İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Bilinçsiz spor kalbi vuruyor!

ρℓαуєяσнαт - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2007
Mesajlar:
2.299
Konular:
443
Teşekkür (Etti):
59
Teşekkür (Aldı):
111
Ticaret:
(0) %
14-12-2008 10:40
#1
Bilinçsiz spor kalbi vuruyor!
Uzmanlar, ısınmadan yapılan spor ve ani efor sarf edilmesinin kalp krizi ve ani ölümlere davetiye çıkardığına dikkat çekiyor

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, normalde insan sağlığı için son derece faydalı olan sporun, bilinçsiz yapılması durumunda insan sağlığını tehdit ettiğine dikkati çekti.

Bilinçsiz yapılan sporun, kalp sağlığı ile ilgili birçok soruna yol açtığını ifade eden Oğuzhan, ısınmadan yapılan spor veya ani efor sarf edilmesinin kalp krizi riskini artırdığını belirtti.

Bilinçsiz yapılan sporun yol açtığı zararların en fazla halı saha maçlarında görülen ani kalp krizleri ile anlaşılabileceğini anlatan Prof. Dr. Oğuzhan, şu bilgileri verdi:

"Isınmadan yapılan spor ve ani efor sarf edilmesi, kalbe ani yük getirerek kalp krizi ve ani ölümlere davetiye çıkarır. Gerekli ısınma hareketleri yapılmadan spor yapılması ve böylece kalbe ani yük getirilmesi, kalp duvarlarının kalınlaşmasına, kalbi besleyen damarların sıkışmasına, ritim bozukluğuna ve hatta kalbin durmasına neden olabilir. Doğuştan kalp rahatsızlığı olanlar, ritim bozukluğu sorunu yaşayanlar ve ailesinde kalp rahatsızlığı bulunanlar, bu konuda daha fazla risk altındadır."

RİSK GRUPLARI

Doğuştan kalp rahatsızlığı bulunanlarda (hipertrofik kardiyomiyopati) kalbin iki karıncığını ayıran septum adı verilen duvarın zamanla kalınlaştığını bildiren Oğuzhan, bilinçsiz spor yapılmasının bu duvarların ani olarak kalınlaşmasına neden olabileceğini, kalbe gelen damarların sıkışabileceğini ve böylece ani kalp krizlerinin yaşanabileceğini söyledi.

Bazı insanlarda kalbi besleyen damarların anormal seyrettiğini ifade eden Prof. Dr. Oğuzhan, şöyle devam etti:

"Isınmadan yapılan spor ve ani efor sarf edilmesi, kalp ve çevresindeki kasların ani olarak genişlemesine ve böylece kalbi besleyen damarların sıkışmasına neden olabilir. Bu durumda da kalp krizi riski ortaya çıkar. Ayrıca, Brugada sendromu adı verilen ritim bozukluğu sorunu yaşayanlar da bu risk altındadır. Ani efor, kalbin kasılmasını sağlayan elektriksel sistemde soruna yol açabilir. Bu durumda da yine kalp krizi ve ani ölümler ortaya çıkabilir."

Bilinçli yapılan sporun kalp sağlığı açısından faydalı olduğunu da kaydeden Prof. Dr. Oğuzhan, insan kalbinde doğuştan bulunan ve yaş ilerledikçe gelişen kolesterol adı verilen damarların, kalbi besleyen damarların sıkışması durumunda devreye girdiğini ve kalp krizini engellediğini, bilinçli olarak yapılan sporun ise bu damarların gelişmesine katkı sağladığını sözlerine ekledi.
---------------------
[SIGPIC]http://www.turkhackteam.org/signaturepics/sigpic38938_16.gif[/SIGPIC]
Dejavue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Türkistan
Mesajlar:
3.750
Konular:
2413
Teşekkür (Etti):
178
Teşekkür (Aldı):
389
Ticaret:
(0) %
14-12-2008 21:43
#2
http://www.turkhackteam.net/saglik/b...or-241044.html
Daha Dikkatli PlayeR...
---------------------
T
urkHackTeam.net/org
*D
ejavue*
Dejavue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Türkistan
Mesajlar:
3.750
Konular:
2413
Teşekkür (Etti):
178
Teşekkür (Aldı):
389
Ticaret:
(0) %
14-12-2008 21:44
#3
http://www.turkhackteam.net/saglik/bilincsiz-spor-kalbi-vuruyor-241044.html

Daha Dikkatli Olalım Player...
---------------------
T
urkHackTeam.net/org
*D
ejavue*

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı