İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Hastaya eziyet

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
24-10-2008 21:16
#1
Hastaya eziyet
Resmi Gazete’de dün yayımlanarak yürürlüğe giren Maliye Bakanlığı’nın Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği’ne göre reçeteye yazılan ilaçların en fazla 90 günlük doza kadar yazılması halinde bedeli karşılanacak. Ödemeler, uzman hekim raporuna dayanılarak uzman hekimlerce en fazla birer aylık miktarlarda reçete edilmesi ve bu reçetelerin Sağlık Bakanlığı’nca onaylanması koşuluyla sözleşmeli eczanelerden şahıslara düzenlenecek faturalara göre yapılacak.

Resmi Gazete’de dün yayımlanarak yürürlüğe giren Maliye Bakanlığı’nın Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği’ne göre reçeteye yazılan ilaçların en fazla 90 günlük doza kadar yazılması halinde bedeli karşılanacak. Ödemeler, uzman hekim raporuna dayanılarak uzman hekimlerce en fazla birer aylık miktarlarda reçete edilmesi ve bu reçetelerin Sağlık Bakanlığı’nca onaylanması koşuluyla sözleşmeli eczanelerden şahıslara düzenlenecek faturalara göre yapılacak. Tebliğdeki diğer bazı düzenlemeler şöyle:
• Tedavi amacıyla memuriyet mahalli dışına sevk edilenlere Harcırah Kanunu’na göre yol masrafı ve gündelik ödenecek.
• Resmi sağlık kurumlarında yapılan diş tedavileri için Diş Tedavileri Fiyat Listesi uygulanacak. Diş tedavisi amacıyla özel sağlık kurum ve kuruluşlarına doğrudan yapılan başvurularda tedavi gideri ödenmeyecek.
• Yüzde 40 ve üzerinde özürlü kişiler, diş tedavileri için özürlülük durumunu belgelendirmek suretiyle, tüm sağlık kuruluşlarına veya serbest diş hekimliklerine doğrudan başvurabilecek.
• Yurtiçinde veya yurtdışında organın bulunması halinde getirilmesi için kullanılacak mutat vasıta ile ilgili nakliye/transfer masrafları hastanın kurumunca karşılanacak.
• Akraba dışı kemik iliği vericisinin yurtiçinde bulunması halinde yurtiçi kemik iliği temini bedeli kemik iliği doku bilgi bankasına fatura karşılığı fatura bedelini ve üst sınırları aşmamak üzere ödenecek.
• Grip aşısı bedeli 65 yaş ve üzerindeki kişilere, astım dahil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olan erişkin ve çocuklara yılda bir kez ödenecek.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı