaz, Sizin beyaz önlük hipertansiyonunuz olabilir.O nedenle 24 saat kan basıncı ölçümü yapan bir cihaz ile tansiyon profilinizin net çıkarılması gereklidir.

SORUYüksek tansiyon hastasıyım 8 yıldır norvacks 10mg ilacını kullanıyorum uzun süre aynı ilacı kullanmam ilacın etkisini kaybetmesine yol açarmı kan değrlerimin değişmesine neden olurmu değişirse hangi değerlerde değişme olabilir sorularıma cevap verebilirseniz çok sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar
CEVAPSayın Taner, İlacınız tansiyonunuzu iyi kontrol etmiş ise değiştirmenize gerek yoktur.Olağan kontrolleriniz başka bir ilaç kullanmanızı gerektiren sonuçlar doğurur ise hekiminiz bunu sizinle paylaşacaktır.

SORUSON İKİ YILDIR TANSİYONUM 140-90 DAN AŞAĞI İNMEDİĞİ İÇİN SABAH 160 mgr.DİOVAN VE 5 mgr.NORVASC KULLANIYORUM TÜM TETKİKLERİM YAPILDI VE PROBLEM YOK SORUM ŞU İACIMI SAAT 09 DA ALIYORM VE SAAT 12 DEN SONRA TANSİYONUM DÜŞÜYOR 110-60 OLUYOR BAŞ DÖNMESİ VE HALSİZLİK YAPIYOR İLACIN DOZUNU DÜŞÜRÜNCEDE TATSİYONUM YÜKSELİYOR NE YAPMAM GEREKİYOR.
CEVAPSayın Şahintürk, Günümüzde kullanılan tansşyon ilaçları genellikle uzun yarı ömürlü olup 24 saat etkilidir.Ancak maksimum etki genellikle ilk saatler içinde olur.Sabahki ilacınızı geceye kaydırıısanız ilk saatlerde maksimum etkiye bağlı tansiyon düşüklüğünü gece uykunuzda geçirirsiniz ve fazlaca hissetmezsiniz.

SORUBen yaklaşık 1 yıldır yüksek tansiyon hastasıyım. Kontrollerimde kalp, böbrek ve diğer organlarım sağlam gözüküyor. Yüksek tansiyon strese bağlı olduğu söylendi. Sabahları 5 ml. Norvaks kullanıyorum ama Büyük 15 - Küçük 10 un altına düşmüyor. İlacımı değiştirmem gerekir. Teşekkür ederim.
CEVAPSayın Çelebi, İlaç ile ulaştığınız kan basıncı değerleri istenen değerlerin üzerinde ,o nedenle doz artımı yada program değişikliği yapılması gerekli olabilir.

SORU10 yıla yakındır concor5 adlı tansiyon ilaci kullanıyorum.şimdiyse kollestrol düzeyimde de yükselme oldu ve 230 larda.henüz ilaç tedavisine başlanmadı.tansiyon ve kollestrol ilaçlarının daha sonra karaciğeri bozduğu söyleniyor.kollestrol ve tansiyonu ilaçsiz kontrol altına almak mümkün mü?mümkünse nasil..açıklamalarınız için şimdiden teşekkür ederim
CEVAPSayın Altuntaş, tansiyon ilaçları karaciğer testlerini fazlaca etkilemezler,bazı kolesterol düşürücü ilaçlar karaciğer testlerinde bozulmalar yaratabilir.Eğer bozulma hafif boyutta ise ilaçların kesilmesi gerekmeyebilir.Sağlıklı diyet uygulamaları ,tuzun sınırlanması ve kilo verilmesi kan basıncı yüksekliğinin ve kan yağları yüksekliğinin tedavisinde değer taşır.

SORU7-8 yıldır zaman zaman küçük tansiyonum 9,5-10 çıkıyor.Şiddetli baş dönmesi ve hafif mide bulantısıyla hissediyorum.Bazan aylarca yükselmiyor.6 yıl önce 2 doktorun verdiği tansiyon hapı kullandım.Sonra baş dönmesi artınca bıraktım.Şu anda emekli hayatı yaşıyorum.Boyum 1,82,kilo 102.Benim için bir tehlike söz konusumu?Ne yapmalıyım?Sigarayı 4,5 yıl önce,alkolüde 3,5 yıl önce tamamen bıraktım.
CEVAPSayın Gözaçan, Kilo vermeye ve kan basıncınızı düzenli izlemeye devam edin.Sorun sürer ve hipertansiyon devamlılık kazanır ise ilaç kullanmanız gerekebilir.

SORUYüksek tansiyonu dengeleyen/düzelten AngQb adında bir aşı çıkmış. Bu konuda bilginiz/yorumunuz nedi? Teşekkürler
CEVAPSayın Işık, Şu anda ilaçlar ile gerçekleştirdiğimiz bazı inhibisyonları aşı kullanarak vucüdün kendisine yaptırmak şeklinde çalışmalar var,ancak henüz yaygın klinik kullanım gerçekleşmiş değil,bir süre daha beklemek gerekiyor.

SORUMerhabalar ben hamileyken tansiyon oldugu ortaya çıktı hem psikolojik hemde saglık açısından çok zor bi dönem geçirdim 2.hamileliyimdede ne yazıkki tansiyonum hep yüksekti ikinci çocugum4 yaşında ama benim özellikle sıcak havalarda hala tansiyonum yükseliyor doktor dideral diye bi ilaç verdi ama pek faydası olmadı gözlerimin önünde sürekli sanki sarı sarı lekeler uçuşuyor yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin.....
CEVAPSayın Başpınar, Önce sizin şu andaki kan basıncı takip profilinizin çıkartılması,arkasından değerler gerektiriyor ise ilaç kullanmanız uygun olabilir.

SORU
Tansiyonum ortalama 150/90 civarında seyretmekte ve sürekli bir baş ağrısı çekmekteyim bazen yükseldiği anlarda oluyor günde 3-5 adet arasında sigara kullanıyorum kan değerlerimde herhangibir bozukluk olmadığını yaptırdığım tahliller sonrasında bilmekteyim ayrıca alkol tüketimimin fazla olduğuna inanıyorum sizce bu yaşta hapla tansiyonumu dengeleme yolunamı gitmeliyim yoksa yaşam tarzımımı değişirmeliyim şimdide teşekkür eder iyi çalımalar dilerim.
CEVAP
Sayın Yırtan, Önce yaşam tarz değişiklikleri uygulaması ve alkolün sınırlanması,eğer buna cevap yok ise ilaç tedavisi uygulaması gerçekçi yaklaşımdır.

SORUDoktorum tansiyonumu yuksek bularak hap kullanmamı istedi.tansiyonum 13/8 13/8,5 veya 12/9 dolaylarındaydı.ayrıca 2 böbreğimde kistler var.bu ilaçların böbreğe zararı varmıdır.ve bu seviye ilaç kullanımını gerektirirmi.
CEVAP
Sayın Arda, Kan basıncınız sınırda ,ilaç kullanıp kullanmama kararınızı doktorunuz sizin özellikleriniz ve laboratuar değerlerinize bakarak verecektir.İlaç kullanmasanız bile ilaç dışı tedavi yöntemlerini etkili biçimde kullanmalısınız.

SORU
Ailemizde esansiyel hp.var.Bende 35 yaşımdan beri tansiyon ilacı kullanıyorum.Bu arada dizimden aşağısı ve kasık bölgelerimde kaşıtı oluyor.Çapa tıp fak.tüm tetkiklerimi yaptırdım herhangibirşey bulamadılar.1-)Bundan önce kullandığım tansiyon ilacının prespektösünde kaşıntı yapar diyordu doktora sorarak ilacımı değiştirdim şimdi cozar 5 mg kullanıyorum.Başlangıçta kaşıntılarımda biraz azalma oldu ama acaba bu ilaçlar kaşıtı yaparmı. 2-)Tansiyon ilacımı aralıklarla değ.gerekiyormu?saygılar
CEVAP
Sayın Kasaba, Tansiyon ilaçlarının bir yan etki oluşturmadığı ve başka bir ilaca geçişi gerektiren bir durum olmadığı sürece sürekli alınmasında bir sakınca yoktur.Kaşıntı hemen her ilaç tarafından oluşturulabilen bir yan etkidir.

SORU
EN AZ 20 SENEDİR DÜZENLİ TANSİYON İLACI KULLANIYORUM. 3 SENE ÖNCE BY PASS OLDUM. (KRİZ GEÇİRMEDEN) 3 DAMARIM DEĞİŞTİ. SABAHLARI TENORETIC 100 , ÖĞLENLERİ KARVEA 300 AKŞAMLARI DA 40 LIK PRAVACHOL KULLANIYORUM. BUNA RAĞMEN ZAMAN ZAMAN TANSİYONUM 19 -20 (BÜYÜK) 11- 12 KÜÇÜK OLUYOR. LASIX ALIP DURUMU İDARE EDİYORUM. SİGARA İÇMİYORUM. HAFADA 2-3 GÜN 1-2 DUBLE RAKI, VİSKİ VEYA K.ŞARAP ALIYORUM. HAFTADA 3 GÜN DE EN AZ 2 ŞER SAAT DANS EDİYORUM.BOYUM 1.80 KİLOM İSE 98 DİYETİMSİ BESLENİYORUM. SYG.
CEVAP
Sayın Ersin, Koroner kalp hastalığınız olduğu için tüm risk faktörlerinizin ortak kontrolü çok önemlidir.O nedenle kilo vermeniz ve tansiyon ilaç programınızın 140/90 mm Hg altı değerlere ulaşacak biçimde yeniden düzenlenmesi önemlidir.

SORU
Tansiyonun günde kaç defa uygun olarak ölçülmesi gerekmektedir.Tansiyon düşürücü hapların genel olarak süreleri ne kadardır?Ayrıca doktor kontrollerinde Beyaz Önlük tansiyonu hata vermez mi?Teşekkür ederim.Saygılarımla...
CEVAP
Sayın Aygün, Şiddetli hipertansiyon hallerinde daha sık ölçüm gerekmekle birlikte eğer tedavinin başında kan basıncı stabil değilse ev koşullarında günde 1-2 ölçüm,kan basıncı kontrolü net olarak sağlandıktan sonra haftada bir-iki ölçüm yeterlidir.Tansiyon haplarının çoğunun yarıömrü uzundur ve günde bir kez kullanılmaları yeterlidir.Daha kısa yarıömürlü ilaçların ise günde iki yada üç doz kullanılmaları gereklidir.Bunu size ilacı öneren hekiminiz belirtecektir.Klinikte yapılan ölçümlerde beyaz önlük etkisi denen bir sorun gerçekten vardır ve klinik ölçümler bazı hastalarda ev ölçümlerinden daha yüksektir.Bu durumdan kaçınmak için biz ya evde sık ölçüm yada 24 saat kan basıncını ölçen cihaz uygulaması gerçekleştiririz

SORUBoy:183 kilo:105 SON 2 AYDIR 12-12:30 ARASI YEMEK YİYORUM DİKKATLİ VE YEMEKLERE EKSTRA TUZ EKLEMEDEN SAAT 15:00-16:00 ARASINDA DÜZENLİ OLARAK TANSİYONUM YÜKSELİYOR 150-90 160-90 VE 140-90 ARASINDA DEĞİŞİYOR. NORMAL TANSİYONUM 120-70 SABAHLAR SADECE YETERİNCE UYUYAMADIĞIMDA TANSİYONUM 130-90 CİVARINDA OLUYOR. YARIM YADA 1 SAAT DİNLENME SONUCU TANSİYONUM DÜZELİYOR. KOLESTROL, ŞEKER VE DİĞER TEST SONUÇLARIM NORMAL DEĞER ARALIĞINDA ÜST SINIRA YAKIN. NE YAPMALIYIM. TEŞEKKÜRLER.
CEVAPSayın Aslan, Bizim kilo değerlendirmede kullandığımız beden kitle indeksiniz sizin şişman olduğunuzu gösteriyor.Kilo vermeniz tüm sorunlarınızı halledecektir

SORUİYİ GÜNLER.BEN 33 YAŞINDAYIM.TANSİYON PROBLEMİM VAR AYNI ZAMANDA KALPTE RİTİM BOZUKLUĞU VAR.1 SENE ÖNCE ANJÜ OLDUM VE DOKTORLAR BANA DİLTİZEM 120 MG. GÜNDE 2 KERE AÇ KARNINA VE RHTMONORM İLACINA BAŞLADILAR.RİTİM HAPINIDA GÜNDE 2 KERE AÇ KARNINA ALIYORUM.FAKAT BU SURALAR GÖĞÜSTE SIKIŞMALAR VE AŞIRI DERECEDE ÇARPINTI VAR.BUNUN İÇİN NE YAPABLİRİM.SAYGILARIMLA.
CEVAPYeniden bir kardiyolojik görüş almanız uygun olacaktır.

SORUDÜŞÜK TANSİYONLUYUM.TANSİYONUM 9/7 -10/6 arasında..ANCAK SON 1-2 AYDIR 12/7 SEVİYESİNE GELİYOR.KULAKLARIM UĞULDUYOR,BAŞIM AĞRIYOR.NORMAL TANSİYONLULARA GÖRE ANORMAL OLMAYAN BU DURUM BENİN İÇİN NE İFADE EDİYOR? TEŞEKKÜRLER..
CEVAPSayın Göksu, Düşük kan basıncı değerlerine alışmış hastalarda ,daha yüksek ancak hipertansiyon tanımlamasına erişmemiş değerlerde rahatsızlık zaman zaman gördüğümüz bir durumdur.Bu hastaların yakınmaları için ilaç kullanılmasına gerek olduğu biçimde bilimsel kanıtlar elimizde yoktur.O nedenle şimdilik düzenli kan basıncı takibi ve destek tedavisi dışında önerim yoktur.

SORUStrese bağlı olarak, bazen de yapısal olarak 20'li yaşlardan beri tansiyonum zaman zaman yüksek seyretmekte, bu durum . 20'li yaşlarda doktorum Dideral isimli Beta Reseptör Blokerini vermişti. Ancak geçen yıl farklı doktorum Cibadrex'i verdi. Her iki ilacı sürekli değil de tansiyonumun yüksek olduğu dönemde kullanıyorum. Bu ilaçlar uygun mudur? Hangisi daha doğrudur? Doktorumun önerisi ile sürekli yüzme sporu yapıyorum, bu stres ve tansiyon yönünden faydalı. Başka öneriniz var mıdır? Saygılar.
CEVAPSayın Gürol, Aradabir aldığınız tansiyon ilaçlarınızın genellikle bir yararı yoktur.Eğer ilaçsız düzenli tansiyon takipleriniz normal sınırlarda ise ilaç kullanmanıza genellikle gerek yoktur.Bu durumlarda davranış tedavileri ve gerekirse stresin yönetilmesine dönük psikiatrik destek daha uygun olabilir. Bu yaklaşımlar ile sonuç alınamaz ise düşük doz antihipertansifleri düzenli kullanmak daha gerçelçi olabilir.

SORUBeklenmeyen bir olayla karsılastığım zaman, haber gibi planlanan dışı bir gelişme gibi, kalp atışlarım hızlanıyor ve tansiyonum büyük 17-18 e cıkabiliyor, kucute 9-10 olabiliyor. Fakat evde 13-7 gibi degerler ölçüyorum. Bu keza doktora gittiğimde veya kan alınırkende bu şekilde. Aniden yükselme sonra düşme oluyor. sebebi ne olabilir?
CEVAPSayın Benli, Akut gerginlik,stress ve anksiyete hallerinde hepimizin kan basıncında yükselmeler olması doğaldır.Bu yükselmeler kalıcı nitelik kazanır ise hipertansiyon varlığından sözedilebilir.Eğer bu ani yükselmeler günlük yaşam kalitenizi bozar hale gelir ve tepki verdiğiniz olaya cevabınızda ölçü kaçar ise bir psikiatristten destek alabilirsiniz.

SORUSelamlarbenim göğsümdehafiften biağrı vardı doktora gittim tansiyon16-10 çıktı hiper tansiyon var dedi ilaç verdi ama ağrıda bideğişiklik olmadı başka bi doktora gittim kas ağrısıdedi ilaç verdiama yine değişmedi kardiyoloğagittim ciğer filmi efor testi kan tahlili yaptı bişey yok dedi tansiyonu 10 gün takip et dedi 13-8 ile 14-8 arası değişiyo ilaç kullanmıyorum amaağrı sırtıma da yayıldı fiziktedaviuzmanına gittimkasağrısı dedi ilaç verdi 2gü
CEVAPSayın Akyüz, Kan basıncınızı yakından izlemeyi sürdürün.Size hipertansif demek bu bulgularla mümkün değil.Yakınmanız için hekimleriniz ile işbirliğini sürdürmeye devam ediniz

SORUBen 42 yasında yuksktansıyon hastasıyım gunde ıkıtane ılac kullanıyorum bır sabah bır yatarken acab bu yuksek tansıyonu ılac sız dusurmenı bır yolu yokmu ılac ıcmedıgım zaman buyuk 16 veya 18 kucuk 10 veya 11 gıbı rakamlara cıkıyor bırde bosregımde 1cm kadar basıt kıst oldugunu soyledı doktorlar bunuda etkısı varmıdır ve bu basıt kıst neyın habercısı ılerde negıbı sorunlar cıokarıbana verecegınız cevaplar ıcın tesekurler sımdıden
CEVAPSayın Şenel, İlaç içmeyi diğer ilaç dışı tedavi yöntemleri ile birlikte sürdüreceksiniz.Böbreğinizdeki kistin tansiyonunuzla ilgisi yok,kist için yıllık kontrolleriniz yeterlidir.

SORUDoktorum tansiyonumu yuksek bularak hap kullanmamı istedi.tansiyonum 13/8 13/8,5 veya 12/9 dolaylarındaydı.ayrıca 2 böbreğimde kistler var.bu ilaçların böbreğe zararı varmıdır.ve bu seviye ilaç kullanımını gerektirirmi.
CEVAPSayın Arda, Kan basıncınız sınırda görünüyor.İlaç başlama kararını sizin özelliklerinize bakarak hekiminiz karar verecektir.

SORUHemoglobin A1C oranım 6.4 dr.diaformin verdi yarım doz kullanıyorum dün diaformin venoruton ve neurontın 600 mg lık tan iki tane olmak üzere ilaçlarımı içtim öylende tansiyonum 14 e 10 olmuş normal tansiyonum 10 a 7 lerde acile gittim birşey çıkmadı sadece sodum eksikligi var dahiliyeye baş vurun dediler ansiyonu bu ilaçlar etkilemiş olabilirmi ilaçları almaya devam edeyimm.sodum ekskligi için ne yapmam lazım.saygılar.
CEVAPSayın Muraçal, Kan basıncınızın genel seyrinin saptanması ve sodyum düşüklüğü sorununun değerlendirilmesi için dahiliye uzmanınızla konuşabilirsiniz.

SORUKalbime stent takıldı,4 ay önce.plavix,25 mg.lık beloc,10 luk crestor kullanıyorum.tansiyonum yaşamım süresince hep,11-6,10-5 gibiydi.rahatsızlım nedeniyle kullandığım bu ilaçlardan bazıları tansiyon ilaçı yanılmıyorsam.bu tür ilacları ne kadar kullanacağım.tansiyon artışına sebep olan tuz,kızartma,yağ,şeker vs.de pek fazla kullanmam.özelliklede tuzlu yiyecekde hiç sevmem.ilaç alımını bıraksam ne olur,ne dersiniz? buaradada cok çabuk kızan ve strese giren insanım.birde kalp atışım 55-65 arasınd
CEVAPSayın Budanoğlu, İlaçlarınız size kalp hastalığınız nedeniyle verilmiş , tedavi ile ilgili detayları doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

SORUSayın hocam ; Ben 1991de Avustralya'dan mezun oldum.1994 den beri hirudo terapi yapıyorum, özellikle romatizma ve yüksek tansiyonda çok iyi sonuçlar alıyorum. hirudoterapinin tüksek tansiyona etkisi hakkındaki görüşleriniz nedir? Saygılarımla Yavuz Dinler www.dukinnaturel.com
CEVAPDinleri, Sözünü ettiğiniz tedavi yöntemi konusunda bilgim yok.Uluslarası klavuzların öngördüğü ilaç dışı yaklaşımların içinde olmadığını söyleyebilirim.

SORUHipertansiyon hastası hergün düzenli ilaç almalı mı?ilaç alımı arada bir aksarsa bir sorun olur mu?
CEVAPSayın Turgutoğlu, Genel yaklaşım olarak tansiyon ilaçlarının düzenli olarak kullanılması gereklidir.

SORUMerhaba.Ben özel bir şirkette idari bölümünde çalışıyorum. Genel de ensemden başıma doğru ağır bir ağrı hissediyorum. Acaba benim hipertansiyonum olabilr mi? Babamdada tansiyon hastalığı vardı.İrsi olabilrmi.
CEVAPSayın Tekbıyıkoğlu, Düzenli kan basıncı izlemeniz ve gerekir ise 24 saatlik kan basıncı takibi sorunuzun cevabını verecektir.

SORUYüksek tansiyonun sebepleri bertaraf edilirse hastalarının ilaç kesmesi söz konusu olabilirmi? Aşı tedavisi gelecekte olacakmı.
CEVAPSayın Koz, Böbrek hastalıklarını bir kenara koyacak olursanız.Hipertansif hastaların % 5'inden daha azında altta bir sorun bulunabilir ve bu sorunu halledince kan basıncı düşebilir.Hastaların geri kalan kısmında ise ilaç dışı + ilaç tedavisi gereklidir.Aşı konusundaki çalışmalar henüz klinik kullanıma yansıyacak boyutta değildir.

SORUSayın hocam hipertansiyon hastasıyım kalbimde büyüme var ilaclarımı düzenli kullanıyorum böbrek üstü bezlerine baktırdım temiz cıktı , guatr ameliyatı oldum yapılacak hersey yapıldı fakat tansiyonumu genede konrol altına alamıoruz sizce baska neler yapmalıyım bu arada 155 boyunda 90 kiloyum guatr ameliyatından sonra 20 kilo aldım iyi günler saol
CEVAPSayın Mehel, Kan basıncınızın kilo kontrolü ve ilaç programınızın güçlendirilmesi sureti ile kontrol edilmesi gereklidir.

SORUKandaki yüksek kolestrol oranı tansiyon yüksekliğine sebep olurmu.beyinde uyuşukluk hissi yaratırmı.
CEVAPSayın Erdoğan, Kan kolesterol yüksekliğiniz doğrudan hipertansiyon nedeni olmaz.Ancak sıklıkla birlikte bulunabilirler.Uzun süreli kolesterol yüksekliğiniz damar sertliği oluşumunu tetikleyerek ileri yaşlarda hipertansiyon oluşumuna katkıda bulunabilir.

SORUYaklaşık 1 ay önce hipertansiyon teşhisi konuldu ve şu anda delix 5 mg plus kullanmaktayım . Spora başladım acaba sporun hipertansiyonla bağlantısı nedir ve hipertansiyonlu hastanın sporda düzeyi ne olmalıdır
CEVAP
Sayın Ok, Fizik egzersiz kan basıncı kontrolünüz için yararlıdır.Kan basıncı kontrolünün başlangıç döneminde kan basıncı yüksekken zorlu efora izin vermiyoruz.Ancak kan basıncınız kontrol altına alındıktan sonra efor yapmanızda bir problem yoktur.

SORUSol gözüm uyuşuyor ve ağrıyor.başımın arka sol tarafı enseme doğru ağrıyor ve solgözümde ağrı var.saat 10 da tansiyonumu ölçtürdüm 13/10 teşekkür ederim.
CEVAPSayın Şengül, Kan basıncınız yüksek ,yakınmalarınıza katkıda bulunuyor olabilir.Bir dahiliye uzmanına muayene olunuz.

SORUÖncelikle böyle güzel bir imkan sunduğunuz için teşekkürler.benim normal tansiyonum düşüktü ama iş yerimde olan sorunlardan dolayı 13/8 olarak çıkmıştı,bu da beni çok etkilediyanı beynim uyuşuyormuş gibi oldu ve baş dönmem de vardı.doktorumuz bu tansiyon aslında normal demişti sizce normalmı ve bu kadar insanı olumsuz etkilermi.şimdiden tekrar teşekkürler.
CEVAPSayın Turan, Daha önce düşük kan basıncına alışmışsanız,sözünü ettiğiniz değerler hipertansiyon olarak değerlendirilmese bile sizi rahatsız edebilir.Şimdi tuzunuzu kısarak,işyerinizdeki sorunları halletmeye çalışınız.

SORUTansiyonum son günlerde küçük 10 büyük ise yaklaşık 15 civarında seyretmektedir. İlaca yeni başladım halen de tedavi/test amacıyla ilaç kullanmaktayım. Doktorum tarafından verilen tansiyon ilacını sürekli kullanmak zorundamıyız. Kendimi iyi hissetmem veya düzene girmesi halinde kullanmayı bırakabilirmiyim. Birde günlük 6-7 adet sıgara kullanıyorum. Bu konuda önerileriniz ne olabilir. Şimdiden bu güzel çalışmalarınızı kutlar başarılar dilerim.
CEVAPSayın Atmaca, Sigaraya tümüyle veda ediniz.Eğer ilaç dışı tedavi yöntemleri kan basıncınızı normal değerlere çekebiliyor ise ilacınızı bırakabilirsiniz,değilse ilacınızı sürekli kullanmnak zorundasınız

SORUSevgili hocam 2007 aralık ayında baslangıc asamasında olan tansıyonum nedeniile karvazide150 mg kullamaya basladım.bu arada triod bezi ameliyatı olarak tamamını aldırdım. 15 yıldır romaraid atridim var ve ilac kullanıyorum. günlük tansiyon ölcunlerin de büyük tansiyon 135-110 arasında kücük olan ise 87-77 arasında degisiyor.bir enteresanlık varki sol kolum da yaptıgım ölcümler sag koluma göre daha düsük(10-15 mg)cıkıyor.nedeni ne olabilir,bu ilacı daha kullanmam gerekiyor degisik ılac öneriniz
CEVAPSayın Yıldırım, heriki koldan yapılan ölçümlerde sözünü ettiğiniz boyutta kan basıncı farkı olabilir.Kan basıncınız kontrolde görünüyor.İlacı değiştirmeniz gereksizdir.

SORUSorunum, yüksek tansiyon ilaç kullandığım halde ani yükselmeler oluyor.ilaçlarımı düzenli olarak kullanıyorum.tansiyonum neden hala yüksek çıkıyor?
CEVAPSayın Koltuk, İlaç programınız yetersiz olabilir,yada altta kan basıncınızı yükselten başka bir hastalık olabilir.

SORU40 yaşında tansiyon hastası oldum esasen düşük tansiyonluydum şimdi ayra 16 kullanıyorum ama hiç aksatmadığım halde yinede arada bir yükseliyor ve beni 2veya 3gün çok sarsıyor sonzamanlada ise kalp ağrısı başladı ailemde kalp ve tansiyon hastasıda var ne gibi tedavi görmem gerek yada hangi bölüme baş vurmam lazım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim .
CEVAPSayın Yener, İlaç programınız eğer kan basıncınızı kontrolde yetersiz ise ilaç programınızın güçlendirilmesi uygun olacaktır.Başvuracağınız dahiliye uzmanı sizin tedavinizi yönetecektir.

SORUTansiyonum yüksek genelde ve bununla ilgili herhangi bir ilaç kullanmıyorum sürekli olarak.. bana zararı olur mu?Kullanmam gerekir mi?
CEVAPSayın Kaya, Tansiyonunuzu tedavi ettirmez iseniz; Kalp ve böbrek hastalığı riskiniz artar, Felç geçirme ihtimaliniz artar, Yaşam süreniz kısalır

SORUŞeker hastalığını nasıl yenebilirim. çok çabuk yoruluyorum ve nefes almakta güçleniyorum. ayrıca tansiyonum 14-9 veya 14-10 hiç aşağı düşmüyor
CEVAPSayın Kuşçu, Şeker hastalığınız için diyet + gerekir ise ilaç tedavisi alacaksınız.Aynı dahiliye uzmanı sizin kan basıncınızı düzenleyen tedavinizi de düzenleyecektir.

SORUEvde sağlıklı tansiyon ölçümü için dijital tansiyon ölçme aletlerinden hangisini önerirsiniz.
CEVAPSayın Koşucu, önkoldan değil,koldan ölçen dijital cihazları kullanabilirsiniz.

SORUYakl.5 yıldır Ytans. hastasıyım.Sigaraiçki kullanıyorum.3 yıl kadar 80/12,5 Co-diovan kullandım daha sonra tansıyonumun 14-15lerde seyretmesi nedeniyle 160/25 kullanmaya başladım.Yaklaşık 20 gün önce tansiyonumun yükselmesi sebebiyle acile gittim Dil altı ve idrar söktürücü ile tansıyonumu duşürdüler ve eve gittim 2-3 saat sonra tuvalete kalkıp düşüp bayıldım. tansıyonum 50-30 idi.Ve virüsal bir nedenden ishalim vardı.O günden beri tansiyonum hep düşük 90/50 civarı ne yapayım ilacı kullanayımmı
CEVAPSayın Özaydın, Şimdi tansiyonunuz düşük görünüyor.İlaç kullanmanız bunu daha da düşürerek sizi rahatsız edebilir.Bazen akut infeksiyon hastalıklarının seyri sırasında bu tip kan basıncı düşüklükleri izlenebilir.Kan basıncınızı ilaçsız izleyiniz,yeniden yükselmeye başladığında yeniden ilaç programınızın düzenlenmesi için doktorunuza başvurunuz

SORUBen yaklaşık 5 yıldır sürekli tansiyon hapı kullanıyorum. Son aylarda cinsel isteklerimde azalma ve serleşme sorunu oldu. Tansiyon hapından olabilirmi? Teşekkür ederim. Saygılar.
CEVAPSayın Taşkın, 5 yıldır aynı ilacı kullanıyorsanız,ilacınızın sözettiğiniz şimdi yan etkiyi ortaya çıkarma ihtimali zayıftır.Önce ürolojik bir değerlendirme yaptırınız,eğer o alanda bir sorun yok ise yinede ilaç programınızın değiştirilmesi düşünülebilir.

SORUMerhaba yaklaşık 5 yıldır Hiper tansiyon sıkıntısı yaşamaktayım 34 yaşındayım Beloc Zok 100mg ve zestrotic 20 mg kullanıyorum fakat genelde akşamları sistolik basıncım 170 birime kadar ckıtığı oluyor acil durumlar için önerilen kaptoril 50 mg dil altına alıyorum fakat gerekli düşmeyi sağlayamıyor yeni yapılan hormonel ve kan testlerim normal değerlerde ne yapmamı önerirsiniz
CEVAPSayın Mirasoğlu, Genç bir hipertansifsiniz,eğer altta yatan bir hastalığınızın olmadığı gösterilmiş ise bu durumda ilaç programınızın dilaltı bir ilaca ihtiyaç duymayacak biçimde yeniden düzenlenmesi uygun olur

SORUMerhabalar , annem 54 yasında ve ben kendimi bildiğim bileli hipertansiyon hastası normal tansıyonu 14 / 18 zaman zaman 24 oluyor 6 ayda bir ilac degıstırıyor doktor bır ara seker problemı cıkmıstı ama o sorun ortadan kalktı kalp uzmanınada gorundu kalple ılgilide herhangı bır probleme rastlanmadı sorum su hipertansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli sey nedir neler yemelı ve gunluk yasamlarında nelerı yapmalılar tesekkurler
CEVAPSayın Arslan, Annenizin kan basıncını uygun ilaç rejimi ile 14/9'un altında tutmak gereklidir.Ek olarak uygun diyet,az tuzlu yemek ve fizik egzersiz kan basıncının daha rahat kontrolünü sağlayabilir.

SORU10 yıldır her sabah düzenli olarak ilaç alıyorum.Bugüne kadar hiç aksatmadım.Hiçbir şikayetim yok,şu anda Preterax kullanıyorum.Ara ara tansiyonumu öçtürüyorum,şu anda menepozdayım,tansiyon yüksekliğine neden olurmu?Teşekkür ederim.
CEVAPSayın Çelikoğlu, Menapoz sonrası dönemde kadınlarda hipertansiyon sıklığı artar.Sizin şu anda kan basıncınız kontrolde ise ilacı değiştirmeye gerek yoktur..Kan basıncınızı izlemeye devam ediniz.

SORUMerhaba, 2 ay kadar önce sürekli baş ağrısı şikayetiyle tansiyonumu ölçtürdüm ve 13.5-8.5 olarak çıktı. 10 gün kadar yapılan ölçümlerde genelde bu değere rastlandı. Yapılan tetkiklerde tansiyona etki edebilecek bir bulgu bulunamadı. Doktorum Dideral hapını sabah-akşam yarım olarak kullanabileceğimi söyledi. Ben de 1 ay kadar bu şekilde kullanıp bıraktım. Şu sıralarda ise tansiyonum düşük seyrediyor. Gündüz vakti 10-6 olabiliyor. Sizce ne yapmalıyım? Diderali kullanmaya devam edeyim mi? Teşekkür.
CEVAPSayın Aydın, Şu anda ilaç ihtiyacınız var gibi görünmüyor.Kan basıncınızı düzenli izlemeyi sürdürünüz.

SORU18 yaşından beridir tansiyon hastasıyım. Son doktor kontrolunda tansiyon hapı içmeye başladım (10mg enapril) şu anda tansıyonum normal, hapı bırakıram bir sorun yaşar mıyım, bir de tansiyonun nereden nkaynaklandığını tesbiti için ne yapmam gerekiyor.
CEVAPSayın Kayıplar, Muhtemelen kronik hipertansifsiniz.Altta yatan bir hastalık olup olmadığını doktorunuz uygun yöntemler ile belirleyecektir.İlaç ihtiyacınızın devam edip etmediğini kan basıncınızın düzenli takibi gösterecektir.

SORUÖncelikle ilginize şimdiden tesekkur ederim ben by-pas ameliyatını 8 sene once oldum. ayrıca 3 sene once stent takıldı rutin kontrollerimi yaptırıyorum.Tansiyonum her zaman normal seyrederdi.fakat dun ilk defa 18/9 a cıktı yuzumde ve ensemde yanma hissettim.kontrol altına aldık daha sonra tekrar yukseldi gun içinde .ertesi gun normale dondu tansiyon ilacı kullanmıyorum sizce ne olabilir şimdiden tesekkurler
CEVAPSayın Ateşok, Kan basıncınızı dikkatlice izlemeye devam ediniz.Direnen yüksek değerler tansiyon ilacına ihtiyacınız olduğunu gösterebilir

SORUTansiyonum yüksek lakin 12 /17 yukarısı olmadan hissetmiyorum birde sinirlenince yükseliyor ilaç kullanıyorum öneriniz
CEVAPSayın Akkaya, Kan basıncınızı sizde hiçbir yakınma yaratmasa bile ,organ hasarını önleme adına 13/8 civarına ilaç yardımı ile indirmeniz kritik önem taşır.

SORUBüyük tansiyonum 13 ten aşağı düşmüyor,küçük ise 9 dan aşağı düşmüyor.Doktorumun verdiği ilaçlar ilerde daha fazla yükselmemesi için 5 mg Deliks,fayda etmeyince 50 mg Belok verdi ama fayda etmedi,küçük 10 büyük 16 ya kadar çıkabiliyor aşırı stresli iş ortamım var.Dideral 40 mg hapın sabah yarısını içtiğimde beni çok rahatlattı.Devam edeyim mi ilerki dönemlerde zararı olabilir mi?Diğer ilaçları bıraktım 2 aydır Dideral kullanıyorum.Doktor müşterim alışkanlık yapabileceğini söyledi.Teşekkürler..
CEVAPSayın Helvacı, Eğer kan basıncınız şu anda kullanmakta olduğunuz yarım tablet dideral ile kontrol altında ise sizin temel sorununuz hipertansiyondan daha çok iş stresinizin yarattığı sorun olabilir.Psiliatrik destekden yarar görebilirsiniz.

SORUKardioloji, 17/10 tansiyon değeri için günde 1 Verapamil SR 240 mg verdi. 1 aydır 11/7 görünüyor ve migren diye bildiğim ağrılarım önemli derecede kayboldu. Bu doz başlangıç için fazlamı ? çevremde hep 80 mg kullananları görüyorum.tşk.
CEVAP
Sayın Demir, İlaçları birbirleri ile karşılaştırır iken miligramlarına aldırmayınız.Her ilacın etkin dozu farklıdır.Yani kan basıncının kontrolü bir ilaçta 2 mg ile gerçekleşir,bir diğer ilaçta 240 mg ile gerçekleşir.Bu 2 mg'lık ilacın daha kuvvetli olduğu yada 240 mg'lık ilaçta yan etki çıkacağı anlamına gelmez.Sizin kan basıncınız mükemmel görünüyor.İlacınızı sürdürünüz.Eğer kan basıncı sizi rahatsız edecek boyutta düşer ise ilacınızın dozu yeniden düzenlenebilir.

SORUMerhaba. Ben yüksek tansiyonla hamileliğim döneminde tanıştım ve o günden sonra aralıklarla tansiyonum 22'leri buldu. Her türlü tetkik yapıldı sonuçlar temiz çıktı. Co-Diovan 160/25 kullanıyorum. Aşırı sıkılıp üzüldüğümde hemen tansiyonum yükseliyor. Ne yapmalıyım?
CEVAPSayın Aydın, Aşırı gerginlik anlarında kan basıncınızın yülselmesi doğal bir reaksiyondur.Ancak bu ölçüsüz oluyor ve genel kan basıncı seyrinizde yükseklerde gidiyor ise ilaç programınızın güçlendirilmesi düşünülebilir.

SORU3 yıldır tansiyon hastasıyım hamilelikte tansiyon sakınca yaratırmı.
CEVAPSayın n, Kan basıncınız kontrol altında ise ve gebelikte risk yaratan başka bir hastalık yok ise gebe kalabilirsiniz.Doğal olarak gebelik zehirlenmesi riskiniz tansiyonu yüksek olmayan bir kişiye göre daha fazladır.Ancak yine de yakın takiple gebeliği sürdürebilirsiniz.

SORUHocam eşim yaklaşık 6 yıldır tansiyon hastası........... isimli ilacı kullanıyor.Bu ilaçlar bir süre sonra vücutta bağımlılık yaratır mı?En kuvvetli ilaç dahi olsa bir sure sonra etkisi biter mi?Ömür boyu etkili midir?Hamile kalabilir mi?Çocuk doğurmasında ne gibi sıkıntılar yaşayabilir?Teşekkürler..
CEVAPSayın E U, tansiyon ilaçları bağımlılık yaratmazlar,ömür boyu kullanılabilirler.Etkileri zamanla azalmaz.Eşinizin gebe kalmasında eğer hipertansiyon dışında bir sorun yok ise bir sakınca yoktur.Ancak kullanmakta olduğu ilacın gebelikte daha güvenli kullanılabilen bir ilaçla değiştirilmesi gereklidir.Gebelik boyunca yakın izlem önemtaşır.

SORUMerhaba..ben hüpertansiyonmuyum... öncelikle arada bir burnum kanamakta ama bunların neden damarlarımın ince olmasıymış... başımda arımakta ama bunun neden sinuzid olmaktaymış... ama incelidiklerime göre burun kanaması ve baş arısı olmasından dolayı biraz telaşlandım... panik atak olduğum için herşeyden çok etkileniyorum ondan dolayı sizlerin yardımına ihtiyacım oldu... hiper tansiyonmuyum ve hiper tansiyonum varsa nasıl yenmeliyim... Teşekrler...
CEVAPSayın Asena, Kan basıncınızın düzenli olarak ölçülmesi sizin hipertansiyonunuz olup olmadığını gösterecektir.

SORU2 yıldır tansiyon hastasıyım çok sık idrara çıkmam doğalmıdır acaba
CEVAPSayın Atalay, Kan basıncı yüksekliğiniz sürüyor ise idrar çıkma sıklığınız artar.Kullandığınız ilaç de eğer idrar söktürücü niteliğe sahip ise idrara çıkma sıklığınızı artırır.Bu iki durum yok ise durumu doktorunuzla tartışınız.

SORU10 yıldır tansiyon ilacı kullanıyorum , bırakma gibi bir şansım olabilirmi,eğer bırakma şansım yoksa ilerleyen zamanda bana tansiyon ilacının ne gibi yan etkileri olabilir.
CEVAPSayın Kaytaz, 10 yıldır ilaç programında iseniz muhtemelen ilacı bırakmanız güçtür.Günümüzde kullanılan ilaçlar genellikle az yan etkili ilaçlardır.Hekim kontrolünde sürekli alınabilirler.İlacı bırakmak ancak ilaç dışı tedavi yöntemlerinin (tuz kısıtlaması,kilo verilmesi gibi) etkin uygulanması ile mümkün olabilir.

SORUAltı ay önce doktor kontrolünde hiper troit (graves), hiper tansiyon ilk ölçümler 17 ye 10 gibi değerler tespit edildi ve kolestorolüm yüksek çıktı total kolestrol 236 kötü huylu 167 iyi huylu lolesterolüm ise 42 çıktı. Kullandığım ilaçlar tansiyon için diovan 160 mg. Kolesterol için crestor ve troit için propcil kullanıyorum. SORU tansiyon ilacımın mg'nın yüksek olduğunu düşünüyorum.Birde troid tedavimle birlikte tansiyon hastası olmaktan kurtulabilirmiyim.
CEVAPSayın Zengin, Tiroid hastalığı tedaviniz ile kan basıncınızda kontrol altına girebilir.Kullandığınıuz ilacın dozundan çok kan basıncınızı kontrol edip etmediği önem taşır.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler