İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

"60 bin böbrek hastası sıra bekliyor''

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
08-11-2008 21:06
#1
"60 bin böbrek hastası sıra bekliyor''
Diyarbakır (AA)- Memorial Hastanesi Organ nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münci Kalaycıoğlu, Türkiye'de 60 bin böbrek hastasının nakil için sıra beklediğini, 2012'de bu rakamın 100 bini aşacağını bildirdi.

Prof. Dr. Kalaycıoğlu Diyarbakır Dicle Üniversitesinde düzenlenen ''Karaciğer Nakli'' konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye'de organ bağışının yetersiz olduğunu, bu konuya acilen önlem alınması gerektiğini belirtti.

Beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişinin organlarının bağışlanması durumunda 11 kişinin ölümünün önleneceğini vurgulayan Prof. Dr. Kalayoğlu, Türkiye nüfusu dikkate alındığında, yapılan organ bağışlarının acınacak rakam olduğunu söyledi.

Türkiye'de 60 bin böbrek hastasının nakil için sıra beklediğini ifade eden Prof. Dr. Kalayoğlu, şöyle dedi:

''2012 yılında bu rakam 100 bini aşacak. Bu kadar insana diyaliz yapamazsınız. Buna para yetmez. Diyaliz makinalarına ve ilaçlarına korkunç döviz harcanıyor. Şu anda 45 bin hastanın diyalizi için sadece yıllık 2.5 milyar dolar harcanıyor. Bu rakam 100 bine ulaşırsa sağlık sistemi çöker. Çare organ naklidir.''

-''Tek sorumlu hekimdir''-

Türkiye'de organ bağışının yetersizliğinin bilinenin aksine tek sebebinin bulunduğunu, bunun sorumlusunun da hekimler olduğunu savunan Prof. Dr. Kalayoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Halkın eğitilmemesi, ailelerin izin vermemesi, dinsel ve etniksel nedenler ile teknik nedenler gibi sıralananların hepsi yanlıştır. Organ bağışının az olmasının tek nedeni, hekimlerin donörleri tespiti ve hastaların organ nakline yönlendirilmesi konusunda duyarlı ve istekli olmamalarıdır. Kabahat biz doktorlardadır. Bu dünyanın her yerinde de böyledir. Hekim, gece saat 3'te beyin ölümü gerçekleşen kişiyi bildirip, onunla uğraşmıyor. Biraz ilgi gösterilirse donör sayısında artış olur. Tüm hekimlerden bu konuda dana dikkatli olmasını rica ediyorum. Dünyanın ne zor şeyi bir anne ve babaya ******nun öldüğünü iletmek, ondan daha zoru ise ölen ******nun organlarını bağışlamasını istemektir. Ancak bu kültürü geliştirirsek, anne ve baba bu konuda bilinçlendirilirse organ bağışı daha kolaylaşır.''

Prof. Dr. Münci Kalaycıoğlu, Türkiye'de organ mafyasının bulunduğu ve bu mafyanın çocukları kaçırıp, organlarını aldıktan sonra cesetlerini çöplüklere attıklarına ilişkin iddiaların doğru olmadığını söyledi.

Bu iddiaların zaman zaman ulusal gazete ve televizyonlarda haber olarak yer aldığını, bu nedenle ailelerin büyük endişe duyduklarını belirten Prof. Dr. Kalacıoğlu, sabah okuduğu bir gazetede de Hakkari'de arazide bulunan bir çocuk cesedinden organların alındığına ilişkin haberin yer aldığını kaydetti.

Bu iddiaların doğru olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Kalaycıoğlu, ''Organ nakli öyle kolay bir iş değildir. Belirli donanımlara sahip merkezlerde bu iş özel eğitim almış ekipçe gerçekleştirilir. Bu işi Türkiye'de yapacak hekim sayısı 10'u geçmez. Onlar da bunu yapmaz. Kaldı ki bu iddialar üzerine İçişleri Bakanlığı ile temas kurup, organları alınmış çocuk cesedinin kayıtlarda yer alıp almadığını araştırdım. Böyle bir olay yaşanmamış. Bu tür haberlere vatandaşlar inanmasın. Alınan organların belli bir saat içerisinde nakledilmesi gerekiyor. Bu nedenle organların yurt dışına kaçırılması da mümkün değil. Türkiye'de organ mafyası yoktur. Çocukların kaçırılıp, organlarının alındığı iddiaları doğru değildir''diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı