İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

İşsizler ne yapmalı?

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
26-11-2008 21:40
#1
İşsizler ne yapmalı?
İşsiz kalmak kişide ruhi çöküntüye neden oluyor. İşsizlik psikolojisi ile baş etmek için kişi kendini geliştirecek küçük uğraşlar edinmeli. İşsizliğin geçici bir dönem olduğu düşünülmeli ve bu dönemin kısa süreceğine inanılmalı...


İşsiz kalan kişilerin kendine olan güvenlerinde azalma olabileceği, bunun da ruhi çöküntüye yol açabileceği bu dönemde dikkatli olunması gerekiyor.
Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mücella Uluğ, küresel mali krizin etkisiyle işten çıkartılanların psikolojik durumunu değerlendirdi.
İçinde bulunulan durumdan en az zararla çıkmak için doğru düşünce tarzına sahip olunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Uluğ, şunları söyledi:
''Sürekli bir işi ve uğraşı olan kişi, işsiz kalınca evde oturmaktan kaynaklanan sıkıntıya girer. Bu durum süreklilik arz ettiğinde kişinin ruhi çöküntü yaşamasına neden olabilir. İşsiz kalan kişi ruhi çöküntü yaşamamak için, küçümsenme duygusuna kapılmadan kendini geliştirecek uğraş içerisine girmeli. İşsizliğin geçici bir dönem olduğunu düşünerek 'bu dönemden en karlı nasıl çıkarım' diye düşünmeli. Mesleğine yakın uğraşlar bularak hem kendini geliştirmeli hem de yeni insanlar tanıyarak iş bulma şansını artırmalı.''
Prof. Dr. Uluğ, işsiz kişilerin olumsuz düşüncelere kapılmasının bir süre sonra kişinin kendini aciz hissetmesine neden olacağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bu psikoloji, daha sonra çevreye karşı şiddet içeren tepki vermeye de dönüşebilir. Bu noktada en önemli görev aileye düşüyor. Aile desteğiyle içinde bulunulan durumun olumlu yönleri analiz edilerek iş aranmalı. İşsizliğin geçici bir süreç olduğu anlatılmalı ve kişinin sürekli negatif düşünceler içine girmesi engellenmeli.''

İşverenler uygun dille anlatılmalı
Prof. Dr. Mücella Uluğ, iş verenlerin de işçi çıkarma kararını açıklarken karşısındaki kişiye açık davranması gerektiğini bildirdi.
Yaşanan durum atlatıldıktan sonra yeniden iş birliği yapılabileceği yönündeki telkinlerin işten çıkartılanları kısmen rahatlatacağını kaydeden Prof. Dr. Uluğ, şöyle konuştu:
''İş veren durumunu anlatarak, kendi dışında oluşan şartlar nedeniyle böyle bir karar aldığını açıklamalı. Kişiye eski şartlar oluştuğunda kendisiyle tekrar çalışabileceği söylenerek işsizliğe geçiş süreci yumuşatılmalı. İşçiye destek verilerek, işten şu an için ayrılsa bile firmanın bir parçası olduğu vurgulanmalı.''

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı