İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kulak Ağrısı

AtASeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
09/2007
Nereden:
N€ MUTLU TÜRK'üm DIY€N€ ( İnadına Türkiye Ne MutLu Türk'üm Diyene)
Mesajlar:
4.559
Konular:
2077
Teşekkür (Etti):
119
Teşekkür (Aldı):
732
Ticaret:
(0) %
07-10-2008 23:56
#1
Wink
Kulak Ağrısı
Kulak ağrısı çok rahatsız edici bir du­rumdur. İnsanlann büyük çoğunluğu yaşamın herhangi bir döneminde bu ağndan şikâyetçi olmuştur. Ağnmn en sık rastlanan nedenleri dışkulak ve ortakulak iltihaplandır. Birincisinde dışkulakta meydana gelen iltihabi du­rum, ikincisinde ise ortakulak ve kulak zarını ilgilendiren çeşitli iltihabi du­rumlar ağnya yol açar. Dışkulak yolu iltihaplan yaşamın bütün dönemlerin­de meydana gelebilir ve en yaygın nedeni bakteri içeren sularda yüzül-mesidir. Ortakulak iltihabı ise genel­likle çocuklarda ve çoğunlukla çift ta­raflı olarak meydana gelir. Bunun nedeni çocuklarda Östaki borusunun anatomik olarak daha geniş olması nedeniyle bakterilerin boğazdan orta­kulağa daha kolay geçebilmesidir. Erişkinlerde ortakulak iltihaplan genel­likle tek taraflı görülür ve dışkulak iltihabının ya da ağn- üst solunum yolu enfeksiyonun ortakulağa yayılmasıyla gelişir.
Ortakulak iltihabının en sık belirti­leri kulak ağrısı, ateş, kırgınlık hah ve burun tıkanıklığıdır. Genelde bir soğuk algınlığım izleyen ilk günlerde ortaya Çıkar. Çocuklar şikâyetlerini rahatlıkla anlatabildiklerinden, ortakulak iltihabı tanısı kolaydır. Ama bebeklerde ortaku­lak iltihabından kuşkulanmak ve tan; koymak biraz daha zordur. Bebek özel­likle geceleri ağlıyorsa, süt emmiyorsa ve kulağım tutuyorsa ortakulak iltiha­bından kuşkulanılmak ve doktora baş­vurulmalıdır.
Ortakulak iltihabından kuşku du> u-lan her durumda hekime başvurmak ge­rekir. Böylece hekim uygun tedaviM belirler ve hasamı yaygınlaşmasını ön­ler. Ortakulak iltihabının dışkulak yolu­na uygulanan ilaçlarla tedavisi olanak­sızdır

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı