İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Büro çalışanlarının en çok boyunları ağrıyor

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
30-11-2008 13:56
#1
Büro çalışanlarının en çok boyunları ağrıyor
Trabzon (AA)- Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesinde 172 büro çalışanının katılımıyla yapılan araştırmada, çalışanların en çok boyun bölgelerinin ağrıdığı tespit edildi.

KTÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gamze Çan, Farabi Hastanesi büro çalışanlarının anatomik ölçümlerinin, mevcut kas iskelet şikayetleri ile ilişkisinin araştırılması amacıyla 172 sekreter ve büro personelinin katıldığı bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti.

Çan, çalışma ortamında iş görenlerin 4'te 3'ünün oturarak çalışmasına ve oturma yerleri konusu da birçok araştırma yapılmasına rağmen, büyük çoğunluğunun hala kötü tasarlanmış, genellikle çok yüksek ve rahatsızlık veren sandalye ve koltuklarda oturduğunu ifade etti. Prof. Dr. Çan, ''kötü tasarlanmış bu iş yerlerinde çalışmaya bilgisayar kullanımındaki artış da eklenince, sağlık sorunlarında önemli artışlar olmuştur'' dedi.

-Boyun, bel ve sırt bölgeleri ağrıyor-

Çan, personele her vücut kısmı için 4 soru sorulduğu ve hiç şikayetleri olmasa dahi bu soruların her birini yanıtlamaları istendiğini belirterek, şunları söyledi:
''Belirtilen bu bölgeler için son 12 ay boyunca fiziksel bir şikayet yaşayıp yaşamadıkları, bu sorun nedeniyle işten geri kalıp kalmadıkları, hekime görünüp görünmedikleri ve son 7 gün içinde şikayet yaşayıp yaşamadıkları sorgulanmıştır. Anket sonuçlarına göre 95 kişi (yüzde 55,2) boyun bölgesindeki şikayetlerden, 92 kişi (yüzde 53,5) bel bölgesindeki şikayetlerden ve 79 kişi de (yüzde 45,9) sırt bölgesindeki şikayetlerden yakınmakta oldukları tespit edildi.''

İşle ilgili kas iskelet sistemi hastalıklarının azaltılması için kişinin değil, işin kişiye uydurulmasının sağlanması gerektiğini vurgulayan Çan, şöyle konuştu:

''Böylece asgari yoğunlukla optimal randıman elde edilmelidir. Yüksekliğe uzanarak çalışma, tekrarlı hareketler, oturma sırasında uygunsuz beden duruşuyla çalışma, baskı, yorgunluk ve aşırı güç uygulamayı gerektiren çalışmalar gibi işleri olabildiğince azaltacak iş düzenlemeleri yapılmalıdır. Bilgisayar başında ve her yerde insana uygun iş kuralları uygulanmalı, insanın fiziksel ve ruhsal sınırları göz önüne alınmalıdır.''

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı