İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Stres bazen gerekli

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
23-10-2008 20:26
#1
Stres bazen gerekli
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Öğrenci Psikolojik Danışma Merkezi, 1141 üniversite öğrencisi üzerinde yaptığı araştırmada, stresin öğrenme üzerinde olumlu etkisi olduğunu belirledi.Selçuk Üniversitesi Öğrenci Psikolojik Danışma Merkezi görevlilerinden Dr. Selahattin Avşaroğlu, 1141 üniversite öğrencisi üzerinde yaptığı araştırmada, stresin öğrenme üzerinde olumlu etkisi olduğunu belirlediklerini söyledi. Avşaroğlu, stresin organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesiyle, zorlanmasıyla ortaya çıkan bir durum olduğunu belirtti.
Geçen yıl, 502'si kız 1141 üniversite öğrenci üzerinde ''Stres'' konulu araştırma yaptığını belirten Avşaroğlu, ''Bu araştırmamızda stresin bütün yönlerini ele aldık. Stresi iyi ve kötü stres olarak ikiye ayırdık'' dedi.
Kötü stresin bedensel ve psikolojik hastalıklara neden olduğunu, iyi stresin ise kişiyi öğrenmeye yönelttiğini ifade eden Avşaroğlu, şunları kaydetti: ''Yaptığımız araştırmalarda, iyi stresin insanları güdüleyici özellikleri olduğunu gördük. Yani stres, güdüleyici özellikler taşır. Oysaki günlük karşımıza çıkan olumsuzluklar, ekonomik beklentiler bir stres faktörü. Stres, hedefe ulaşmayı sağlıyorsa iyi strestir. Kötü olan yönü ise direncimizin kırıldığı aşamasıdır.''

Stres öğretiyor

Stresin genellikle olumsuz ve zararlı anlamda ele alındığı, hep bunun üzerine konuşulduğunu vurgulayan Avşaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Halbuki bu zorlanmaların insanı yenileri aramak, öğrenmek, çalışmak, yaratmak konusunda harekete geçirdiği bilinmektedir. Bu anlamıyla stresler, bireyi ileriye ***ürücüdür. Çeşitli kültürlerde zorlamaların insan hayatına getirdiklerini anlatan, 'Öğrenmek için stres gereklidir' gibi özdeyişler bile var. Sağlığın korunması için de belirli bir düzeyi aşmayan stres vericilere ihtiyaç vardır. Ancak bu düzeyin kişiden kişiye büyük değişiklik gösterdiğini unutmamak gerekir.''
Stresin yaşamımızın bir parçası olduğunu dile getiren Avşaroğlu, ''Onsuz bir yaşam düşünemeyiz. Onunla baş etmeyi öğrenir, baş edemediğimiz durumlarda kimlerden destek alacağımızı bilir ve yardımlarını alırsak onu kontrol etmeyi başarır ve yaşamımızın daha sağlıklı, uzun ve mutlu geçmesini sağlayabiliriz'' diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı