İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Doğumsal glokom riskine dikkat

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
15-11-2008 20:18
#1
Doğumsal glokom riskine dikkat
İSTANBUL(İHA) - Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi'nden Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç, bebeklik çağında ortaya çıkan glokomun erken teşhisinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak "Öncelikli bu konuda çocuk hekimlerinin çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü bebekleri genellikle onlar kontrol ediyorlar, şüpheli gördüklerini göz hastalıkları uzmanına gönderiyorlar" dedi.

Glokom, sadece yetişkinlerde değil bebeklerde de rastlanan bir göz hastalığı olduğu belirlendi. Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi'nden Prof Dr. Ilgaz Yalvaç, yetişkinlerde glokom merkezi görmeyi bozmadığı için hasta tarafından ileri seviyeye ulaşmadıkça net bir şekilde algılanamadığını ancak bebeklerde ise doğumsal glokomda gözün içerisindeki biriken sıvı göz büyümesine yol açtığını söyledi. Prof. Dr. Yalvaç, doğumdan itibaren ve bebeklik çağında ortaya çıkan glokomlara doğumsal Glokom dendiğini belirterek şunları söyledi :

"Erişkinlerde glokom, merkezi görmeyi bozmadığı için hasta tarafından ileri seviyeye ulaşmadıkça net bir şekilde algılanamıyor. Ancak bebeklerdeki doğumsal glokomda gözün içerisindeki biriken sıvı gözün kendisini büyütmeye başlıyor. Tek taraflı ise iki göz arasındaki büyüklük farkı oluşuyor, iki tarafta da varsa gözün boyutlarının normalden fazla olması, ya da gözün kornea dediğimiz saydam kısmının beyazlaşması nedeni ile bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Glokom genetik geçişli bir hastalık ve ülkemizde akraba evliliği çok sık yapılıyor. Akraba evlilikleri nedeni ile dünyaya gelen bebeklerde bu hastalık daha sık görülüyor ve bunlar ciddi bir risk grubunu oluşturuyor. Öncelikle akraba evliliklerinin yapılmaması başta konjenital glokom olmak üzere genetik geçişli hastalıkların büyük oranda azalmasına neden olacaktır. İkincisi de doğum sonrası bebeğin mutlak suretle kontrollerinin yapılması, ki bu kontroller sırasında hekim tarafından fark edilecek problemlerin acilen göz hekimlerine yönlendirilmesi çok önemli ki bunlar; bebeğin gözlerinin normalden iri olması, ışığa bakamaması ve gözlerinin sulanmasıdır."

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi'nden Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç, çocukluk çağındaki glokomda uygulanan tedavinin daha etkili olduğunu belirterek "Erişkinlerde genellikle tıbbi tedavi ile başlarız, yetersiz olması durumunda ise diğer tedavi yöntemlerini kullanırız. Çocukluk çağındaki glokomlarda erişkinlerden farklı olarak öncelikle cerrahi tedavi uyguluyoruz. Bunun üç önemli nedeni var: Birinci nedeni kullanılan ilaçların bebeklerde ciddi yan etkiler yaratması, ikincisi bu ilaçların bebeklerde erişkinler kadar etkili olmaması, üçüncüsü ise bebeklerde yaptığımız cerrahilerin başarılı sonuçlar vermesi. Bu nedenle öncelikle cerrahi tedaviyi tercih ediyoruz. Bizim amacımız gözün gelişiminin sağlandığı ilk üç yaş içerisinde göz tansiyonunun normal düzeyde tutulmasıdır. Bu dönemde kontrol edilemeyen glokom, görme sinirinin ciddi anlamda zarar görmesine neden oluyor. Konjenital glokom tedavisi de erişkin tedavisinde olduğu gibi ömür boyudur" dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı