THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

chat
Seçenekler

Sıcaklara Yenilmeyin!

Black-Box - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Emektar
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
İstanbul.
Mesajlar:
5.237
Konular:
2649
Teşekkür (Etti):
254
Teşekkür (Aldı):
1993
Ticaret:
(0) %
12-11-2008 10:58
#1
Sıcaklara Yenilmeyin!
Sıcakta çalışmak zorunda olanlara günde iki litre su tüketmeleri, tuzlu ayran içmeleri, sebze ve meyve yemelerini öneriliyor.

Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasıyla hafta sonunda sıcaklıkların yükselmesi bekleniyor. Aşırı sıcağın yarattığı nefes alamama, ateş basması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetlere karşı önlem alabilirsiniz.
Aile Hekimi Uzmanı Dr. Şirin Parkan, sıcakta çalışmak zorunda olanlara günde iki litre su tüketmelerini, tuzlu ayran içmelerini, sebze ve meyve yemelerini önerdi. İşyerlerinde ise klimaların ısısının kademeli olarak düşürülmesini, temizliğinin düzenli yapılmasını öneren Dr. Parkan, su sebilleri konularak çalışanların su ihtiyacının karşılanması gerektiğini söyledi. Sıcaklıkların artması fizyolojik stres, hastalık, hatta ölüme bile yol açıyor. Sıcak vurgunları, vücutta sıcaklığın 40.6 dereceyi aşması durumunda ölüme neden oluyor. Vücudun bu sıcaklık derecesine yaklaşması ise, ölümcül olmasa da vücutta su ve tuz kaybıyla ortaya çıkan ağır zararlara yol açıyor.

Sıcaklara karşı şu önlemleri alın

Aşırı sıcaklardan etkilenmemek mümkün değil. Özellikle de yüksek sıcaklıkta çalışmak, motivasyonu da olumsuz etkiliyor. Dr. Şirin Parkan, alınacak önlemlerle bu sıcak fırtınanın etkilerinin hafifletilebileceğini söylüyor. İşte o önlemler:

'Hareketlerinizi yavaşlatın:
Ağır çalışmalar yavaşlatılmalı veya günün en serin zamanında yapılmalıdır. Risk altında bulunanlar en uygun serin yerlerde bulunmalıdırlar.

'Yaz kıyafetleri giyin:

Hafif açık renkli kıyafetler ısıyı ve güneş ışınlarını yansıtır ve vücudun normal sıcaklığını korumasına yardımcı olur. Sentetik kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir.

'Vücut sıcaklığını artıracak yiyeceklerden kaçının:

Protein gibi ****bolik ısı üretimini ve aynı zamanda su kaybını artıran yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

'Su veya alkol içermeyen sıvıları bol miktarda için:

Vücudumuz serin kalmak için suya ihtiyaç duyar. Kendinizi susamış hissetmiyor olsanız dahi bol bol su tüketin. Ancak, epilepsi, kalp, böbrek ve karaciğer hastaları, sıvı kısıtlayıcı diyet yapanlar, idrar tutma problemleri olanlar sıvı tüketimlerini artırmadan önce bir doktora danışmalıdır. Alkollü içecekleri de içmemekte fayda var.

'Doktor tarafından önerilmemişse tuz tabletlerini almayın:

Tuz kısıtlayıcı diyette olanlar tuz tüketimlerini arttırmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır.

' Klima bulunan alanlarda daha fazla zaman harcayın:

Evlerdeki ve işyerlerindeki klimalar ısı kaynaklı tehlikeleri azaltır.

'Güneş altında fazla kalmayın:

Güneş yanıkları ısı dağıtım işlemini çok güçleştirir.

'Çocukları ve küçük ev hayvanlarını kapalı otomobilde asla yalnız başlarına bırakmayın:

Kapalı bir araçta sıcaklık 60 dereceye çıkabilir. Böyle bir sıcaklığa maruz kalma ölümle sonuçlanabilir.

Klimalar alerjik zatüreye neden olabiliyor

Klimalar 'allerjik zatürre' ve 'Legionella Pnömonisi' denilen bir zatürre tipine neden oluyor. Alerjik zatürreye, klima sistemlerinin nemlendirme bölümlerinde üreyen küf mantarları yol açıyor. Alerjik zatürrede, küf mantarlarının bulunduğu havanın solunmasından 4-6 saat sonra ateş, baş ve kas ağrıları, halsizlikle gribal enfeksiyon gibi başlıyor. Daha sonra da öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi gibi akciğerlerde belirtiler ortaya çıkıyor. Lejyoner hastalığı olarak bilinen ve klimalardan bulaşan 'Legionella pnömonisi', ilk 24-48 saat içinde şu belirtilere neden oluyor: 'Halsizlik, kırıklık, kas ağrıları ve şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıkan, daha sonra ani yükselen ateş, kuru öksürük, bazen yan ağrısı, bulantı, kusma ve ishal. Klimalar yüz felci, burun kanaması ve üst solunum yolu hastalıkları da yapabiliyor.'

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler