İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Türkiye'nin hekim açığı nasıl kapanır?

Dejavue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Türkistan
Mesajlar:
3.750
Konular:
2413
Teşekkür (Etti):
178
Teşekkür (Aldı):
389
Ticaret:
(0) %
08-12-2008 14:12
#1
Arrow
Türkiye'nin hekim açığı nasıl kapanır?
Her bin kişiye 1.4 hekimin düştüğü Türkiye'de, hekim ihtiyacının karşılanması için her yıl tıp fakültelerinden 4 bin 500 yerine 14 bin mezun verilmesi gerekiyor.Eyüphan Kılıç'ın haberi
Hekim başına düşen nüfus açısından Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa bölgesinde yer alan 53 ülke içerisinde 52. sırada. Her bin kişiye 1.4 hekimin düştüğü Türkiye'de, hekim ihtiyacının karşılanması için her yıl tıp fakültelerinden 4 bin 500 yerine 14 bin mezun verilmesi gerekiyor.
Sağlık Bakanlığının yayımladığı ''Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programı İlerleme Raporu''nda, Türkiye'nin hekim sayısının yetersizliğinin boyutlarına yer verildi. ''Doktor sayısında fazlalık olduğu'' şeklindeki yanlış bir düşüncenin sürekli gündemde tutulduğu belirtilen raporda, ''Eğitimde kalite prensibinin, mezun sayısının artırılması ihtiyacını gölgelemek için bahane olarak kullanıldığı'' kaydedildi.
Türkiye'deki hekim sayısının yetersizliği vurgulanan rapora göre, hekim ve hemşire başına düşen nüfus açısından Türkiye son sıralarda yer alıyor. Türkiye'de her bin kişiye ortalama 1.4 hekim, 1.3 de hemşire düşüyor.
Türkiye, hekim sayısı açısından DSÖ Avrupa bölgesinde yer alan 53 ülke arasında 52. sırada yer alırken, hekim sayısı açısından 53. sırada bulunuyor.

-ÖĞRETİM ÜYESİ ÇOK, ÖĞRENCİ AZ-
Türkiye'de 1983 yılında bin 800 olan öğretim üyesi sayısı geçen yıl sonu itibariyle 9 bine ulaşırken, tıp fakültelerine aynı dönemde alınan yıllık öğrenci sayısı 5 bin 231 kişiden 5 bin 117'ye düştü.
Bu verilere göre, 24 yıl içerisinde öğretim üyesi sayısı 5 kat artarken, öğrenci sayısı 114 kişi azaldı.

-TIP FAKÜLTELERİNDEN MEZUN SAYISI-
DSÖ Avrupa bölgesindeki Almanya, İspanya, İtalya, Fransa, Slovakya, Slovenya, Finlandiya ve Danimarka gibi örnek ülkeler arasında, en fazla tıp fakültesi bulunan ülke Türkiye. Türkiye'deki 52 tıp fakültesinde, 32 bin 985 öğrenci eğitim görüyor.
Türkiye, sahip olduğu 9 bin 20 öğretim üyesiyle İtalya'dan sonra en fazla öğretim üyesi bulunan ülke konumunda.
Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı, Almanya'da 22.7, İspanya'da 14.4, İtalya'da 11.8, Fransa'da 10.8 olmasına rağmen bu sayı Türkiye'de 3.6.
Türkiye'deki mezun sayısının Avrupa ortalamasının 3'te 1'i kadar olduğu kaydedilen raporda, DSÖ ortalamaları baz alındığında, Türkiye'nin nüfusuna göre her yıl tıp fakültelerinden mezun sayısının 4 bin 500'den 14 bine çıkarılması gerektiği belirtildi.
-2023 YILI İHTİYAÇ ÖNGÖRÜSÜ-
Kaliteli ve güvenilir sağlık hizmeti sunumu için bir hekimin hastasına ortalama 15-20 dakika ayırması gerektiği belirtilerek, 2023 yılında aynı anda hasta muayenesi yapan 120 bin hekime ihtiyaç olacağı kaydedildi.
Kişi başına 6.3 civarında olan hekime müracaat sayısının, 15 yıl içinde yılda 7-8'e ulaşacağı öngörülüyor.
2023'te Türkiye nüfusunun 83 milyona ulaşacağı da gözününde bulundurularak, toplum sağlığı hizmetleri, yataklı hizmetler, ameliyat ve yoğun bakım hizmetleri, laboratuvar hizmetleri de dikkate alındığında ihtiyacı gerçek anlamda karşılayabilecek sayının 200 bin hekim olduğu belirtildi.
---------------------
T
urkHackTeam.net/org
*D
ejavue*

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı