Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Sağlık (https://www.turkhackteam.org/saglik/)
-   -   Ruh sağlığımız bozuk (https://www.turkhackteam.org/saglik/222107-ruh-sagligimiz-bozuk.html)

ÇağlaR 21-10-2008 20:41 20:41

Ruh sağlığımız bozuk
 
44. Ulusal Psikiyatri Kongresi ve Anksiyete Sempozyumu sona ererken Türkiye’de 10 milyon kişinin ruh sağlığı sorununun bulunduğu bildirildi. TPD Genel Sekreteri Prof. Dr. Cengiz Kılıç, dünyada ruhsal rahatsızlığı olan 500 milyon kişinin yaşadığını anımsattı. Kılıç, “Bu her 7 kişiden birinin tedavi gerektirecek derecede ruhsal sorunu olduğu anlamına geliyor. Her 4 kişiden biriyse yaşamının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkileniyor” dedi.
http://bilimteknik.cumhuriyet.com.tr/medya.php?mn=4715Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD), Türkiye’de 10 milyon kişinin ruh sağlığı sorunu bulunduğuna dikkat çekerek 7 milyon kişinin de hastalığa yakalanabileceğinin tahmin edildiğini belirtti. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre son 45 yılda intihar vakalarında da yüzde 60 oranında artış olduğu anımsatılarak ruh sağlığı sorunlarının büyük çoğunluğunun birinci basamak sağlık sistemi içinde çözülmesi gerektiği, ancak son yıllardaki hükümetlerin sağlık politikası nedeniyle ülkemizde bunun gerçekleşemediği ifade edildi.
Antalya Kundu’daki Kremlin Palace Otel’de 14-19 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 44. Ulusal Psikiyatri Kongresi ve Anksiyete Sempozyumu çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan TPD Genel Sekreteri Prof. Dr. Cengiz Kılıç, dünyada ruhsal rahatsızlığı olan 500 milyon kişinin yaşadığını anımsattı.
Kılıç, Bu her 7 kişiden birinin tedavi gerektirecek derecede ruhsal sorunu olduğu anlamına geliyor. Her 4 kişiden biriyse yaşamının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkileniyor dedi.
Ruhsal sorunların her kültürde farklı olarak ortaya çıktığına vurgu yapan Kılıç, dünyada en fazla algılama yitimine neden olan on hastalıktan beşinin ruhsal hastalıklar olduğunu söyledi. Ruhsal hastalıkların en önemli sorunlarından olan intiharın her geçen gün arttığının altını çizen Kılıç, WHO verilerine göre her 40 saniyede bir intiharın, her 3 saniyedeyse bir intihar girişiminin gerçekleştiği bildiriliyordiye konuştu.

Türkiye yetersiz
Ruhsal rahatsızlığı olan her 7 kişiden sadece birinin sağlık kuruluşuna başvurduğunu dile getiren Prof. Dr. Kılıç, Tedavi için başvurmayanların bir kısmının nedeni ekonomik ve ruh sağlığı hizmetlerine kavuşmada zorluk çekiyor. Türkiyedeki tedavi sistemi yetersiz. Türkiyede ruh sağlığı bütçesinin sağlık bütçesi yüzde 1inden bile az. Yatak sayısı olması gerekenin ancak 10da biri. Ülkemizde 100 bin kişiye düşen ruh hekimi sayısı 2.15’tir. Bu rakam dünya ortalamasının yarısı, Avrupa’nın ancak 6da biridirdedi.
TPD Başkanı Şeref Özer ise ülkemizdeki psikiyatr sayısının az olduğunu belirterek Geçmiş yıllarda psikiyatri nöroloji dalının içindeydi. Son yıllarda ayrı bir branş olduğu anlaşıldı ve bu alanda asistan kadroları açılmaya başlandı dedi. Özer ayrıca aile hekimliğinin ruh sağlığı sorunlarını çözmede yetersiz kalacağını ifade etti.


Şu Anki Saat: 16:56

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.