THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
chat
Seçenekler

Organ hastalıkları merkezi kurulacak

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.954
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
11-11-2008 22:27
#1
Organ hastalıkları merkezi kurulacak
Hastalıklara erken tanı koyup artan organ ihtiyacının önüne geçebilmek için, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine organ hastalıkları merkezi kurulacak.Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine, hastalıklara daha erken tanı koyup artan organ ihtiyacının önüne geçebilmek için, Organ Hastalıkları Merkezi kurulacağı bildirildi.
DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu, Türkiye'de 40 bine yakın kişinin nakil için organ beklediğini belirterek, bu tür organ yetmezliğine neden olan hastalıkların önüne geçebilmek için erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Astarcıoğlu, bunun için hastaneye Organ Hastalıkları Merkezi kurmayı hedeflediklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Organ hastalıklarına yönelik bir merkez düşünüyoruz. Bu tamamen organlara özgü olacak. Hizmette pozitif rekabet oluşturabilmek ve uluslararası platforma çıkabilmek adına böyle bir merkez önemli. Organa yönelik hastalıkları ilgilendiren bütün branşlar, bu merkezde olacak. Böyle bir merkezin kurulmasıyla birlikte hastalıklara daha erken evrede tanı konulacak ve organ yetmezliğine ulaşmadan hastalık tedavi edilebilecek. Aynı zamanda organ nakilleri konusunda yeni çalışmalar da bu merkezde yapılabilecek. Artık dünya bu yöne doğru gidiyor. Çin de 10 milyon nüfusa bir karaciğer hastalıkları merkezi inşa ediliyor.''


''Hedef yılda 120 karaciğer nakli"
Türkiye'de organ nakli bekleme listelerine her yıl yaklaşık 8 bin yeni hastanın eklendiğini, ancak donör sayısının aynı hızla artmadığını bildiren Prof. Dr. Astarcıoğlu, binlerce hastanın organ nakli için sıra beklerken hayatını kaybettiğini söyledi.
Hastanedeki organ nakil çalışmaları hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Astarcıoğlu, 12 yılda 300'den fazla karaciğer ve 300 civarında böbrek nakli gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bu yıl 40 civarında böbrek, 70'e yakın karaciğer naklettiklerini bildiren Prof. Dr. Astarcıoğlu, ''2004 yılında 34 olan karaciğer nakil sayımız 70'lere ulaştı. Hedefimiz, yılda 120 karaciğer nakli yapmak'' dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler