İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

KellİĞe ÇÖzÜm(saÇ ekme)

Black-Box - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Administrator
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
İstanbul.
Mesajlar:
5.238
Konular:
2649
Teşekkür (Etti):
254
Teşekkür (Aldı):
1970
Ticaret:
(0) %
12-11-2008 11:04
#1
KellİĞe ÇÖzÜm(saÇ ekme)
Saç ekme (mikro greft veya flep tekniği ile):

Saçınızdaki dökülme sizi rahatsız edecek boyuta ulaştı ise; Bu konuyla ilgili bir plastik cerrah ile görüşmeniz sizi rahatlatacaktır.Plastik cerrahlar saçı dökülen alanları tekrar eski görüntüsüne kavuşturabilmek için yıllardır gerçekleştirdikleri cerrahi teknikleri başarı ile uygulamaktadır.Başarılı bir saç ekimi sonrası görüntünüz daha iyi hale gelirken kendinize güveniniz artacak; çevreniz ile yeni ilişkiler kurarken kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz.

Sigara, yaşlanma, hormonal değişiklikler, ailevi yatkınlık, aşırı kilo alma veya hızlı kilo kayıbı, uzun süren ateşli hastalıklar, bazı ilaçların alımı veya ani kesilmesi, yanık veya travma gibi etkenler saçınızın dökülme nedeni olabilir.

Saç onarımın düşünüyorsanız bu amaçla uygulanan çeşitli cerrahi yöntemler ile ilgili temel bilgileri bu yazıda bulacaksınız; Ancak, bu yazı sizin özel durumunuzla ilgili bütün bilgileri içermeyebilir. Bu nedenle yazıyı okuduktan sonra doktorunuzun sizin için planlayacağı ameliyat ile ilgili anlayamadığınız noktaları, sizin beklentilerinizi detaylı olarak tartışmalı ve anladığınızdan emin olmalısınız.

Bilinmelidir ki saç ekimi yapılacak hastanın ensesinde ve başının yan tarafında sağlıklı saçlara sahip verici alanların olması gerekir. Başka bir deyişle, tüm saç onarımı ameliyatları yalnızca sizin başınızda mevcut olan kendi saçlarınızı kullanır. Tedavinin amacı var olan saçların en etkin biçimde kullanılmasını sağlamaktır. Saç onarımı ameliyatları; başlıca doku genişletme ameliyatları, flep cerrahisi ve saç ekimi anabaşlıkları altında guruplandırılabilir.

Saçsız olan bölgenin hemen komşuluğundaki saçlı derinin altına yerleştirilen özel balonların belirli zaman aralıkları ile şişirilerek saçlı derinin genişletilmesi esasına dayanır. Genişleyen bu saçlı deri, ikinci bir ameliyat ile çıkartılan saçsız derinin yerine iletilir ve saçsız yüzey küçültülür veya yok edilir.

Saçlı olan bölgelerden kaldırılan deri parçalarının bir ucundan eski bölgelerine bağlı kalarak, kanlanması (yani beslenmesi) korunmuş olarak saçsız bölgelere taşınması işlemidir.

Ense bölgesindeki saçlı deriden punch veya bistüri yardımı ile alınan saç dokularının saçsız bölgelere ekilmesi işlemidir.

Greftler şekil ve büyüklüklerine göre değişiklikler gösterirler.

Genellikle 10-15 saç hücresi taşırlar.

Mini greftler :
Daha küçük olan ve 3-5 kıl içeren deri parçacıklarıdır.

Mikrogreftler :
Taşınabilen en küçük saç dokularıdır ve 1-2 saç hücresi içerirler. Bütün bu yöntemlerin biri veya birkaçı birlikte kullanılabileceği gibi, saç ekimi işlemi de özellikle saçının tamamına yakınını kaybeden bölgeler için birden fazla seans uygulama gerektirebilir.

Saç ekiminde ulaşılan son nokta mikrogreftlerin uygulandığı "MİKROİMPLANTASYON" tekniğidir. Bu yöntem en ideal görüntüyü sağlar.Ameliyatın başlangıcında ense bölgesindeki saçlı deriden küçük bir şerit çıkarılır.Şeritin çıkartıldığı yer estetik bir dikiş ile hemen kapatılır ve bu bölgede saçsız alan görünümü oluşmaz. Alınan saçlı deri şeridindeki her bir saç hücresi birer birer ayrılarak saçın ekileceği bölgelerde açılan yuvalara dikilir.

Saç ekimi sırasında, ekim yapılacak bölgedeki mevcut saçlar kesilmez. Saç kesimi kişiye özel bir tedavidir.

Saç onarımı cerrahisi ile ilgili tüm tekniklerin başarılı olması için doktorunuzun; Doku genişletilmesi, flep cerrahisi ve saç ekimi ile ilgili yeterli deneyiminin olması gerekir.

Doktorunuz ilk muayenede saçınızın uzaması ve kaybı ile ilgili sorular soracak, ailenizdeki saç kaybı öyküsünü araştırarak, sizin için en uygun olan cerrahi müdaheleyi planlamaya çalışacaktır.Cerrahi müdahale sırası ve sonrasında çıkabilecek sağlık sorunlarınızı en aza indirebilmek için, varsa alerjilerinizi, kullandığınız ilaçları, sigara içip içmediğinizi ve mevcut sağlık problemlerinizi doktorunuza söylediğinizden emin olunuz.

Uygulanacak tedavinin yeterliliği saçsız alandaki genişliğe, verici alandaki saçın durumuna (kalınlığı, rengine, kıvırcık veya düz oluşuna) bağlıdır.

Saç ekimi bu alanda tecrübesi olan bir cerrah tarafından uygulandığı zaman güvenli olan bir cerrahi yöntemdir. Her cerrahi işlemde olabileceği gibi enfeksiyon, kötü yara bakımı, hastanın kötü yara iyileşme özelliği gibi nedenler başarıyı olumsuz etkileyecek faktörlerdir. İşte bu nedenlerle ameliyat mutlaka bir hastanede veya bir outpatient kliniğine ait tam teşekküllü bir ameliyathanede steril şartlar altında uygulanmalıdır.

Cerrah için çok zor ve uzun süreli bir uğraş olan mikrogreft ile saç ekimi, hasta için çok daha doğal görünümlü bir saçlı deri anlamına gelir.

Ameliyat öncesi hazırlık :
Ameliyat kararı verildiğinde doktorunuz size özel bir liste verecektir. Bu liste yeme, içme, uzak durulması gereken ilaç, sigara kullanma ve bazı uyarları içermektedir. Bu talimatları uygulamak ameliyatınız ve sonrası dönemlerin daha rahat geçmesini sağlayacaktır.

Uygulanacak anestezi :
Hangi saç ekimi işlemi uygulanırsa uygulansın tercih edilen anestezi şekli lokal anestezidir. Lokal anestezi ile birlikte hastayı rahatlatacak hafif bir sedasyon da uygulanır. Böylece ameliyat süresince saçlı deriniz ağrıya karşı duyarsız olacaktır. Diğer cerrahi işlemlerin uygulanması sırasında ameliyatının büyüklüğüne bağlı olarak genel anestezi uygulanabilir.

Türkiye'de saç onarımı ile ilgili "tüm cerrahi işlemler" ve "saç ekimi" başarı ile uygulanmaktadır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı