THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
chat
Seçenekler

Huzursuz bacak sendromu

кιllεя¬εx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
THT Vice Ctiy
Mesajlar:
4.463
Konular:
862
Teşekkür (Etti):
28
Teşekkür (Aldı):
75
Ticaret:
(0) %
07-11-2008 10:25
#1
Huzursuz bacak sendromu
Gece yattığınızda veya istirahat halinde bacaklarınızda hoş olmayan bir duyu yaşıyor musunuz?


Hastalar tarafından tam olarak tarif edilemeyen his olarak şikayetleri bulunan bu durum; uzmanlar tarafından tam olarak tarif edilemeyen, bacaklarda karıncalanma, elektriklenme, mıncıklanma, uyuşma, iğnelenme, keçeleşme ve uykuya dalmaya engel olan garip duyu hissi, huzursuz bacak sendromu olarak tanımlanır. Bu gerçekten tam bir huzursuzluk hali olarak anlatılabilir.

Bacakların hareket ettirilmesi ile geçici bir rahatlama sağlanabilmektedir. Hastalar uzun süre sinemada oturamaz, uzun uçak ve otobüs yolculuğu yapamazlar ve en önemlisi yattıklarında bacaklarındaki huzursuzluk, rahatsızlık hissi nedeni ile harekete ihtiyaç duyarlar ve uykuya dalmada problem yaşarlar. Tüm gece boyunca ayakta kalan, gece boyu temizlik yapan, ev işi yapan, yataktan ayaklarını sarkıtan, ayakta gezerek kitap okuyan, uykusuzluktan muzdarip çok insan bulunmaktadır.

Uzun süre aynı pozisyonu koruyamadıkları ve rahatsız olmaları nedeni ile oturdukları yerden ya da yataklarından kalkıp dolaşmak isterler.
Bu his gece yarısı uyanmalara ve uykuya dalma zorluklarına da yol açabilmektedirler. Bu hastalar uzun süreli istirahattan ve yolculuktan çok rahatsızlık duyarlar.
Bu rahatsızlığın halk arasında görülme sıklığı oldukça yüksektir. İleri yaşla birlikte, sıklığında artış görülmektedir.

İlgili uzman hekimlerin yaptıkları çalışmalarda laboratuar bulgularında patolojik bir bulgu, sinir kas grafilerinde (EMG) ve kas biyopsilerinde patolojik bir durum tespit edilmediği belirtilmektedir. Bazı ****bolizmal problemlerinde bu duruma neden olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Oldukça sık görülmesine rağmen romatizmal hastalıklarla karıştırılma durumları hastalığın teşhisi bazen uzun sürmektedir. Ağrının hareketle azalması ve istirahat ile tekrardan başlaması bu hastalığın ayırıcı özelliğidir. İlgili uzman hekimler tarafından doğru tanı konulabilmekte ve tedavi sürecinde de altta yatan patolojilere göre tedaviler uygulanmaktadır.

Fizyoterapistler tarafından veriler öneriler önem taşımaktadır. Özellikle kişinin günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesini gözden geçirmek gerekmektedir. Kişi öncelikle düzenli olarak spor yapmalıdır. Uyku öncesinde yapılan sıcak banyo, masaj, ve egzersiz bir kısım hastada olumlu sonuçlar vermiştir.

Bazı durumlarda Sıcak ve soğuk paket uygulamaları, hatta bazen her ikisinin ardarda uygulandığı zıt banyolar, kompresler rahatlatıcı olabilir.


Akşamları alkol sigara alınmamalıdır. Yaşam standartları gözden geçirilmelidir.
---------------------
Şuaиda haчaтıмda oLan yada gεçмişiмdε kaLaи,dosтuм dεdiğiм yada dosт zAииεттiğiм.SεvgiLiм dεyip kaLbiмε aLdığıм soиra aиıLarLa göмdüğüм,ßirşεчLεr payLaşтığıм чada чarıм ßırakтığıм, gεri döимεsiиi isтεdiğiм чada тaмaмεи тεrkεттiğiм,içLεriиi тiтrεттiğiм; ßüтüи arkadaşLarıмa ve dosтLarıмa тεşεkkürLεr,
ßüчüчoruм siziиLε..!

ßo$hweR!Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler