THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Eczane açılmasına nüfus sınırlaması

Black-Box - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Emektar
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
İstanbul.
Mesajlar:
5.237
Konular:
2649
Teşekkür (Etti):
254
Teşekkür (Aldı):
1983
Ticaret:
(0) %
09-12-2008 15:23
#1
Eczane açılmasına nüfus sınırlaması
Sağlık Bakanlığınca hazırlanan ''Eczacılık Yasa Taslağı'' ile yeni eczane açılmasına sınırlama getirilmesi planlanıyor.
Taslak, 2 bin 500 nüfus başına bir eczane açılmasını öngörüyor. Ancak mevcut eczaneler yeni düzenlemeden etkilenmeyecek.
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 6197 sayılı ''Eczaneler ve Eczacılık Hizmetleri Hakkında Yasa''nın çok eski olduğunu ve değiştirilmesi için çalışma başlattıklarını bildirdi.
Taslağa son şeklinin TBMM Genel Kurulu'nda verileceğini belirten yetkililer, ''Bakanlığımız, eczacı olan başka milletvekillerimizin öngörülerini bekliyor, bu konuda çalışma yapıyor. Bunun 3 hafta içinde tamamlanmasını bekliyoruz. Bundan sonra TEB'le tekrar görüşülecek. Sonrasında da Bakanlar Kurulu'na ve Meclis'e gönderilecek. Bu aşamada, meclisin takdirine göre bu yasama yılında görüşülebileceğini ümit ediyoruz'' görüşünü dile getirdi.
Nüfus göz önüne alındığında Türkiye'deki eczane sayısının Avrupa ülkelerine oranla çok yüksek olduğunu ifade eden yetkililer, ''Düzenlemeyle, yeni eczane açılışlarına sınır getirilmesi öngörülüyor. Her 2 bin 500 nüfus için bir eczane açılabilecek ancak mevcut eczaneler yeni düzenlemeden etkilenmeyecek'' tespitini yaptı.
OKULU BİTİREN HEMEN ECZANE AÇAMAYACAK
Taslaktaki bir diğer düzenlemeye göre de eczacılık fakültelerini bitirenlerin hemen eczane açamayacaklarını kaydeden yetkililer, mezunların 1 yıl eczanelerde ''İkinci Eczacı'' olarak staj yaptıktan sonra kendi eczanelerini açabileceklerini ifade etti.
Yetkililer, bu uygulamadan, yasa çıktığında öğrenimi devam eden ve mezun olanların etkilenmeyeceğini vurguladı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler