İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Stres Ve Depresyon Çocuk.PDT®

Black-Box - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Administrator
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
İstanbul.
Mesajlar:
5.237
Konular:
2649
Teşekkür (Etti):
254
Teşekkür (Aldı):
1980
Ticaret:
(0) %
09-12-2008 15:13
#1
Stres Ve Depresyon Çocuk.PDT®
Küçük çocuklar stresten çabuk etkilenebilirler. Eskiden, depresyondan sadece yetişkinlerin ve gençlerin etkilendiği düşünülürken, son zamanlarda çocukların da depresyondan etkilendiği anlaşılmıştır.Bazı tahminlere göre orta çocukluk dönemindeki çocukların % 10’u depresif durumdadırlar.
Çocuğunuzu strese sokan şeyler nelerdir?

Ebeveynler arasındaki tartışmalar ve ayrılıklar

Arkadaşlarla kavga etmek

Alay edilmek
Aşırı ödevlerle bunalmak

Okul testleri

“tatiller” belki de ilginç gelebilir. Sadece üzücü olaylar değil aynı zamanda güzel şeyler de bir ****** bunalıma itebilir. Tatiller ya da doğum günleri gibi kutlamalarla bile bazı çocuklar aşırı heyecan nedeniyle stres altında kalabilirler.

Bazı çocuklar daha sağlam bir yapıya sahiptir ve birçok durumla daha iyi başa çıkabilirler.
Hayal kırıklığına uğrayabilirler ancak sonra tekrar normal yaşama dönebilirler. Diğerleri bunu yapmakta zorlanabilir ve duygusal anlamda çöküntüye uğrayabilir ya da aşırı tepki verebilir.

Çocuklarınızın stresle mücadele etmesine yardım edin

Kendilerine güvenlerini ve saygılarını oluşturun; sevginizi ve şefkatinizi gösterin.
Çocuklarınızı güncel olaylardan haberdar edin; Sonrada şaşırmamaları için bu gereklidir.
İleriyi görmeye çalışın; Çocuğunuz için stres yaratacak olayları önceden tahmin ederek olası şeyler hakkında çocuklarınızla konuşun.
Çocuğunuzun zorlandığı durumlara karşı uyanık olun; davranışlarındaki ani değişiklikleri, uyku düzenini ve beslenme alışkanlıklarını kontrol edin.
Konuşun ve dinleyin; ******nuzun kendini nasıl hissettiğini kendi ağzından dinleyin.
Gerçekçi olun; stres altındaki ******nuzdan çok fazla şeyler beklemeyin.
Problemlerin çözümünde ona da yer verin; bu ona bir şeyleri değiştirebilme şansı verir.
Dikkati dağıtma yöntemleri uygulayın; parkta geçireceğiniz bir gün, ******nuzun bir arkadaşıyla küsmesi sonucu girdiği depresif durumu unutturacaktır.
Bağımsızlığını destekleyin; her şeyi kendi başına başarması kendine güveni getirir. Bu yüzden okul çağındaki ******nuzu aşırı korumayın.

Çocuklarınızın arkadaşlarıyla daha çok oynamalarına izin vermek onların stresini azaltmaya yardımcı olur.

Çocuğunuzun başarılı olması için çok fazla baskı yapmayın; bu onların strese girmesine neden olabilir
Problemlerin çözümünde onlara örnek olacak davranışlar sergileyin; eğer olumsuz durumlarda siz kendinizi bırakmadan çözüm ararsanız, bu onun için yararlı bir ders olur.
Çocuğunuzun dinlenmesi için yeterli zaman ayırın; oyun oynaması, kitap okuması ya da televizyon izlemesi için iziz verin. Okuldan hemen sonra özel derse girmek onların dinlenmelerine fırsat vermez.
Yaşamın hızını azaltın; siz yoğunluğa alışkın olabilirsiniz ama ******nuz değişikliklere uyum sağlayabilmek için daha fazla zamana gereksinimi vardır.
Ailede kriz dönemlerinde çocuklarınızı göz ardı etmeyin; çocuklar için geleceği görebilmek zordur. Ayrıca sizin onlara durumu sabırlı bir biçimde anlatmanıza gereksinim duyarlar.
Evdeki gergin ortam çocukları olumsuz etkileyebilir; eğer aile bireyleri yoğun stres altındaysa ve evde yüksek sesle kavgalar oluyorsa, bu çocukları tamamen bunalıma sürükler.
Basit rahatlama egzersizleri çocuklara yardımcı olabilir; deri nefes almak gibi.
Çocuğunuzun yeterince egzersiz yaptığından emin olun. Çocuğunuzun açık havada koşması, düzenli uyuması ve yeterli bir biçimde dinlenmesine dikkat edin.
Elbette çocuklar bazen daha ciddi problemlerle uğraşmak zorunda kalabilir, örneğin bir hastalık ya da aile bireylerinden birinin ölümü gibi. Bu gibi önemli değişikliklerde yaşamlarındaki önemli kişilerden desteğe ve yardıma ihtiyaç duyacaklardır.
Çocuklar genellikle kontrol edemedikleri durumlar için kendilerini suçlu hissederler. Sadece onlara yapabilecekleri hiçbir şey olmadığını söylemek bile onlar için büyük bir rahatlama kaynağıdır.
Eğer ******nuz depresif görünüyorsa ya da endişeli durumu bir aydan daha uzun sürdüyse profesyonel bir yardım almayı düşünmek en iyi karar olur. Öncelikle kendi doktorunuza danışabilirsiniz.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı