Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Sağlık (https://www.turkhackteam.org/saglik/)
-   -   Sindirim sisteminin ilacı kayısı tatlısı (https://www.turkhackteam.org/saglik/231166-sindirim-sisteminin-ilaci-kayisi-tatlisi.html)

ÇağlaR 15-11-2008 20:19 20:19

Sindirim sisteminin ilacı kayısı tatlısı
 
MALATYA (İHA) - Malatya'nın dünyaca meşhur kayısısından yapılan tatlısı, bayram için hazırlanıyor.

İmal ettiği zerden kayısı tatlısını satan Serhan Gökbulut, naturel gün kurusu kayısıdan yapılan tatlının rağbet gördüğünü ve çok yararlı olduğunu belirtti. Bayramlarda misafirlere ikram edilen ve önümüzdeki Kurban Bayramı için de hazırlıkları yapılan zerden kayısı tatlısı, özellikle il dışına giden Malatyalıların ***ürdükleri hediyelerin başında geliyor.

Günümüzde fast food yiyecekleri tüketenlerin sindirim problemi yaşadığını kaydeden Gökbulut, "Sindirim problemi yaşayanlara deva için kayısı tatlısı öneriliyor. Neden? Çünkü, kayısı tatlısı ve içindeki ceviz antioksidan görevi yapıp, bağırsak, böbrek ve mide rahatsızlığı olanları rahatlatıyor" dedi. Serhan Gökbulut, kayısı tatlısı yapılışını şöyle anlattı:

"Gün kurusu kayısıyı önce suda haşlıyorsunuz. Suyunu alıp yumuşayan kayısıyı biraz soğumaya bırakıyorsunuz. Sonra içine ceviz konuluyor. Özellikle Malatya'nın Hekimhan ilçesinin meşhur cevizi kullanılmalıdır. Çünkü, omega yağı bakımından yoğun ve lezzetli olan Hekimhan yöresi cevizi özellikle kullanılmalıdır. Daha sonra zerden kayısı tatlısı fırında bir süre pişirildikten sonra soğumaya bırakılır. Tepsiye dizdikten sonra, tüketiciye sunulur."


Şu Anki Saat: 09:51

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.