İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Şiddet görüntüleri çocukları olumsuz etkiliyor

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
28-10-2008 19:57
#1
Şiddet görüntüleri çocukları olumsuz etkiliyor
Televizyon ve gazetelerde yer alan şiddet görüntüleri çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, 5-7 yaş arasındaki çocuklara ''Haber denince akla ne geliyor?'' diye soruldu ve çocukların yüzde 39'unun soruya ''savaş, ölüm, kavga ve kaza'' gibi olumsuzluk içeren cevaplar verdiği bildirildi.

Televizyon ve gazetelerde yer alan şiddet görüntülerinin çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratmasının önlenmesi için, ebeveynlerin duyarlı davranması gerektiği bildirildi.
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fevziye Toros, çocukların izledikleri ve okudukları haberlerdeki olayların olağan dışı ya da nadiren yaşandığını idrak edemeyebileceklerini, bu nedenle her an benzer durumlarla karşılaşabileceklerini düşünerek, korku ve endişe duyabileceklerini söyledi.
Buna bağlı olarak, çocukların aile ve okul gibi bildikleri ortamlarda bulunduklarında dahi korku, huzursuzluk gibi olumsuz duygu ve davranışları yoğun şekilde yaşayabileceklerini ifade eden Doç. Dr. Toros, medyada olumsuz mesajların ağırlıklı yer almasından ötürü gelecek ya da hayat ile ilgili umutsuzluk, duyarsızlık, çaresizlik gibi duyguların daha da gelişebileceğini vurguladı.
Özellikle 3-6 yaş arası çocuklarda ''model alma'' yaklaşımının hakim olduğunu belirten Doç. Dr. Fevziye Toros, şöyle dedi: ''İzlenen her program gibi haberlerdeki kişilerin yorum ve davranışları da model olarak alınabilir. Bu nedenle dikkatli olunmalı. Şiddet gören, şiddet gözlemleyen çocuk, daha çok şiddet içeren davranışta bulunur ve erişkinlikte de bu durum gözlenir. Terör ve şiddet olaylarından da en çok televizyon karşısındaki çocuk etkilenir.''
Yapılan bir araştırmaya göre, 5-7 yaş arasındaki çocuklara ''Haber denince akla ne geliyor?'' diye sorulduğunu ve yüzde 39'unun ''savaş, ölüm, kavga ve kaza'' gibi olumsuzluk içeren tespitlerde bulunduklarını bildiren Doç. Dr. Toros, şöyle devam etti: ''Televizyon konusunda çocuğa net sınırlar konulmalı, izlenecek programlar dikkatli şekilde ebeveyn tarafından seçilmeli. Ebeveynler bu konuda çocuklara örnek olmalı, şiddet yada korku uyandıran haberler izlenmiş ise bununla ilgili ****** rahatlatacak açıklamalar yapılmalı. Mümkün olduğunca izlenmesine izin verilmemeli, haber saatlerinde çocuklar başka aktivitelere yönlendirilmeli. İyi haberlere de dikkat çekerek, şiddet görüntülerinin sıra dışı bir olay olduğu hissettirilmeli.''
Haber izlenirken ebeveynlerin tepkileri konusunda da duyarlı davranmalarını isteyen Doç. Dr. Toros, şöyle konuştu: ''Örneğin, haberler karşısında ebeveynin 'Artık sokağa bile çıkamayacağız, kimseye güven olmaz' şeklindeki yorumları, çocuklardaki kaygı ve korkuyu artırır. Bunun yerine karşılaşılan durumlarda neler yapılacağı konuşulmalı ve yapılabileceklere vurgu yapılmalıdır.''
cagri_ts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
Ötüken - Tanrı Dağları
Mesajlar:
1.145
Konular:
144
Teşekkür (Etti):
238
Teşekkür (Aldı):
495
Ticaret:
(0) %
28-10-2008 21:23
#2
şiddet görmemeleri imkansız.Her an kapılarının önünde bir bomba patlıya bilir.Onları şiddetten uzam tutmak için aya çıkarmalıyız.
--------------------- Ülkümüz Göklerde Dalgalanan Bir Sancak
Bizler Allah'ın Önünde Eğiliriz Ancak..!

Komünist sistemlerde halkın esaret altında oluşunun sebebi bir mülk sahibi olamamasıdır. Hürriyetin tek garantisi mülkiyettir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı