THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
chat
Seçenekler

Hastaneye kavuşuyor

кιllεя¬εx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
THT Vice Ctiy
Mesajlar:
4.463
Konular:
862
Teşekkür (Etti):
28
Teşekkür (Aldı):
75
Ticaret:
(0) %
07-11-2008 10:21
#1
Hastaneye kavuşuyor
ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) bünyesinde 2000 yılında kurulan Tıp Fakültesi, sonunda araştırma ve uygulama hastanesine kavuşuyor.

Çanakkaleli'leri, 350 kilometre yol katederek çevre illerdeki tıp fakültesi hastanelerinde şifa aramaktan kurtaracak olan hastane, 11 Kasım’da hizmete açılacak ve ilk etapta poliklinik hizmeti vermeye başlayacak.

Daha önce öğrencilerini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde okutan ve Çanakkale’de 2007- 2008 eğitim öğretim yılında ilk kez öğrenci kabul etmeye başlayan ÇOMÜ Tıp Fakültesi, bir yıl aradan sonra bu kez araştırma ve uygulama hastanesini hizmete açıyor. Çanakkale merkeze bağlı Kepez Beldesi’nde Sağlık Bakanlığı tarafından kadın doğum ve çocuk hastanesi olarak yapılan ve kaba inşaatı tamamlandıktan sonra araştırma ve uygulama hastanesi olması için ÇOMÜ Tıp Fakültesi'ne devredilen 100 yataklı bina, yaklaşık 20 milyon YTL’lik bir yatırımla hizmet verebilecek duruma getirildi. ÇOMÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Genel Cerrah Prof. Dr. Yılmaz Akgün, devletin ayırdığı ödenekler ve başlatılan kampanyaya Çanakkaleliler'in verdiği destekle hastane inşaatının bitirildiğini ve cihaz alımlarının büyük bölümünün de tamamlandığını bildirdi.

İLK ETAPTA POLİKLİNİK HİZMETİ VERECEK

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi açılışının yapılacağı 11 Kasım 2008 tarihinin Çanakkale için milat olacağını belirten Başhekim Prof. Dr. Yılmaz Akgün, ilk etapta randevu sistemiyle yalnızca poliklinik hizmeti vereceklerini ve günlük randevular bitene kadar hasta muayenesinin devam edeceğini söyledi. Yılbaşına kadar eksiklikleri görüp gidereceklerini belirten Başhekim Prof. Dr. Akgün, başlangıçta 50 öğretim üyesi 20 poliklinikle Çanakkaleliler'e hizmet vereceklerini açıkla*****, “Hastanemizde dört ameliyathane ve servislerde 75 yatak bulunuyor. Yılbaşından itibaren hasta yatırmaya ve küçük ameliyatlar yapmaya başlayacağız. Şubat ayından sonra büyük ameliyatları yapabileceğiz. Ancak acil servis ünitemizi açmamız bir yılı bulacak. Hastanenin kurulma aşamasında Çanakkaleliler'den yoğun destek gördük. Ama açıldıktan sonra da bu desteği almak istiyoruz” dedi.

ÇANAKKALE’NİN İHTİYACINA CEVAP VERECEK

Hastanenin kurulma aşamasında Çanakkale’de bir sağlık araştırması yaparak kentin en büyük sağlık sorunlarının ve hasta kaybedilmesinin sebeplerinin neler olduğunu, hastaların hangi konularda başka sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti almak zorunda kaldıklarını araştırdıklarını belirten Başhekim Yılmaz Akgün, şunları söyledi:

“Bunları araştırdık ve şunu gördük. Birincisi, hastalar bir takım tetkikler için il dışına çıkmak zorunda kalıyor. İkincisi kanser tedavisi için il dışına çıkıyorlar. Üçüncü olarak da bir takım kalp hastalıkları ve koroner anjiyo için il dışına çıkıyorlar. Biz de hastanenin kurulması aşamasında bu konulara eğildik. Kardiyoloji, kanser cerrahisi, endokrinoloji ve nefroloji üniteleri kurduk. Bu üniteler ile bir devlet hastanesinden farklılığımızı ortaya koymaya çalışacağız.”

YENİ DOĞAN ÜNİTESİ

Ayrıca Çanakkale için büyük eksiklik olduğunu düşündükleri toplam 25 yataktan oluşan neonatal (Yeni Doğan), cerrahi, kardiyoloji ve dahiliye yoğun bakım üniteleri oluşturduklarını anlatan Başhekim Akgün şöyle devam etti:

“Bugüne kadar bir koroner anjiyo için veya bir kanser cerrahisi için genellikle üçüncü basamak sağlık hizmetlerinin verildiği 350 kilometre uzaklıktaki çevre illerde bulunan üniversite hastanelerine başvurmak mecburiyetinde kalan ve işin hem maddi, hem de manevi boyutu nedeniyle üzülen Çanakkaleliler, bu hastane sayesinde üçüncü basamak sağlık hizmetini artık kendi evlerinin yanında, kendi dostlarının arasında alabilecek. Bu şekilde hem çok büyük bir maddi yükten kurtulacak, hem de kendi şehirlerinde ve yakınlarının yanında tedavi olmanın manen doyumunu hissedecekler.”
---------------------
Şuaиda haчaтıмda oLan yada gεçмişiмdε kaLaи,dosтuм dεdiğiм yada dosт zAииεттiğiм.SεvgiLiм dεyip kaLbiмε aLdığıм soиra aиıLarLa göмdüğüм,ßirşεчLεr payLaşтığıм чada чarıм ßırakтığıм, gεri döимεsiиi isтεdiğiм чada тaмaмεи тεrkεттiğiм,içLεriиi тiтrεттiğiм; ßüтüи arkadaşLarıмa ve dosтLarıмa тεşεkkürLεr,
ßüчüчoruм siziиLε..!

ßo$hweR!Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler