TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kolesterol sorunu

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
07-12-2008 23:46
#1
Kolesterol sorunu
Kolesterol sorunu gereğinden fazla mı büyütülüyor. Yanıtını hemen verelim!

LDL kolesterol yüksekliği de, HDL kolesterol düşüklüğü de önemlidir. Eğer ikisi aynı zamanda mevcutsa sorun çok daha ciddi demektir. Bu sorunlara trigliserit yüksekliği, kan şekeri fazlalılığı ve/veya hipertansiyonu da eklerseniz kalp krizi geçirme veya inme-felç sorunu yaşama riskinizin çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Çoğu insan, başına gelmediği sürece sağlık sorunlarını başkalarının sorunu gibi düşünür. Kolesterolünü, şekerini kontrol ettirmeyi, tansiyonunu ölçtürmeyi ihmal eder, unutur. Bir yakını ya da arkadaşı kalp krizi veya inme geçirip hastaneye yatırılınca soluğu doktorda ya da laboratuvarda alır. Kolesterol probleminin, tansiyon yüksekliğinin, şeker fazlalığının olduğunu bu sırada öğrenir. Bazıları ise tesadüfen yapılan bir incelemede bu sorunlarla tanışır. Bunlar yine de şanslı insanlardır. Hayat bu iyi şansı herkese tanımaz!

GENÇ HASTAMIN BAŞINA GELENLERE DİKKAT

Geçen hafta gördüğüm 35 yaşındaki hastamın hikayesi de böyle bir şeydi: Geçen ilkbaharın ilk günlerinde, güneşli bir Pazar günü evinin bahçesinde dostlarıyla barbekü yapıp keyif ederken şiddetli bir göğüs ağrısı, terleme, baygınlık, bulantı, baş dönmesi yaşamış, hemen ***ürüldüğü hastanenin acil servisinde yapılan ön incelemelerden sonra soluğu koroner bakım ünitesinde almıştı! Daha yarım saat dolmadan anjiyo odasındaydı, 3 koroner damarı aynı anda tıkanmıştı. Takılan koroner stendlerle doktorların uzmanlığı ve başvurduğu hastanenin yüksek teknolojili donanımı sayesinde hayatı kurtulmuştu. Daha sonra yapılan kan incelemelerinde üç şey hariç her şey normaldi! LDL kolesterolü 380, HDL kolesterolü 28, trigliserit düzeyi 600 mg civarında bulunmuştu. Hastam, kolesterol ve trigliserit seviyesini ayarlayan ilaçlar kullanıyor. Düzenli bir aktivite-egzersiz programı var. 6 ay içinde 8 kilo civarında kilo kaybetti. Bilinçli bir beslenme planını ısrarla uygulamaya devam ediyor. Kardiyoloji uzmanının sözünden çıkmıyor.

KOLESTEROL FAZLALIĞINI CİDDİYE ALIN

LDL kolesterol yüksekliğinin, (özellikle bazı genetik koşullarda) koroner kalp hastalığı riskini artırdığından hiç kuşkunuz olmasın. Kötü kolesterol LDL'nin seviyesi yükseldikçe bu risk artıyor. Eğer iyi kolesterol HDL'niz düşükse riskiniz daha da artıyor. Trigliserit düzeyiniz yukarıdaki hastada olduğu gibi 600'lerin üzerindeyse işiniz biraz daha güçleşiyor. Otuzlu yaşlardan sonra yılda bir kez kolesterol ve trigliserit ölçümlerinizi yaptırın. Eğer herhangi bir sorun belirlenirse bir iç hastalıkları veya kardiyoloji uzmanı ile görüşerek yardım alın. Doktorunuzun sözünden de asla çıkmayın.

Destekçileri, bedenden toksinleri uzaklaştırdığı, bağışıklık sistemi ve enerji depolarını desteklediği için bağırsak temizliğinin sağlık için yararlı olduğuna inanırlar. Ancak doktorların bakış açısı farklıdır. Bazı tıbbi incelemelerden, ameliyatların bazılarından önce bağırsak temizliğini gerekli bulmalarına rağmen daha sağlıklı bir beden için ya da hastalıklardan korunmak için bağırsak temizliğini önermezler. Öncelikle gerekli olmadığını düşünürler. Bağırsakları lavmanlar, özel diyetler ya da ilaçlarla arındırmaya, içerdiği beden için gerekli olmayan malzemeyi ve bakterileri boşaltmaya gerek yoktur. Bu içerik bağırsakların doğal içeriğidir. Ayrıca zararlı da olabileceği öngörülür. Bağırsaklardan su-tuz dengesini sağlamada gerekli olabilecek miktarda sodyum ve su emilimi olur. Bazı bağırsak temizleme programları bu dengeyi bozarak su ve tuz kaybına yol açabilir. Uzun süreli, abartılı temizlik programları, kansızlık, beslenme bozukluğu, kalp yetmezliğine yol açabilir.

Eğer kabızlık sorununuz varsa bunu bağırsak temizliği yapmadan da bol su içerek ve bol lifli gıdalarla beslenerek çözebilirsiniz.

Kolesterolsüz yaşam mümkün mü?

İş yemeklerinden aile toplantılarına kadar her yerde, her zaman sık konuşulan bazı sağlık konuları vardır.

Bunlardan kolesterol sorununun çok sık gündeme gelmesinin nedeni de tehlikenin büyüklüğünün son yıllarda daha iyi fark edilmesi. Kalp-damar hastalıkları bütün dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada. Kolesterol yüksekliği ise bu hastalıklara ***üren yolculuğun ilk sıralarında bulunuyor. Kolesterol, hücrelerimiz için çok önemli bir madde. Kolesterolsüz yaşamak mümkün değil. Önemli olan kolesterol değerlerimizin kabul edilebilir sınırlar içinde kalması. Yani sağlıklı kişilerde kolesterol seviyesinin "sıfır" olduğunu sanmayın.

Vücudunuzda yeteri kadar kolesterol yoksa hücre duvarınızın bütünlüğü bozulur. Sadece hormonların değil D vitamini gibi birçok yaşamsal maddenin de üretimi durur. Gereğinden fazlası ise damarlarınızı kalınlaştırır, kolesterol plakalarıyla, pıhtılarla doldurur. Kısacası kolesterol ile ilişkimiz biraz da o meşhur şarkının sözlerindeki gibi: Ne seninle, ne de sensiz!

Bu sorunun son dönemde daha çok önem kazanmasının iki sebebi var: Birincisi, daha uzun bir ömür sürme olanağına kavuşmamız. Uzun bir ömür sağlıklı ve güçlü damarlarla daha keyifli ve problemsiz geçiyor. İkincisi, kolesterol yüksekliğinin yaşam tarzı değişiklikleriyle azaltılabileceğinin ve bazı ilaçlarla kontrol altına alınabileceğinin anlaşılması. Eğer beslenmenizde ve aktivitenizde gerekli değişimleri yaparsanız, doktorunuzun uygun gördüğü ilaçları kullanırsanız kolesterolü kontrol edebilirsiniz.

KOLESTEROLÜN NORMALİ NE?

Uzun ve sağlıklı bir hayat sürüp huzurla yaşlanmak istiyorsanız kolesterol seviyelerinizi iyi izlemeniz gerekiyor. LDL kolesterolünüzü her yaşta 120 mg ve altında, HDL kolesterolünüzü 45 mg ve üstünde tutmanız öneriliyor. Eğer damar riski yüksek biriyseniz LDL kolesterolünüzü 100'lere indirmeniz, kalp krizi geçirmiş veya stent taktırmışsanız 70'lere yaklaştırmanız tavsiye ediliyor. İyi kolesterol HDL'nin 35 mg'ın altına düşürülmemesi de çok önemli. İyi kolesterolünüz arttıkça sağlıklı damarlara sahip olma şansınız da yükseliyor. İyi kolesterol seviyeleri 60 mg'ı geçenlerin damar hastalıklarına yakalanma riski bir hayli azalıyor. Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler