İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Esneyerek hastalıklardan kurtulun!

кιllεя¬εx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
THT Vice Ctiy
Mesajlar:
4.463
Konular:
862
Teşekkür (Etti):
28
Teşekkür (Aldı):
75
Ticaret:
(0) %
04-11-2008 10:39
#1
Esneyerek hastalıklardan kurtulun!
Uzakdoğu öğretisine göre, vücudumuzun enerji akışında oluşan değişiklikle 'meridyen5 adlı kanallar tıkanıyor ve hastalıklar oluşuyor.
'Meridyen Stretching' adlı özel egzersizler, tam da bu tıkanmaları açmak için geliştirilmiş.Bu hareket, karın bölgesinden geçen karaciğer ve sidik torbası meridyenlerindeki tıkanıklıkları önlemek için. Karaciğer ve sidik torbasını çalıştırmak için yandaki hareketi uygulayın. Bunun için yere oturup bacakları birbirine paralel şekilde geriye bükmek gerekiyor. Eller yardımıyla gövde ve baş da geriye doğru çevriliyor. Burada önemli olan, kafayı geriye doğru çevirirken nefes alarak rahatlamak. Bu hareketi düzenli olarak yaptığınızda, ne kadar rahatladığınızı somut olarak görebilirsiniz.
Böbrekler ve üriner sistem için
Yere oturup bacaklarınızı öne doğru uzatın. Ayaklar açık, topuklar bitişik konumda olmalı. Kollar ve eller öne doğru uzanırken, baş ve gövde öne doğru esniyor. Böbrek ve sidik torbası meridyeninden geçen enerji akışını da düzenleyen bu egzersizi yaparken avuç içleriniz farklı yönlere bakmalı.
Üçlü ısıtıcı
Kalp adalesi ve 'üçlü ısıtıcı' adı verilen meridyenler ise herhangi bir organı temsil etmiyor. Ancak baş, boyun, göğüs ve kollardan geçerek parmak uçlarına doğru ulaşan bu meridyenler, bu bölgedeki enerji akışıyla yakından ilgili. Bunun için bağdaş kurup oturun, ellerinizi çapraz olarak dizlerinize koyun ve yine ellerinizle dizlerinizi aşağıya doğru birkaç kez esnetin.
Tamamlayıcı egzersizler
Yapılan tüm meridyen esneme hareketlerini pekiştirici bitirme egzersizleri yapılıyor. Akciğerler, kalın bağırsak, mide, dalak, ince bağırsak, böbrekler, sidik torbası, safra kesesi, karaciğer ve diğer meridyen bölgelerini çalıştıran tamamlayıcı çalışmalar bunlar. Örneğin akciğer ve kalın bağırsak için yapılan tamamlayıcı egzersiz, 'uçuş' adını taşıyor. Kalp ve ince bağırsaklar için ise oturma durumunda yine ayak tabanları birbirine bitişik. Ellerle ayakları tutar pozisyonda, kalça kemikleri üzerinde sağa ve sola yaylanıyorsunuz. Safra kesesi ve karaciğer için yere oturun. Bacaklarınız açabildiğiniz son noktaya kadar açık durumda, ellerinizi yukarı kaldırıyorsunuz. Bir elle diğer kol, sola ve sağa doğru çekiliyor. Burada önemli olan esneme hareketlerini bacakların üzerine doğru yapmak.
Karın meridyeni 6 organı etkiliyor
Yaşam enerjisi anlamına gelen 'Chi' meridyen adlı kanallardan vücudumuza yayılıyor. Meridyen egzersizlerinin mantığına göre vücudumuzda baştan ayağa dolaşan tek bir enerji kanalı var. Bu kanal, geçtiği her organı etkiliyor. Dolayısıyla organlardan geçen enerji kanalı, geçtiği organın meridyeni olarak tanınıyor. Örneğin enerji kanalı karın bölgesinden geçerken mide, dalak, bağırsak, böbrekler, safra kesesi ve karaciğeri etkiliyor. Bu bölgedeki meridyen çeşitli nedenlerle tıkandığında ise o bölgelere ait sağlık sorunları oluşabiliyor.
Kalbinizi kucaklayın
Tek ayağınız parmak ucunda yükselin, yükselirken kollarınızı iki yana açın, serbest bacağınızı arkaya doğru esnetin. İşte tam bu sırada iki yana açtığınız ellerinizle fotoğraftaki gibi kendinizi sevgiyle kucaklayın. Sağdaki gibi oturma pozisyonu alın, ayak tabanlarını birbirine birleştirin. Eller ayakları tutar pozisyonda, kalça kemikleri üzerinde sağa, sola yaylanın. Her iki hareketle kabiniz ve ince bağırsaklarınızı besleyen meridiyenlerdeki enerji akışı artar.
Enerji akışını hızlandırın
Ayakta bacaklarınız omuz hizasında açık dik durun. Kollarınız ilk aşamada iki yanınızda. Başınız dik, boynunuz yukarı çekiliyormuşcasına gergin. Derin bir nefesle ciğerlerinizi havayla doldurun. Nefesinizi sonuna kadar verirken kollarınızı önce iki yanınıza doğru açıp, esneyerek arkaya doğru bir daire çizin. İyice esneyin belinizdeki, göğsünüzdeki gerilmeyi hissedin. Ellerinizle yavaşça daire hareketini tamamladıktan sonra kalçalarınızı tutun. Yeniden ciğerlerinizi havayla doldurup, nefes verirken geriye doğru esneyin ve bu esneme hareketini birkaç kez tekrarla***** vücudunuzda dolaşan enerjiyi hissedin.
---------------------
Şuaиda haчaтıмda oLan yada gεçмişiмdε kaLaи,dosтuм dεdiğiм yada dosт zAииεттiğiм.SεvgiLiм dεyip kaLbiмε aLdığıм soиra aиıLarLa göмdüğüм,ßirşεчLεr payLaşтığıм чada чarıм ßırakтığıм, gεri döимεsiиi isтεdiğiм чada тaмaмεи тεrkεттiğiм,içLεriиi тiтrεттiğiм; ßüтüи arkadaşLarıмa ve dosтLarıмa тεşεkkürLεr,
ßüчüчoruм siziиLε..!

ßo$hweR!


AtASeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
09/2007
Nereden:
N€ MUTLU TÜRK'üm DIY€N€ ( İnadına Türkiye Ne MutLu Türk'üm Diyene)
Mesajlar:
4.559
Konular:
2077
Teşekkür (Etti):
119
Teşekkür (Aldı):
732
Ticaret:
(0) %
05-11-2008 00:35
#2
sağlık bölümüne taşındı

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı