İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Modern toplum genç yetişkinleri doğurdu

SToRMeR¬X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Kã¥SéЯ! ~ |З8|
Mesajlar:
5.241
Konular:
4442
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
405
Ticaret:
(0) %
05-11-2008 19:04
#1
Modern toplum genç yetişkinleri doğurdu
Eskiden 20'li yaşların ortasında başlayan yetişkinlik dönemi sanayileşmeyle birlikte, 30'lu yaşlara doğru uzadı
Hålå 'genç' olsalar da ergen olmayan, klasik 'yetişkin' sınıfına da girmeyenlerin oluşturduğu bir geçiş dönemi olan 'Genç Yetişkinlik'; 20'li yaşların ortalarından, 30'lu yaşların sonuna kadar sürebiliyor. Medical Park Fatih Hastanesi'nden Klinik Psikolog Sinem Demir, genç yetişkinlerin yaşayabilecekleri 'psikolojik takılmalar'ı anlattı.
KENDİNE GEL DÖNEMİ!
Bu dönemde ergenlikten farklı olarak, 'zamanın sınırsızlığı' hissi kaybolur. Aslında bu dönemde, ergenlikte başlayan kimlik oluşumu, (maddi-duygusal) sorumlulukların somutlaşması ile birlikte, yeni ve kalıcı bir boyuta girer. İş hayatında, özel ve sosyal ilişkilerde yapılan tüm davranışlardan 'sorumlu' olunur; 'gençtir, maruz görelim' diyen olmaz. İlk çalışma yıllarındaki (çabuk parlama, herkesle aşırı samimiyet kurma gibi) duygusal/davranışsal tecrübesizlikler azalır. Genç yetişkinlikte ekonomik olarak sorumluluk alma gerekliliği oluşur. Bir ergenin, meslek edinme konusunda karmaşa ve zorluk yaşaması pek yadırganmayabilir. Genç yetişkinlikte ise, 'Bir dikiş tuttursan artık' beklentisi, bakışlardan bile hissedilebilir hale gelir. Uzun süre işsiz kalmanın şans, ekonomik kriz dönemleri gibi sebepleri olabilir. Ergenlik döneminde duygusal ilişkilerin uzun sürmemesi veya olmaması dikkat çekmeyebilir. Ancak bu farklılık, genç yetişkinliğin ilerleyen yıllarında dikkat çekici bir hal alır. Söz ve bakışlar bu kez 'Eee, artık sıra sende' mesajını veriyordur. Yakın ilişkilerde takılmalar; duygusal bir ilişki istememe, birbirine benzeyen 'yanlış' ilişkiler yaşama, uzun süreli bir ilişkiyi/evliliği ileride ve belirsiz bir zamana erteleme gibi farklı şekillerde olabilir.
KISIR DÖNGÜ OLMASIN!
Herkesin duygusal gelişiminin aynı şekilde ve hızda ilerlemediğini, aynı şekilde tek tip 'genç yetişkin' olmanın zorunlu olmadığını fark etmek, yapıcı bir süreci yeniden başlatabilir. Genç yetişkinlik döneminin kimileri için daha sancılı geçmesi, mutlaka 'hastalıklı' bir dönem yaşandığı anlamına gelmez. Ancak sözü edilen tıkanmalar; iş hayatında, sosyal ve duygusal ilişkilerde 'kısır döngülere' sebep olabilir ve bu da, yaşam kalitesini düşürür. Bu döngüleri anlamak ve kırmak için psikoterapiden destek alınabilir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı