TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kenelerden Korunmanın En Kolay Yolu

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
21-09-2008 15:37
#1
Kenelerden Korunmanın En Kolay Yolu
Utançtan tercih edilmiyor ama etkili bir çözüm… Yaz mevsimlerinde insanların korkulu rüyası haline gelen kenelerden korunmada en etkili ve basit yöntemlerden ‘pantolon paçalarını çorap içine almak’ hayati önem taşırken, utanarak bu yöntemi tercih etmeyenler çoğunlukta yer alıyor.
Türkiye’de birçok ilde görülen ve onlarca kişinin ölümüne neden olan keneler, bulaştırdığı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniyle insan hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Uzmanlara göre, keneden korunmak için öncelikle hastalığa neden olan virüsü taşıyan kenelerden uzak durmak ile mümkün. Bunu sağlamanın en etkili yöntemlerinin başında ise ‘pantolon paçalarını çorap içine almak’ geliyor. Açık renkli giysi tercih edilerek izlenen yöntemle kene elbise üzerinde dolaşırken fark edilebiliyor. Vücut içine giremeyen kene yapışacak kendine uygun yer bulamadığı için virüs bulaşma riski ortadan kalkıyor. Bu anlamda tarlada, ormanlık alanlarda çalışmak zorunda olanlar ava çıkanların lastik çizme giymeleri veya pantolonlarının paçalarını çorap içine sokmaları öneriliyor. Bu yöntemlere paralel olarak elbiselere uygulanan kene kovucu spreyler geliyor. Bir gün önce elbiseye uygulanan sprey sayesinde kene vücudunuza yaklaşamıyor.
Basit gibi gelen ‘pantolon paçalarını çorap içine alma’ yöntemine insanların bir çoğu ortaya çıkan görüntü nedeniyle komik duruma düşme endişesiyle uymakta imtina ediyor. Özellikle takım elbise giyenler pantolon paçalarını çoraplarının içine almakta tereddüt yaşıyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler