İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Rinosinüzit tedavisinde önce ilaç sonra balon

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
20-12-2008 13:24
#1
Rinosinüzit tedavisinde önce ilaç sonra balon
İSTANBUL (İHA)- Prof. Dr. Asım Kaytaz, sinüzit hastalığının tedavisini önce ilaçlarla yapmanın birinci derecede öncelikli olduğunu, ilaçla düzelmiyorsa rinosinüs cerrahisi ve eğer hastalığın durumu uygun ise balon uygulaması yapılması gerektiğini söyledi.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Asım Kaytaz, sinüzit hastalığının tedavisi hakkında bilgi verdi. Sinüslerin, alında, yanaklarda, kafanın ortasına yakın bölgede ve gözlerin arasında yerleşik olan 5 grup halinde bulunan boşluklardan oluştuğunu anlatan Prof. Dr. Kaytaz, "Nezle, grip, alerji, kirli hava gibi nedenlerle bu boşlukların ağızları tıkanıyor. Sinüs boşluklarının dışarı açılan ağzı kapandığı anda sinüslerin havalanması ve boşalması engelleniyor,
mikropların temizliği engelleniyor ve mikrop üreyebilecek ortam oluşuyor. Bazen bu mikrop türleri üç-dört günde içinde hızla ilerleyen ve hastayı kısa sürede öldürecek mantarlar olabiliyor ki bu durum daha çok ileri diyabetliler, kemoterapi ve radyoterapi alan hastalarda görülüyor" dedi.

Rinosinüzit belirtileri hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Kaytaz, bu belirtileri ise şöyle sıraladı; "Burun tıkanıklığı. Burun akıntısı ve koyu balgam (sarı, yeşil veya kahverengi). Yüzde 50-60 olguda baş ve yüz ağrısı (Yüz ağrısı öne eğilince artar, patlayacakmış gibi hissedilir, iki gözün arasında, yanaklarda, dişlerde, tepede hissedilen ağrılar olur. Gözde, kulakta komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Öksürük, ağız kokusu, koku alma bozukluğu ortaya çıkar. Uyku gece bozulur, apne gibi olaylar ortaya çıkabilir. İş gücü kaybı olur, yaşam kalitesi düşer."

Son yıllarda "Balon Sinoplasti" ile yapılan ameliyatların daha sık yapıldığını, bu alanda kullanılan aletler ve ışık kaynaklarının da teknolojik olarak gelişmesinin büyük katkısı olduğuna değinen Prof. Dr. Asım Kaytaz, "Balon sinoplasti ülkemizde son 1,5-2 yıldır kullanılıyor. Endoskopik sinüs cerrahisinin bir aleti olarak görülüyor ve endoskopik sinüs cerrahisi uygulanan hastalarda bazı durumlarda kullanıma giriyor. Sinüslerin ağızlarını açıp hastalıkları dokuları iyileştirmek için oraya hava gitmesini,
iltihabın atılmasını sağlıyor. Balon işlemi sırasında, sinüslerin ağızlarına girip küçük bir kateter sokuluyor. Balonu şişirip daralan sinüs ağzını genişletiliyor. Bunu cerrahi olarak yapabiliyoruz ama bize ve hastaya büyük kolaylık ve daha çabuk iyileşme sağlıyor. Balon sinoplasti bize seçilmiş olgularda büyük kolaylık getirdi" diye konuştu.
Prof. Dr. Asım Kaytaz, Balon Sinoplasti'nin faydalarını da sıralayarak, "Daha az kanama oluyor. Ameliyat sonrasında daha az sıkıntı çekiliyor. Kısa sürede iyileşiliyor. Hastanede yatmaya gerek kalmıyor. Ancak bu yöntem her hastada kullanılmıyor. Bazı hastalarda hem klasik cerrahi yöntem hem balon yöntemi kullanılıyor. Prof. Kaytaz, uygun ve doğru seçilmiş vakalarda balon yöntemini uyguladıklarını belirtiyor. Daha çok rinosinüziti çok sık tekrar edenlerde, bir veya iki sinüsü daralanlarda daha uygun bir yöntem. Sonuçta sinüs cerrahisi tam nedeni bilinmeyen bir hastalığa yönelik yapılan bir cerrahi. Çocuklarda ise sinüsler gelişmediğinden daha az uygulanıyor" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Asım Kaytaz, çocuklarda endoskopik sinüs cerrahisinin çok deneyimli ve bilgili hekimler tarafından yapılması gerektiğini belirtti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı