THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Oğlunuz kız gibi yetişmesin

SToRMeR¬X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Kã¥SéЯ! ~ |З8|
Mesajlar:
5.241
Konular:
4442
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
405
Ticaret:
(0) %
05-11-2008 19:08
#1
Oğlunuz kız gibi yetişmesin
Kızlar kadar erkek çocukların da küçük yaşlarda annesini taklit ederek evde ütü ve temizlik yapmaya çalıştığı, ailelerin de haklı olarak bu durumdan tedirgin olduğu belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Mesleki EĞitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Figen Güleş, çocukların 1 yaşını geçtikten sonra anne ve babayı taklit etmeye başladığını bu yüzden ebeveynlerin dikkatli olması gerektiğini söyledi. Çocukların en fazla birlikte olduğu kişileri taklit edeceğini vurgulayan Güleş, sürekli evde kalındığı için genellikle birlikte zaman geçirdiği ev hanımı olan annesini örnek alacağını bildirdi. Annesinin ev işinde yaptıklarını dikkatle izleyen ******n zamanla aynı şeylerle uğraşmaya başlayacağını dile getiren Güleş, şunları kaydetti:

''Kızlar kadar erkek çocukları da evde ütü ve temizlik yapmaya, mikser ve elektrikli süpürge gibi eşyalarla oynamaya başlar. Hatta bazı çocuklar annesi gibi bulaşık yıkamak bile isteyebiliyor. Bu durum özellikle erkek çocuk sahibi babaları tedirgin edebiliyor. 'Oğlum kız gibi yetişiyor' diyebiliyor. Birçok aile erkek ****** ütü ve temizlik yaptığı için endişeye kapılıyor. Endişeye gerek yok. Erkek çocuk uzun süre kız gibi bebekle oynuyorsa sorun var demektir.''

Güleş, kız ve erkek çocukların birbirinin oyuncağına ilgi duyabileceğini belirterek, ''Bu ilgi ilerlerse kazanırsa ******n psikoloğa ***ürülmesi gerekir. Erkek ******n sürekli bebekle oynaması gelişim sorunu olduğuna işaret edeceği için psikologun görmesi gerekiyor'' dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler