İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Evham Hastalık mıdır?

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
03-11-2008 02:56
#1
Evham Hastalık mıdır?

Her gün olan sıradan olaylar karşısında aşırı kaygı duyuyor, endişenizi kontrol etmekte zorlanıyor musunuz?

'anksiyete bozukluğunuz' olabilir

Halk arasında sık sık vesveseli veya evhamlı olarak adlandırılan insanlar vardır. Bunların birçoğu, sanılanın aksine sadece evhamlı kişiler olmayıp aynı zamanda Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) diye de bilinen bir psikolojik rahatsızlığa sahiptirler.

Belirtilere dikkat

VKV Amerikan Hastanesi'nden Uzman Psikolog Aslı Akkan, 'YAB tanısı konulabilmesi için kişinin en az 6 ay süreyle, hemen her gün ortaya çıkabilen olay ya da durumlar hakkında aşırı kaygı, endişe, 'evham' ya da huzursuzca bir beklenti içinde olması gerekir' diyor. Akkan, tanı konabilmesi için bu kaygı durumuna huzursuzluk, kolay yorulma, düşüncelerini yoğunlaştırmada güçlük çekme, iskelet kas sisteminde gerginlik hissi ve uyku bozukluğu belirtilerinden en az 3'ünin de eşlik etmesi gerektiğini söylüyor.

Bu hastalık, kadınlarda erkeklere oranla 2 kat fazla görülüyor. Genellikle çocukluk ve ergenlikte başladığı bilinse de, 20 yaş sonrasında da ortaya çıkma olasılığı bulunuyor.

Psikolog Akkan hastalık hakkında şu bilgileri veriyor: 'Bu kişiler herhangi bir olay karşısında, olası en kötü olayın başına gelebileceğini düşünüp, kendilerini devamlı olarak diken üzerinde ve ağlamaya hazır hissederler.

Soğuk ve nemli eller

Bu yüzdendir ki, bu kişiler sürekli olarak 'aman sen de amma evhamlısın. Yeter artık biraz endişe etmeyi bırak, abartıyorsun' gibi tepkilerle karşılaşırlar. Her türlü tepkiye rağmen anksiyeteleri devam etmekte hatta endişe ettikleri konular zaman içinde değişebilmekte, biri bitip öbürü başlayabilmektedir. Bu kişilerde sıklıkla görülen somatik şikayetlere örnek olarak, titreme, seğirme, kendini sarsak hissetme ve kaslarda ağrı verilebilir. Ayrıca, soğuk, nemli eller, terleme, mide-bağırsak yakınmaları solunuma ait yakınmalar, idrar yolları ve cinsel sistem ile ilgili şikayetler, kardiovasküler yakınmalar, sese karşı irkilme (kolay irritabilite), bulanık görme, el ve ayakta uyuşma, kulak çınlamaları sıklıkla görülen diğer somatik yakınmalardır.

Tedavi şekli

Günlük olaylar karşısında yaşanan normal anksiyeteden ayırt etmek güç olabilir.' YAB'ın en etkili tedavisi terapötik ve farmakolojik tedavinin birlikte uygulanmasıyla gerçekleştirilebiliyor. En az 1 yıl süre ile ilaç tedavisi yanı sıra, kişinin beklentilerini, düşünüş biçimini değiştirme üzerinde durulduğu psikoterapi uygulanması gerekiyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı