İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Çene ağrısı diş ağrısıyla karışmasın

SToRMeR¬X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Kã¥SéЯ! ~ |З8|
Mesajlar:
5.241
Konular:
4442
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
405
Ticaret:
(0) %
05-11-2008 19:07
#1
Çene ağrısı diş ağrısıyla karışmasın
Yüz ve çene ağrıları özellikle diş sorunlarıyla karıştırılabildiği için gereksiz ya da yanlış tedaviler yapılabiliyor
BaŞ, yüz ve çene ağrıları sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri. Ancak pekçok çeşidi olan ağrıları yaşayanlar, teşhis konulamaması nedeniyle yanlış tedavilerle zaman kaybedebiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülçin Gülşen, baş, çene ve yüz ağrılarının çok fazla görüldüğünü belirterek 'Baş, yüz ve çene ağrılarının çok değişik nedenleri vardır. Organik kökenli bozukluk olmadan sadece kas spazmı ve sinir basısı sonucu ağrı olabilir. Başarılı tedavi için öncelikle ağrının nedeninin tespit edilmesi çok önemlidir' diyor.
GEREKSİZ İLAÇ KULLANIMI
Dr. Gülşen, boyun ve baş ağrılarının bir arada olduğundan çoğunlukla gözden kaçırıldığını belirtiyor. 'Baş, yüz ve çene ağrılarında yanlış branşlara yönelinebildiği için gereksiz ilaç kullanılabiliyor. Bu ilaçların, uzun süre kullanımı sonrası da özellikle böbrek ve karaciğer üzerine yan etkiler oluşuyor. Baş ağrılarının bir kısmında sebep boyundaki kas spazmıdır. Beyne giden kan akımındaki değişiklikler baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması gibi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Burada sebebi belirlemek gerekir. Sonuç ağrıdır, ağrı kesiciler kullanmalısınız diyemezsiniz, sebebe yönelik tedavi yaparsanız başarılı olursunuz ve zarar vermezsiniz. Yüz ağrılarında da aynı durumla sık karşılaşıyoruz. Birçok hasta çene ağrısı nedeniyle diş hekimine başvurur, diş tedavileri yapılıp, senelerce ortodontik aperey takan ve ağrısı geçmeyen hastalarımız var.
DOĞRU TEŞHİS
Bu hastalarda sıklıkla yüz ve çene kaslarında spazm tespit ediyoruz ve çok kısa süreli tedavilerle spazmı çözdüğümüz zaman ağrı da geçiyor. Tabii bazen de tersi olabiliyor, çene veya organik kökenli baş ağrıları da kas spazmı diye tedavi edilmeye çalışılabiliyor. Hatta nörolojik sebeplerden kaynaklanan baş ağrıları da atlanabiliyor, beyinle ilgili problemi olan kişiler, alttaki önemli sebep tedavi edilmediği için ciddi tablolarla karşımıza çıkabiliyor. Önemli olan doğru teşhis ve en uygun tedavi şeklini belirlemektir. Bunun için de multidisipliner yaklaşım çok önemli.
BAŞ, YÜZ, ÇENE BİRİMİ
Yeditepe Prof. Dr. Gülçin Gülşen, yaklaşımlarını şöyle anlatıyor: 'Hastanemizde baş, yüz ve çene ağrıları birimi oluşturduk. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Kulak, Burun, Boğaz, Diş Hekimliği ve Psikiyatri uzmanlarından oluşan bir hekim grubu ile birlikte, organize şekilde görev yapıyoruz. Baş, yüz ve çene ağrısı ile başvuran hastada en kısa sürede, en doğru tanıyı koyarak, en uygun tedaviyi uygulamakta ve ağrısız, mutlu insan tablosunu oluşturmakta iddialıyız.'

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı