THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kalp Tedavisi Bedava

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
21-09-2008 15:35
#1
Kalp Tedavisi Bedava
Yüksek maliyetli tedavilerde özel hastanelerin aldığı yüzde 30 fark kalkıyor. Hükümet sağlıkta reform yapmaya devam ediyor. Öncelikle sırada bekleyen Tam Gün Yasası çıkarılacak. Özel hastanelerde ise kanser ve kalp tedavisi gibi pahalı hizmetlerde yüzde 30 fark tahsil edilemeyecek. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamu hastanelerinde ‘tam gün’ uygulamasına geçileceğini söylerken özel hastanelerde kanser gibi yüksek maliyetli tedavilerdeki yüzde 30 oranındaki ödeme farkına son verileceğini bildirdi.
KALİTE ARTIYOR
Diğer ülkelere bakıldığında ve gelir gruplarına göre yapılan değerlendirmede sağlık hizmeti bakımından üst sıralarda yer aldığımızı söyleyen Bakan Akdağ, “Önümüzdeki 4-5 yılda hedefimiz 20-30 gelişmiş ülkenin içinde yer aldığı Süper Lig’e çıkmaktır. Üstelik bunu daha az kaynakla başaracağız” şeklinde konuştu.
Sağlık Bakanı Akdağ’ın açıkladığı sağlıkta reform paketinde şu hizmetler yer alıyor.
TAM GÜN MESAİ
YÖK ve üniversitelerin görüşü alınıp mutabakat sağlandıktan sonra Tam Gün Yasası çıkarılacak. Star Gazetesi’nden Şamil Tayyar’ın haberine göre Doktorlar artık ya kamuyu ya özel sektörü tercih edecek. Kamu hastanelerinde çalışan doktorların özel muayenehane açma dönemi bitecek.
ÖZEL MUAYENE KALKACAK
Devlet hastanelerinde büyük ölçüde önlenen ‘bıçak parası’ uygulamasının tümden kaldırılması için daha sıkı tedbirler alınacak. Üniversite hastanelerindeki ‘özel muayene’ adı altında sürdürülen yüksek ücretli tedavilere son verilecek.
YÜZDE 30 FARKA SON
Özel hastanelerdeki yüzde 30 oranında fark ödenmesine ilişkin uygulama yeniden düzenlenecek. Kanser, organ nakli, kalp ve damar hastalıkları gibi yüksek maliyetli tedavilerde, tıpkı acil ve yoğun bakım hizmetlerinde olduğu gibi yüzde 30 fark alınmayacak.
SAĞLIK PROMOSYONU
Batı’da ‘Sağlık Promosyonu’ olarak adlandırılan kampanya ile sigara, obezite ve hareketsizliğe karşı savaş açılacak. Bakanlık verilerine göre: Erkeklerin yaklaşık yüzde 50’si sigara içiyor, nüfusun yüzde 20’si şişman ve yüzde 70’i hareketsiz yaşıyor. Akdağ, ‘Kampanyanın promosyonu sağlıklı hayat olacak, ayrıca sağlık harcamaları azalacak’ dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler