İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

On-line terapi dönemi

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
26-10-2008 19:44
#1
On-line terapi dönemi
Psikolog Dr. R. Meltem Kavcar Sırmalı, yaklaşık bir yıl önce açtığı on-line terapi sitesiyle, internet üstünden psikolojik danışmanlık yapıyor. Psikoloğa gitmekten ve yüz yüze görüşmekten çekinenlerin bu yolla kendisine ulaşabildiğine değinen Sırmalı, özellikle de evli çiftlerin psikoloğa başvurmakta çekingen davrandıklarını ifade etti.

Psikolog Dr. R. Meltem Kavcar Sırmalı, yaklaşık bir yıl önce açtığı on-line terapi sitesiyle, internet üstünden psikolojik danışmanlık yapıyor. Meltem Kavcar Sırmalı, on-line terapi sitesine İstanbul ve yurt dışındaki hastalarından büyük bir talep geldiğini belirterek, “Bu sitenin en büyük özelliği, insanların anonim kalmasını sağlaması. Kendilerini deşifre etmek istemeyenler, internet üzerinden bana ulaşarak her türlü sorununu rahatlıkla anlatıyor ve danışmanlık hizmeti alıyor” dedi.
Psikoloğa gitmekten ve yüz yüze görüşmekten çekinenlerin bu yolla kendisine ulaşabildiğine değinen Sırmalı, özellikle de evli çiftlerin psikoloğa başvurmakta çekingen davrandıklarını ifade etti. Sırmalı, bu anlamda evli çiftler için de ayrıca on-line terapi sitesi açacağını söyledi.
Sitenin, Türkiye’de çok bilinen bir uygulama olmadığını ifade eden Dr. Sırmalı, “On-line terapi siteleri yurt dışında çok rağbet görüyor. Çünkü deşifre olmak istemeyen insanlar, uzmana ulaşamıyorlar ve burada problem ortaya çıkıyor” dedi. Site üzerinden ciddi problemi olan biri danıştığında, mutlaka yüz yüze görüşülmesi konusunda kendisini uyardığını belirtti. On-line terapi olmak için on sekiz yaşından büyük olmak gerektiğine değinen Dr. Sırmalı, on-line terapinin istek ve ihtiyaçlarına uygun olduğunu düşünenlerin, yüz yüze terapide isteksiz olanların kendisine bu yolla başvurmalarının uygun olacağını kaydetti. Sırmalı, on-line terapi olmak için bir kriz sürecinde, intihar ya da başka yolla kendine zarar verme dürtüleri içinde olmamak gerektiğini de sözlerine ekledi.

On-line terapi muayenehaneden daha ucuz
Sitenin maddi olarak da avantajlı olduğuna dikkat çeken Dr. Sırmalı, psikolog seanslarının ucuz olmadığını belirterek, “On-line terapi sitesiyle daha uygun bir bedelle, daha kısa zamanda danışmalık yapıyorum. Muayenehanede kısa bir şey bile danışmak istense, bir seans 40-45 dakika sürer ve ücret artar. Dolaysıyla, bu site mali açıdan da faydalı oldu” diye konuştu.

"Gelir adaletsizliği depresyona neden oluyor"
Yaşanan en yaygın sorunun depresyon olduğuna dikkat çeken Dr. Sırmalı, sadece Türkiye’de ve İstanbul’da yaşamanın bile depresyon sebebi olduğunu ifade etti. Türkiye’de var olan ekonomik belirsizliklerin, gençlerin yaşadığı gelecek kaygısının insanları ciddi şekilde deprese ettiğini vurgulayan Dr. Sırmalı, evliliklerin de ekonomik nedenlerle çöküntüye uğradığını kaydetti. Son yıllarda boşanmaların arttığına işaret eden Dr. Sırmalı, “Evlilik problemleri de, ekonomik problemlerden kaynaklanıyor. Günümüzde parayla ilişkiler, paranın hayatımızdaki yeri çok değişti. Çok fazla tüketim maddesi var ve gençler buna ulaşmaya çalışıyor, ancak ulaşılamıyor” şeklinde konuştu. Türkiye’de var olan gelir adaletsizliğinin, insanların sağlığını ciddi biçimde bozduğunu ve depresyona neden olduğunu belirten Dr. Sırmalı, ülkede ciddi aksaklık olduğunu ve bu aksaklığın da insanların psikolojik sağlığını bozduğunu söyledi. İnsanların zamanında psikoloğa gitmediği için, psikolojik rahatsızlıklarının gittikçe boyut değiştirerek, fiziksel hastalığa dönüştüğünü belirten Dr. Sırmalı, “Fiziksel hastalıkların çoğunun temelinde, psikolojik sorunlar var. Erkeklerin çoğu kalp krizi geçiriyor. Kadınlarda çok sık deri hastalığı, sindirim sisteminde rahatsızlıklar görülüyor. Psikolojik sorunlar bir şekilde etkisini fizikte de gösteriyor” diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı