İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

******nuzu kreşlerdeki enfeksiyon tehlikesinden koruyun

кιllεя¬εx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
THT Vice Ctiy
Mesajlar:
4.463
Konular:
862
Teşekkür (Etti):
28
Teşekkür (Aldı):
75
Ticaret:
(0) %
07-11-2008 10:23
#1
******nuzu kreşlerdeki enfeksiyon tehlikesinden koruyun
Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Nurettin Onur Kutlu, ‘Kreşlerdeki enfeksiyon tehlikesi” hakkında bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

Neden kreşe giden çocuklar daha sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar?

Ebeveynler bu konuda ne yapabilir?

Çocuklar, yuvaya gitseler de gitmeseler de enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar. Fakat kreşe giden çocuklar bu hastalıkları kapmaya daha meyillidirler; aynı şekilde küçük çocuklar da daha kolay hastalık kaparlar. Bunun nedeni henüz gerekli bağışıklığı geliştirmemiş olmalarıdır.

Neden kreşe giden çocuklar daha sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar?

Kreşe giden çocukların evde bakılan çocuklara oranla enfeksiyon hastalıklarına (özellikle soğuk algınlığı ve ishal) daha sık yakalanmalarının çeşitli nedenleri vardır. Öncelikle, kreşe giden çocuklar bir sürü çocukla temas halinde olur, böylece başka bir çocuktan enfeksiyon kapma olasılıkları artar. Ayrıca, çocuklar oynarken oyuncaklarını paylaşır ve birbirlerine dokunurlar ve bu şekilde mikroplar yayılır. Bunların da haricinde, çoğu çocuk tuvaleti gerektiği gibi kullanmayı ya da el yıkamanın önemini henüz tam olarak öğrenmemiştir. Son olarak da, küçük çocukların bakımı yakın temas gerektirir.

Soğuk algınlığının yayılmasını/bulaşmasını önlemek oldukça zordur. Soğuk algınlığı mikropları aşağıdaki yollarla yayılır:

Hasta çocuklar öksürdüğü veya aksırdığında hava yoluyla;

Çocuğun ağzına ya da burnuna dokunduktan sonra diğer çocuklara dokunması yoluyla;

Çocuğun ağzına ya da burnuna dokunup ardından oyuncak, mobilya gibi eşyalara dokunması (mikroplar nesneler üzerinde bir sure yaşayabilir) ve ardından diğer çocukların bu eşyalara dokunması yoluyla

İshal mikrobu da kolay yayılan bir mikroptur ve özellikle bezli çocuklar arasında çok kolay yayılır. Bu mikroplar dışkıda bulunur ve aşağıdaki yollarla bulaşır:

Çocuğa bakan kişi ya da ******n kendisinin mikrobu ellerine bulaştırıp daha sonra diğer çocuklara dokunmasıyla;

Çocuğa bakan kişi ya da çocukların ellerinde ishal mikrobu bulunana biri tarafından hazırlanmış yemekleri yemesiyle

Ebeveynler bu konuda ne yapabilir?

Çocuğunuza gerekli tüm aşıları yaptırınız. Çocuğunuzu kreşe bırakırken ******n kendisini nasıl hissettiği hakkında öğretmenine bilgi verin. Olası enfeksiyon belirtilerini anlatıp ******n o gün evde kalması gerekir mi diye sorun. Örneğin, ******n o gün biraz keyifsiz olduğunu iletirseniz öğretmeni de çocukta olası hastalık belirtilerini gün boyu izleyip herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürse size haber verecektir. Bir enfeksiyon olduğundan şüphelenildiği durumlarda erkenden alınacak önlemler hastalığın kreşteki diğer çocuklara bulaşmasını önleyebilir. El yıkama ve bez değiştirme talimatlarının kreşin çeşitli yerlerinde asılı olmasına dikkat ediniz. Bu talimatlara uymak enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Evdeyken de ya da her nerede olursa olsun ******n altı değiştirildikten sonra bu talimatlara uyulmalıdır.

Lavabolarda her zaman sabun ve temiz havlu bulundurulmalıdır.

Bazı enfeksiyon durumlarında çocuklar evde kalmalıdır, böylece hem gereken bakımı alabilirler hem de enfeksiyonun kreşteki diğer çocuklara bulaşması önlenmiş olur. Aşağıdaki durumlarda çocuklar evde kalmalıdır:

Çocuk günlük aktivitelere katılamayacak kadar hastaysa;

Çocuğun hastalığı, kreşteki öğretmenlerin (diğer çocukların sağlık ve güvenliğini etkilemeden) gösterebileceğinden daha fazla ihtimam gerektiriyorsa;

Çok bulaşıcı bir hastalık ise (doktorunuzdan ya da sağlık ocaklarından bu hastalıkların listesini isteyiniz).

Bir enfeksiyondan dolayı ****** kreşe göndermediğinizde öğretmenine haber verin. Böylelikle, enfeksiyonun diğer çocuklar arasında yayılmaması için gerekli önlemler alınabilir.

Çocuğunuz hasta olduğunda ne yapacağınızı önceden planlayın. Er ya da geç ******nuzun hasta olup evde kalması gerekecektir; bu gibi durumlarda ******nuza bakabilecek birini önceden ayarlayın.
---------------------
Şuaиda haчaтıмda oLan yada gεçмişiмdε kaLaи,dosтuм dεdiğiм yada dosт zAииεттiğiм.SεvgiLiм dεyip kaLbiмε aLdığıм soиra aиıLarLa göмdüğüм,ßirşεчLεr payLaşтığıм чada чarıм ßırakтığıм, gεri döимεsiиi isтεdiğiм чada тaмaмεи тεrkεттiğiм,içLεriиi тiтrεттiğiм; ßüтüи arkadaşLarıмa ve dosтLarıмa тεşεkkürLεr,
ßüчüчoruм siziиLε..!

ßo$hweR!Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı