THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
chat
Seçenekler

Sezaryen mi normal doğum mu?

Black-Box - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Emektar
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
İstanbul.
Mesajlar:
5.198
Konular:
2649
Teşekkür (Etti):
252
Teşekkür (Aldı):
1970
Ticaret:
(0) %
12-11-2008 10:56
#1
Sezaryen mi normal doğum mu?
Dünya üzerinde en sık yapılan ameliyatlardan birisi olmasına karşın; sezaryen riskli ameliyatlardan birisi olarak kabul edilmektedir. Ancak annenin veya bebeğin hayatını tehlikeye sokacak herhangi bir durumda, doğum sezaryenle gerçekleştirilmelidir. Sezaryen ameliyat oranları hızla artmakta ve gün geçtikçe endikasyonlar genişletilmektedir. Ama bazı durumlar da gerçekten normal vaginal yoldan doğum beklenmemeli ve sezaryen yapılmalıdır.

En sık sezaryen sebeplerinden biri daha önce sezaryen ameliyatı geçirmiş olmak ve Distosi'dir -bebek ve annenin doğum kanalı arasında uyumsuzluk- Bunlardan başka makat doğumlar, bebeğin eşinin doğum kanalını tam olarak kapattığı durumlar, geçirilmiş rahim iç duvarı operasyonları, bebek kalp atışlarının bozulması, kordon sarkması durumlarında da sezaryen doğum yapılmalıdır.

Peki isteğe bağlı sezaryen yapılabilir mi? Aslında bu sorunun pek çok etik, sosyal ve kanuni çelişkileri mevcuttur. Hasta kendi kendine sezaryen kararını verebilecek yeterli donanımda mı? Eğer hasta kendi isteğiyle sezaryen olduktan sonra, sezaryene bağlı bir sorun çıkarsa, bunun sorumlusu doktor değil midir? Bu hususta bir de operasyonun mali yükü mevcuttur elbette ki. Günümüzde devlet hastanelerinde isteğe bağlı sezaryen yapılmamaktadır. Ancak devlet hastanelerinin çoğunda sezaryen operasyonu için yeterli teknik altyapı ve personel mevcuttur. Başlıktaki sorunun hala kesin bir cevap olmadığı çok aşikardır. Ancak her iki doğum şeklinin de kendince riskleri mevcuttur.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler