THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
chat
Seçenekler

Sigara tiryakileri dikkat

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.952
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
12-11-2008 22:07
#1
Sigara tiryakileri dikkat
Sigara tiryakileri, zatürre mikrobu sizi sigara kullanmayanlara oranla 4 kat daha fazla etkiliyor. Bu yüzden uzmanlar sigara içenlere zatürre aşısı yaptırmayı öneriyor.

Türkiye'de 65 yaşın üzerindekiler ile kronik hastalığı bulunan risk grubundakiler için bedelleri devlet tarafından karşılanan zatürre aşısını, sigara tiryakilerinin de yaptırması öneriliyor.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, zatürre mikrobunun sigara kullananlarda yaptığı hasarın, kullanmayanlara göre 4 kat daha fazla olduğunu belirterek, Amerikan Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesinin, 65 yaşın altında olup, sigara kullananların da zatürre aşısı yaptırmalarını önermesini ''dikkat çekici'' olarak niteledi.
Uzun yıllardır piyasada bulunan ve 23 farklı pnömokok bakterisine karşı koruma sağlayan zatürre aşısının tek doz uygulandığını ve 5 yıl boyunca koruma sağladığını anlatan Ünal, ''Ülkemizde Sağlık Uygulama Talimatı (SUT) doğrultusunda; 65 yaş üzerindeki kişilerde rapor aranmaksızın; her yaştaki kronik kalp, şeker, akciğer ve böbrek hastaları ile bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ise hastalıklarını belirtir sağlık rapora istinaden, tüm hekimlerce reçete edildiğinde, aşının bedeli Sosyal Güvenlik Kurumunca ödeniyor'' diye konuştu.

Sigara kullananlara da önerildi.

Son olarak, bu aşıyı sigara tiryakilerinin de yaptırması önerisinin gündeme geldiğini bildiren Ünal, şunları söyledi: ''Zatürre mikrobunun sigara kullananlarda yaptığı hasar, kullanmayanlara göre 4 kat daha fazla. Bunun sebebi tam olarak bilinmese de ABD Hastalık Kontrol ve Engelleme Merkezi'nden Dr. Pekka Nuorti'nin araştırmasına göre, sigaraya bağlı oluşan zararlar nedeniyle hastalığa yol açan bakteri nefes borusu ve akciğerlere daha kolay yayılabiliyor. Bu nedenle Amerikan Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesinin, 65 yaşın altında olup, sigara kullananların da zatürre aşısı yaptırmalarını önermesi, dikkat çekici bir gelişme. ABD'de bu komitenin önerileri genelde yasal düzenleme olarak uygulamaya geçirildiği için bu ülkedeki yaklaşık 31 milyon sigara kullanıcısının yakında zatürre aşılamasına davet edilmesi bekleniyor.''
Genellikle grip sonrasında oluşan zatürrenin, aşı ile korunulabilen hastalıkların en ölümcülü olduğuna işaret eden Ünal, ''Çoğunluğunu yaşlıların oluşturduğu, yıllık yaklaşık 36 bin ölümün büyük kısmının grip sonrası gelişen zatürre nedeniyle olduğu tahmin ediliyor'' diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler