THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
chat
Seçenekler

Bilinçsiz ilaç kullanımı mideyi vuruyor

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.952
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
08-11-2008 21:16
#1
Bilinçsiz ilaç kullanımı mideyi vuruyor
İstanbul (AA)- Gastroentreloji uzmanı Prof. Dr. Nurdan Tözün, bilinçsiz ilaç kullanımının mide hastalıklarına neden olabildiğini belirterek, mide hastalıklarının tedavisinde de doğru ilacın, gerekli olan süre kullanımının büyük önem taşıdığını bildirdi.

Prof. Dr. Tözün, mide hastalıklarının, tüm dünyada en yaygın hastalıklar grubuna girdiğini ifade etti. Her insanın hayatı boyunca mutlaka midesinde bir yanma hissettiğini dile getiren Tözün, şu bilgileri verdi:

''Mide rahatsızlığı bulananların başvuru sebebi dislepsi denilen hazımsızlıktır. 'Ne yesem şişiyorum, midem ağrıyor, yanmam var, yediklerim ağzıma geliyor veya gaz ve şişkinlik hissediyorum, geğirmem var' gibi şikayetlerle gelir hasta. Bu rahatsızlıkların neden, nasıl, hangi etkenlerle meydana geldiğini bilmiyoruz. Muhtemelen gıdalarla, çevresel faktörlerle, stresle, hormonsal faktörlerle veya bilmediğimiz besinlerde olan alerjenlerle meydana gelen bir hastalık olabilir.''

Nurdan Tözün, hastaların en çok, ''mide zarının iltihabı'' anlamına gelen gastrit ve mide şikayetleri arasında yer alan ancak farklı bir grupta olan reflüden hekimlere başvurduklarını belirterek, gastritle gelen hastaların çoğunun, erken tokluk hissi, şişkinlik, gaz, yanma gibi şikayetlerinin dikkat çektiğini söyledi. Gastritin başka nedenleri arasında alkol ve benzeri maddeler ile ilaçları da gösteren Tözün, özellikle bazı ilaçların midede yüzeysel yaralara, ülsere, 12 parmak bağırsağında ülsere yol açabildiğini vurgulayarak, reçetesiz satılan ilaçların Türkiye'de aşırı kullanıldığını, bunların da özellikle büyük çoğunluğunun ağrı kesiciler ile romatizma ilaçları olduğunu dile getirdi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler