İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Uyku Yöntemleri Çocuk.PDT®

Black-Box - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
İstanbul.
Mesajlar:
5.237
Konular:
2649
Teşekkür (Etti):
254
Teşekkür (Aldı):
1980
Ticaret:
(0) %
09-12-2008 15:14
#1
Uyku Yöntemleri Çocuk.PDT®
Her zaman kolay olmasa da çocuklarınızın gece boyunca uyumalarını sağlamak mümkündür. Yapmanız gereken tek şey, uyku saatlerinde basit değişiklikler.
Değişiklikler yapmak

Hem bireyler için hem de çocuklar için iyi bir uyku ve iyi ruh hali birbirleriyle ilgilidir. Fakat çocuklar tarafından reddedilen büyükler tarafından çok istenen uyku; büyüklerin ve çocukların % 25’inin öfkelenmesinin çoğunlukla sebebidir.

Uyku değişiklikleri yapmak için şunlara gereksinim duyacaksınız.

Hiç usanmadan uyku saatlerine sadık kalmak
Büyük bir sabır
Çevrenizden alacağınız destek
Mümkünse uyku saatlerini başka biriyle dönüşümlü olarak takip etmek

Niçin çocuklar uyumak istemezler?

Bir çocuk yorgun olabilir ya da öyle davranabilir fakat hala uyumak istemeyebilir. Bunun nedeni, çocuklar bu heyecan verici
dünyada hiçbir şeyi kaçırmak istemezler ve adeta keşfetmek için yaratılmışlardır.
Çocukların ne zaman uyuyacağı sizin kararınıza bağlıdır. Her insanın gereksinim duyduğu uyku miktarı farklıdır fakat ortalama olarak beş yaşındaki bir çocuk günde on bir saat uykuya gereksinim duyar.
Çocuğunuzun uyku saatini belirlemek için, onun sabahları uyanış saatine dikkat edin. Örneğin ******nuz sabahları yedide kalkıyorsa, akşamları sekizde yatması gerekir.

Klasik sorunlar

Her gece aynı saatte tekrarlanan düzenli uyku saatleri, olumlu uyku alışkanlıkları yaratmak için zorunludur. Bu rutin, nazikçe ve sakince olmalıdır.
Bir uyku rutini şöyle olabilir.
Yedi buçukta ******nuza ılık bir içecek teklif edin ve onunla zaman geçirin, dişlerini fırçalaması için banyoya gönderin ve onu tuvalete ***ürün. Sonra odasına gidin ve sevdiği oyuncağı ile birlikte yatağına yatırın. Bir ya da iki kısa öykü okuyun ama korkunç öykülerden değil. Ona uyku vaktinin geldiğini söyleyin.
Sekizde, ışıkları söndürün ve ona iyi geceler öpücüğü verin. Bu noktada oyuncaklarını bırakıp, uyumaya yönelmesi gerekir. Çocuğunuzun uyku alışkanlıklarına göre, odasında bir süre bekleyebilirsiniz.
Unutmayın, loş ışık ya da karanlık uykuyu kolaylaştırır. Işık açıksa, hareketlilik ve gürültüler ******nuzun yeni bir şeyler olacağı hissine kapılmasına ve uyumak istememesine neden olabilir.

Uyku zamanı için bir tekerleme;

Uyku ritüelinin bir parçası olarak küçük bir tekerleme ya da cümle kullanmanız ve her gece aynı sözlerle uyku vaktini hatırlatmanız; her gece ******nuzla yapacağınız yalvarışları ve tartışmaları önleyecektir.
Yataklar uyumak içindir
Bir yatakta uyuduğunuzu ve sabah uyandığınızda farklı bir yatakta olduğunuzu hayal edin. Bu korkutucu bir deneyim olabilir. Fakat birçok çocuk televizyonun önünde koltuğun üzerinde uykuya dalar ve sonra kendilerini yataklarında uyanmış olarak bulurlar. Tekrar uyumak yerine, kalkarlar ve sizin onları rahatlatmanızı beklerler.
Çocuğunuzu, geceyi geçireceği yatakta uykuya yatırın. Bu, ******nuzla yatağı arsında bir bağlantı oluşmasını sağlar ve uyumak için oraya gidilmesi gereğinin bilincine varır.
Eğer ******nuz kendi yatağında uykuya dalmıyorsa, sabırlı olmanız gerekmektedir. Bir rutin oluşturmanız gerekiyor ve bu rutine uymalısınız. Fakat onun alışkanlıklarını bırakması biraz zaman alabilir.

Altın kurallar

Çocuğunuz yatağına girince, orada kalmaları gerekir. Yataktan gereksiz yere çıkmalarına izin vermeyin. Yanlarında su olmasına dikkat edin.
Çocuğunuz size seslenerek, onunla meşgul olmanızı sağlayabilir. Ya da aç olduklarını söyleyip yataktan çıkmak isteyebilirler. Uyku zamanı tekerlemenizi tekrarlayın ve fazla konuşmayın. Onu yatağına yatırın ve odadan çıkın.

Günün sonundaki ikilemler

Akşamlar, günün en heyecanlı ve sorunlu anları olabilir. Herkes evde toplanıyor, gün boyu yaşananlar anlatılıyor, yemek hazırlanıyor, okul çantalarının kapakları açılıyor. Eğer gün boyu ******nuzu görmediyseniz, yakalamaca gibi oyunlara dalabilirsiniz. Mümkün olduğunca bu oyunları erken bitirmeye çalışın ve daha dinlendirici aktiviteler yapın. Örneğin yapboz gibi ya da kitap okumak gibi
Akşamları bilgisayar oyunlarına izin vermeyin. Çünkü bunlar çocuklara cazip geldiği için uyumasını zorlaştırır.

Gündüz saatleri oyun vakitleridir

Gün içinde ******nuzla çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Birçok çocuk gün içinde kaçırdığı oyun zamanını yeniden kazanmak için uyanık kalmayı ister. Eğer ******nuz zor bir çocuksa, gün içinde oyun sürelerini biraz daha arttırın.
Çocukları uyumasını sağlamak, bir ya da iki haftalık sıkı bir çabayı gerektirir. Fakat üzerinde karar verdiğiniz rutine bağlı kalın. Böylece herkes kendini iyi hissedecektir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı