THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
chat
Seçenekler

Danimarka doktorların gözdesi

Black-Box - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Emektar
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
İstanbul.
Mesajlar:
5.198
Konular:
2649
Teşekkür (Etti):
252
Teşekkür (Aldı):
1970
Ticaret:
(0) %
12-11-2008 10:54
#1
Danimarka doktorların gözdesi
Alman ve Avusturyalı doktor ve hemşireler Danimarka'da çalışmak için sıraya girmeye başladı. Son yıllarda sağlık branşında ortaya çıkan eleman ihtiyacını karşılamak için yurtdışına yönelen Danimarka, Hindistan'dan sonra Alman ve Avusturyalı doktor ve hemşireleri ülkeye getirmek için cazip öneriler sunuyor. Haftada 37 saat mesai, yılda 6 haftalık izin, eşine iş ve ******na bakıcı ve okul garantisi Danimarka'ya gelmek için doktor ve hemşirelerin sıraya girmesini sağlıyor.

Doktor açığını Polonya ve Ukrayna'dan kapatmak isteyen Danimarka daha sonra Hindistan'a yönelmişti. Yurtdışından gelen doktorların en büyük sorunu dil bilmemek olurken, transfer için menajerlere binlerce kron ödeniyordu. Yurtdışından gelen her doktor için menajerlere ortalama 500 bin kron ödenirken, hemşireler için 90 bin ile 180 bin arasında değişen bir ücret ödeniyor. Doktor ve hemşire açığının yurtdışından karşılanması durumunda ise ödenecek ücret tam 1,7 milyar kron. Midtjylland Bölgesi'nin yürüttüğü pilot proje sayesinde Hindistan'dan 31 doktor transfer edilirken, menajerlere 15 milyon kron ödendi. Güney Danimarka Bölgesi ise farklı bir yol takip ederek, doktorları menajerlere para ödemeden getirmenin yolunu, Avusturya ve Almanya'da düzenlenen iş fuarlarına katılmakta buldu. Viyana'da düzenlenen fuara katılan Güney Danimarka Bölgesi yetkilileri, cazip şartlara evet diyen 50 Avusturyalı doktorla anlaştı.

Avusturya'dan sonra Almanya'dan da doktor getirmek için harekete geçen Güney Danimarka Bölgesi Dresden ve Hannover iş fuarına katılma kararı aldı. Danimarka'nın cazip teklifini duyan 100 Alman doktor fuarda yetkililerle görüşmek için randevu talebinde bulundu. Güney Danimarka Bölgesi yetkililerinden Annette Lund, menajerlerin aradan çıkmasıyla binlerce kronluk tasarruf yaptıklarını ifade ederken, "Ayrıca uzman arkadaşlar sayesinde bilgisinden emin olduğumuz doktorları ülkemize getirme imkanı buluyoruz. Tecrübelerimizi diğer bölgelerle paylaşmak istiyoruz" dedi. Annette Lund ayrıca dil eğitimlerini başarıyla bitiren 15 doktorun Ocak 2009'da hastanelerde çalışmaya başlayacağını söyledi.

Yurtdışından gelen doktorlar hızlı bir dil kursuna tabi tutuluyor. Entegrasyon bakanlığının kriterlerine göre düzenlenen kurslara katılan doktorlar daha çok branşlarıyla ilgili dil öğreniyor. Dil kursları için belediyeler ücret talep etmiyor. Normal şartlarda kursa giden her bir doktorun 3 bin kron ödemesi gerekiyor. Ancak belediyeler konunun öneminden dolayı ücret almıyor.
Danimarka 1970'li yıllarda dünyanın en iyi sağlık sistemine sahipti. Hastaneler modernliği ile dikkat çekerken, yetişmiş personelinin kalitesi Danimarka'yı dünyanın en iyisi yapıyordu. Bugün ise Danimarka'da çok farklı bir manzara var. Önümüzdeki 5 yılda doktor, hemşire ve hasta bakıcı sayısında görülen açığın 15 bin olacağı ifade edilirken, bu rakam sağlık sektöründe çalışanların yüzde 20'sine tekabül ediyor. Başkent Bölgesinde şuan için bin 700 sağlık çalışanına ihtiyaç olduğunu, hemşire açığının doktor açığından daha fazla olduğu açıklandı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler