THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Teknolojik imkanlar özürlü bebek doğumlarını azalttı

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
20-12-2008 13:27
#1
Teknolojik imkanlar özürlü bebek doğumlarını azalttı
MARDİN (İHA) - Mardin Kadın ve Doğum Hastanesi'nde görevli Opr. Dr. Adem Özden, teknolojinin gelişmesi ile birlikte özürlü bebek doğumlarında büyük ölçüde azalma kaydedildiğini söyledi.

Son zamanlarda gebelik başlangıcı ile birlikte kadınların doktor kontrolüne yöneldiğini belirten Kadın Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Adem Özden, gelişen teknik yöntem ve incelemelerin doğumsal anormalliklerde düşüş sağladığını söyledi. Evde ve kendi kendine doğumların tercih edilmediğini vurgulayan Özden, ilkel yöntemlerle gerçekleşen doğumlarda özürlü doğma riskinin yüksek olduğuna kadınların da inandığını vurguladı. Özden, ''Kadınlar, evde ve kendi kendine doğum yapma geleneğini artık benimsemiyor.

Gebeliğin başlangıcı ile birlikte doğum gününe kadar sürekli doktor denetimde olmaları, bebeklerde doğumsal özürlülük oranını yok denecek seviyeye düşürdü. Kadınlar bölgemizde bilinçlendi. Köylerde bile kendi kendine doğum yapanların sayıları azaldı. Bunu sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Gelişen teknoloji ile ilk aylarda bile bebeğin genel durumunu tespit etme ve gerekli tedbirleri alma imkanı sağlandı. Teknik imkan ve yöntemler geliştikçe özürlü bebek vakaları azalıyor" dedi.
Kadınların gebelik dönemlerini düzenli aralıklarla doktor kontrolünden geçirmesinin, hem anneye hem bebeğe büyük yararlar sağladığı vurgulayan Dr. Özden, ''Teknolojinin sağladığı imkanlardan yararlanan anne ve bebekler, hem daha sağlıklı hem de daha mutlu olur'' şeklinde konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler